Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 14/05/2021)

Патувањето и откривањето нови места ни дава крилја да сонуваме, се осмелуваат, и научи. Во толку огромен свет, скоро е невозможно да се види сè, ниту е можно да се доживее и ужива во секое место во Европа. Со толку многу возбудливи места, вие само можете да сонувате да ги откриете сите. Ако навистина сакате да уживате како локално и отворено за нови патеки, тогаш имаме 7 извонредна дестинација надвор од тепаната патека за да ги откриете.

Од Франција до Швајцарија, 7 дамки од дива природа, мирни езера, и волшебните замоци чекаат да станат дел од вашиот албум со фотографии од најнезаборавните одмори во Европа. Значи, спакувајте ја светлината и бидете подготвени да ги носите само спомените и приказните со вас, додека започнете нова авантура, и прошетка по помалку патуваните патеки.

 

1. Исклучете ги дестинациите на патот: Оксицијански, Франција

Се граничи со Средоземното Море и со врвовите на Пиринеите, регионот на Јужна Оксицијани во Франција е зачудувачки. Дом на средновековниот тврди град, прекрасен Тулуз, плажи, и вино, овој француски регион е фасцинантен и зачудувачки дестинација на тепаната патека во Европа за да се најде високо на вашата листа со корпи.

Океанија е сосема различна од француската ривиера и Париз, благодарение на забавеното и сонувачкото темпо. Така, можете да одвоите време да ја истражувате Катарската земја и нејзините замоци, вклучувајќи ја и импресивната Каркасон. Ако сакате активности на отворено како пешачење или рафтинг, тогаш клисурите на клисурите Gorges du Tarn и National Park Cevennes се идеални. На национален парк е биосфера резерва на УНЕСКО, и еден од десетте национални паркови во Франција.

Можете да ја направите вашата база во главниот град на розовиот и шармантниот регион, Тулуз, или шармантниот град Алби. И двајцата се прекрасни за надвор од победената патека градски паузи во Франција и подолга авантура и Француски празник. Можете лесно и удобно да стигнете до Тулуз со воз патување од Париз и Барселона во околу 5 часови.

Лион до Тулуз со воз

Париз до Тулуз со воз

Убаво до Тулуз со воз

Бордо до Тулуз со воз

 

Occitanie, France Castle and its surroundings

 

2. Халштат, Австрија

Селото Холштат е село совршено за слика кое се наоѓа на езерото Холштат. Во пролет, падне, или зима, тоа е апсолутен рај во која било сезона од годината, нудејќи многу активности на отворено за патниците по ентузијастички адреналин. Или напротив, ако сонувате да разладите покрај езерото со чаша вино или на возење со брод околу езерото, Холштат е идеална дестинација.

Ова живописно место го направи на нашите 7 надвор од дестинациите на тепаните патеки во списокот на Европа благодарение на моќните пештери, кристално сино езеро, и долината Ехерн со својата зачудувачки погледи и патеки. А да не зборуваме, дека сè уште е откриено од остатокот на светот.

Холштат е 3 часови подалеку од Виена со воз со воз. Затоа, ако сакате незаборавен одмор во прекрасните пејзажи во Австрија, и што е најважно подалеку од гужвите, тогаш Холштат е совршен од дестинацијата за претепаната патека.

Минхен до Холштат со воз

Инсбрук до Холштат со воз

Пасау до Холштат со воз

Розенхајм до Холштат со воз

 

Man sitting next to Hallstatt, Austria lake

 

3. Исклучете ги дестинациите на патот: Харлем, Холандија

Помалку познати од соседите Амстердам и Ротердам, Харлем е најдобар од градскиот пат во Холандија. само 18 неколку минути од Амстердам со воз, Шармот на Харлем ќе ве плени барем долг викенд.

Средновековно наследство на градот, жива душа и ветерници, создадете неверојатна атмосфера. Ако сакате да ја доживеете Холандија како вистински Холанѓанец, потоа прошетка по нејзините тесни улици, до Гроте Марк. потоа, се искачи на ветерница, Мелницата Адријан, за спектакуларен поглед на градот и реката.

Another great way to spend your vacation in Haarlem is to visit the oldest breweries. Назад во 1620, таму 100 пиварници, а денес сè уште можете да вкусите некои од старите рецепти. Подобро, по посетата на еден од многуте музеи во градот, и има повеќе музеи во Харлем отколку во кој било друг холандски град.

Да заклучи, ова е градот што е претепан од тепаните скриен скапоцен камен во Европа најубави земји и целосно вреди да се посети!

Бремен до Амстердам со воз

Хановер до Амстердам со воз

Билефелд до Амстердам со воз

Хамбург до Амстердам со воз

 

Off the beaten path destinations in Haarlem The Netherlands

 

4. Езерото Орта, Италија

Повеќето туристи патуваат во Италија за вкус италијанската кујна и уживајте во малото уживање во животот, како што прават мештаните. Сепак, има повеќе во Италија отколку да пиете чаша вино со свежо направени тестенини. Езерото Орта во областа на езерото е зачудувачко и романтично место. Скриен меѓу планините, и се раздели од познатото езеро Маџоре од Монте Мотароне, Езерото Орта е вредно за твое целосно обожавање, и време да ја доживееме Италија од тепачката патека и спокојното темпо на живот.

Од пешачки патеки, брод вози, вино покрај езерото, и пливање, Езерото Орта е прекрасен италијански скапоцен камен, што сè уште е откриено од туристите.

Езерото Орта е двочасовно возење со воз од Милано, и 5 часови од Цирих низ сценско погледи на Алпите.

Genенова до Милано со воз

Рим, Милан со воз

Болоња до Милано со воз

Фиренца во Милано со воз

 

 

 

5. Исклучете ги дестинациите на патот: Боемија, Чешка република

Само неколку часа подалеку од метежот и раздвижениот Прага, чека земја на легенди и сценско пејзажи. Национален парк на Боемска Швајцарија, Чешки национален парк на Свикарско, е на границата со Германија. Правчица Брана, спектакуларна карпа формација, вода потоци, и многу патеки за пешачење, се кратко патување со воз далеку од Декин, најблискиот град.

Друга голема резерва во зачудувачки отворен простор е Кладска Природен резерват. There’s a beautiful trail to the lake, и особено е зачудувачки во есен. но,, ако претпочитате мали градови и палати, тогаш ќе го сакаш нео-готскиот Хлубока Шато.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

Sunset and Clouds over Bohemia, Czech Republic

 

6. Антверпен, Белгија

На велосипед или нога, Антверпен е возбудлив и жив. Втор по големина град во Белгија, Антверпен е доста занемарен од туристите. Сепак, тоа е неверојатна дестинација за победена патека во Европа за забава викенд бегство.

Градот е поделен на 3 области: стариот дел на градот, Југ, и пристаништето, кои се домови на разновидни култури и луѓе од целиот свет. Затоа, тоа е кулинарско небо, послужувајќи се на што сака срцето. Музеи, Голем пазар, катедрали, врвни креативни модни дизајнери, се само еден час надвор од главниот град, со воз.

Значи, ако сакате вашиот сопствен дијамант од најпрометниот трговски центар со дијаманти, сакам чоколадо, и шопинг, ова исклучување на дестинацијата за тепани од патеката е задолжително.

Брисел до Антверпен со воз

Амстердам до Антверпен со воз

Лил до Антверпен со воз

Париз до Антверпен со воз

 

Off the beaten path destinations in Europe

 

7. Исклучете ги дестинациите на патот: Луцерн, Швајцарија

Совршен амбиент за романтичен одмор во Швајцарија, Луцерн е прекрасна. Одење по езерото, гледајќи на планината Пилатус и на планината Титлис, снежните врвови се одразуваат во водата, без туристи наоколу, швајцарски сон.

Прекрасна база на Луцерн за ден патувања до Алпите, и сè уште е откриена од патниците. Getе добиете бесценета шанса да уживате во неа и да ја истражувате Швајцарија надвор од тепачката патека. Одете по патеката Змеј и тестирајте ја својата сила на паркот со јажиња, што е одлична активност на отворено околу Луцерн.

Се наоѓа во подножјето на Алпите во границата со Швајцарија, Луцерн е незаборавна од дестинацијата на тепаната патека во Европа. Луцерн е скриен скапоцен камен во централна Швајцарија и е jкористете час со воз од швајцарскиот аеродром.

Цирих до Луцерн со воз

Берн до Луцерн со воз

Genенева до Луцерн со воз

Констанц до Луцерн со воз

 

Woamn next to Lucerne Switzerland

 

Да заклучи, Европа е полна со чуда, легенди, тајни, и природата недопрена од туристите. Доколку сакате извонредно искуство и чувство на најголемите земји во Европа. Сепак, ако сакате да пешачите, како што прават мештаните, тогаш сте во спектакуларно време во која било од дестинациите споменати погоре.

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги најдете најевтините билети за воз до некоја од специјалните дестинации на нашата листа.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост „Блог“ 7 исклучени од дестинациите на патот во Европа “на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Foff-beaten-path-destinations-europe%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.