Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 02/07/2021)

Оваа година имате шанса да ги истражите светските чуда бидејќи прописите за патувања продолжуваат да се прават поволни. Дестинациите за годишни одмори кои беа затворени порано полека се отвораат, бидејќи светот се прилагодува на живеењето со пандемијата. Тука се 8 Најдобри идеи за патувања за родендени во 2021 што треба да размислите.

 

1. Кејп Код

Овој регион се наоѓа во источна Масачусетс и е еден од најпознатите турнеи во регионот на источниот брег. во 2021, сепак е на врвот на топ листите како една од најдобрите дестинации за патувања за родендени. Има многу што да видите во оваа област, вклучително и убави плажи, паркови, историски светилници, и многу природна рекреација. Додека го обиколувате овој град, важно е да барате безбедно сместување. Изнајмувањата за годишни одмори го прават најдобриот избор кога станува збор за ова. Наместо да остануваме во тесна хотелска соба, би можеле да се одлучите да останете во еден од многуте луксузни Кејп Код изнајмувања за годишни одмори. Ова ќе ви даде чувство налик на дом бидејќи ќе имате пристап до удобности како кујна и просторија за перење и уреди како HVAC опрема. Ова ни одговара, особено кога патувате со семејството бидејќи ќе имате шанса да направите обилни јадења и да исчистите за време на вашиот престој. во прилог, постои одреден степен на приватност во изнајмувањето за одмор во споредба со хотел.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Кејп Код

 

2. Најдобри идеи за патувања за родендени во 2021: Алјаска

И покрај тоа што е географски одделен од Соединетите држави, Алјаска е едно од најфасцинантните и најсценско место за посета. Тоа е совршена дестинација за роденден за скијачки одмор со деца. Кога одите во овој дел од земјата, ќе ги видите далечните глечери, високи планини, величествена лос, 12ft-високи мечки, и многу напуштени крајбрежја. Меѓу врвните места што можете да ги посетите на Алјаска е Националниот парк Денали, каде ќе стигнете да видите мечки, волци, и лос. Исто така, ќе добиете шанса да прошетате покрај реката Savage додека им се восхитувате на мирните води. Ако обожавате да рибите, можете да добиете шанса да го посетите рибарскиот центар на Алјаска, Хомер. дополнително, би можеле да ја напуштите пустината и да одите во Енкориџ, кој е најголемиот град на Алјаска. Кога ја посетувате Алјаска со семејството, треба да бидете сигурни дека ќе ја посетите дневната турнеја по Арктичкиот круг од Фербенкс и целодневната турнеја на глечерот Матануска. Овие две тури ќе го комплетираат вашиот одмор во Алјаска.

Милан до Неапол со воз

Фиренца до Неапол со воз

Венеција до Неапол со воз

Пиза до Неапол со воз

 

Најдобри дестинации за патувања во 2021: Планини на Алјаска

3. Големиот кањон во Аризона

И покрај тоа што добиваат околу пет милиони посетители годишно, Гранд Кањонот сè уште е меѓу најдобрите места за посета 2021. Тоа е најпопуларна обележје во САД и изгледа убаво од секој агол. Можете да пешачите во овој регион или да се возите со хеликоптер за да уживате во пејзажот од воздушен поглед. Можете да пристапите до Северните и Јужните бандажи од спротивните страни на кањонот. Повеќето луѓе претпочитаат да ја посетуваат Национален парк Гранд Кањон Јужен раб затоа што е секогаш отворен дури и во текот на зимата. Можете да возите по патот или приватно или користејќи автобуси за патување во оваа област за да уживате во погледот на пустината. На Гранд Кањонот, можете да видите да видите повеќе од 447 видови птици кои се таму, камп преку ноќ во пустината, и учествувајте во забавни активности како рафтинг. Во овој регион, можностите за забава немаат крај!

Луцерн до Лаутбруннен со воз

Eveенев до Лаутербрунен со воз

Луцерн до Интерлакен со воз

Цирих до Интерлакен со воз

 

Големиот кањон во Аризона

 

4. Најдобра идеја за роденденско патување 2021: Национален парк езерото Кратер

Се наоѓа во Орегон, Езерото Кратер зафаќа педесет и три километри квадратни. Езерото седи во внатрешноста на планината Мазама, која е формирана над 7000 пред неколку години од експлозија. Има сини води кои даваат зачудувачки одраз што ќе ве остави во стравопочит. Убавината на ова езеро е тоа можете да одите нуркање за приближно 2000 метри, ако сакате таков вид на забава. Да уживате во вашето патување во оваа област, треба да поминете три дена во истражување на сите чуда што езерото ги нуди.

Лион до Ница со воз

Париз до Ница со воз

Кан до Париз со воз

Кан до Лион со воз

 

Најдобри дестинации за патувања во 2021: Национален парк езерото Кратер

5. Дизни свет

Последен на списокот е Дизни тематски паркови и одморалишта во Орландо. Ова волшебно место го прави најдоброто место за патувања за родендени за луѓе кои се целосно исцрпени од нивните секојдневни активности. Ова е особено точно за овластените медицински сестри кои штотуку го завршиле NCLEX RN испит и имаат потреба од забавен одмор. Среќа за нив, од почетокот на годината, повеќето паркови се повторно отворени и подготвени се за деловна активност. Со оглед на тоа колку е популарна, ова место е често преполно, така што ќе мора паметно да ја испланирате вашата посета. Да уживате во вашиот престој, ќе треба да останете околу 6-7 дена. Некои од атракциите што ги сакатеБи сакал да видам како пиратите од Карибите, Летот на Питер Пан меѓу другите.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Дизни свет

 

6. Најдобри роденденски места за патувања во 2021: Венеција Во Италија, Европа

Се наоѓа во североисточна Италија, Венеција е глетка што треба да ја гледаат патниците. Тој е главен град на регионот Венето и е составен од 118 мали острови разделени со канали. Овие острови се поврзани со повеќе од 400 мостови. Нема патишта, што значи без бучен сообраќај. Луѓето патуваат со чамци по каналите, опслужувајќи ги посетителите со неколку импресивни дисплеи што не можат да се видат на друго место. Венеција се смета за еден од најуникатните градови во светот, пријавувајќи го како една од најдобрите дестинации за патници и фотографи во 2021. Згора на тоа, Познато е дека Венеција е неверојатно романтична по својата природа. Исто така, Венеција е на врвот на повеќето списоци убави градови во светот. Тоа се должи на неговата единствена понуда без патишта, импресивни гроздобер згради, и историски елементи пронајдени низ целата нејзина конструкција.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

Најдобри дестинации за патувања во 2021: Венеција Во Италија, Европа

 

7. Најдобра дестинација за патувања за родендени во 2021: Бајкалското Езеро, Русија

Да се ​​биде најголемата земја во светот, Русија има што да понуди вклучувајќи ги и плажите, планините, и историски градби. Сепак, Бајкалското Езеро е врвен избор за многу патници и фотографи. Тоа е едно од најстарите познати езера во светот, со многу извештаи кои тврдат дека е повеќе од 25 стари милиони години. Тоа е исто така најдлабокото езеро во светот, достигнувајќи максимална длабочина од 1642 метри. Што повеќе? Бајкал е најголемото езеро со слатководни води во светот. Повеќе од 20% на природната вода во светот престојува во ова езеро. За околу 5 месеци годишно, езерото останува покриено под дебел слој мраз. Сепак, сè уште е можно да се види толку длабоко 40 метри под него. За околу 10 месеци годишно, нејзината вода останува под ледена температура од 5 степени Целзиус. Сепак, околу месец август, неговата температура се искачува до 16 степени Целзиусови, што го прави одличен за брзи пливања и падови.

 

 

8. Кинескиот Wallид

И покрај тоа што Кина денес порасна во технолошки напредна земја, сè уште не го изгуби шармот и фасцинацијата што ги имаше кога беше откриена за прв пат. Има многу фенси и мистериозно во врска со Кина, но Големиот Greatид е на првото место на сите рејтинзи и рангирања. Според популарна кинеска поговорка, „Никој не може да биде вистински херој освен ако не бил на Големиот Wallид“. Проширување над должина од 6000 километри, овој масивен споменик е еден од ваков вид, и е задолжителна посета за секој патник. Неговата просечна висина е околу 6 до 8 метри, сепак, тоа оди подалеку од повеќе од 16 метри на нејзината врвна висина. Доволно е широк, повеќе од 10 пешаците можат да одат по него рамо до рамо. Theидот има многу импресивни утврдувања, сепак, најстарите датираат од околу 7 век п.н.е.. Големиот Wallид е искуство еднаш во животот што не смее да се пропушти по секоја цена.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Кинескиот Wallид

 

8 Најдобри идеи за патувања за родендени во 2021: заклучок

Додека можеби сте го откажале одморот во 2020 поради пандемијата, сеуште можете да го направите тоа патување оваа година. Сепак, проверете дали ги преземате сите чекори за да заштедите на вашата трошоци за превоз. Треба да имате за цел барем да го посетите Кејп Код, Алјаска, Гранд Кањон, Езерото Кратер, и Дизниворлд. Започнете да го планирате вашето патување уште денес за да уживате во вашите патувања. Ние претпочитаме да патуваме со воз колку што можете повеќе за да можете најдобро да уживате во погледите.

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да испланирате едно од овие 8 Најдобри идеи за патувања за родендени во 2021 со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „8 најдобри дестинации за патувања во 2021 година“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fbest-birthday-travel-ideas%2F - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / fr во / ru или / de и повеќе јазици.