Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 03/09/2021)

Локалните слатки доаѓаат во многу варијанти цела Европа. Секоја земја и регион има свои малку третираат тие се горди да понуди. За туристите со слатко, не постои ништо повеќе примамливи за патување во споредба со новите вкусови. Еве го нашиот врв 5 најдобрите локални слатки да се обиде во Европа.

 

1. Локален Слатка – Моцарткугел, Салцбург, Австрија

Еден од најпопуларниот и реномирани локални слатки во Европа е Моцарткугел. Како што знаеме, Павле Фурст создаде оригинален рецепт во Салцбург пред еден век. Тоа е слоевит чоколадо лекување со зелен фстаци и нугат.

Постојат неколку верзии на буџетот индустриски изработени, и можете да ги најдете во супермаркети. Сепак, оригиналната верзија не е прескапо, и тоа е во вредност од разликата во цена. Севкупно, тие се еден од најдобрите локални слатки да ги донесат дома од вашиот австриската патување.

Минхен во Салцбург возови

Салцбург за Пасау

Виена во Салцбург возови

Салцбург во Виена возови

 

2. Локален Слатка – крофни, Берлин, Германија

Berliner Pfannkuchen Sufganiot

Вие не треба да се врзуваат за вашиот јазик во јазол да го каже името на оваа локална слатки. Луѓето ги скрати на Берлинер надвор Берлин, и палачинки во Берлин. За разлика од американски крофни, тие немаат дупка во центарот. Кога ќе го следат традиционалниот рецепт, ќе добиете вкусна топката на сладост, исполнет со џем или мармалад, со шеќер Шлаг.

Берлин во Потсдам возови

Берлин во Хамбург возови

Франкфурт во Берлин возови

Берлин во Минхен возови

 

3. stroopwafel, Амстердам, Холандија

Stroopwafel is one of the Best Local Sweets to Try in Europe

stroopwafel е една од најпознатите зависност локални слатки можат да се најдат во Европа. За разлика од многу други слатки, Нема дебата за тоа кој потекнува рецепт и каде. Пекарите во холандскиот град Гауда ги направи првите. Затоа што тие се спакуваат и да патуваат и, тие прават одлични спомени.

Две тенки кори донесе заедно со карамел "лепак" направи еден Stroopwafel. Иако тоа не звучи посебни, на универзалната привлечност ги прави еден од најдобрите локални слатки. Овие слатки се направи совршен снек по долго ден на воз-подрипнувајќи, шопинг, и затајување велосипедист - сите типични активности Амстердам.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

4. Данскиот оспорува, Копенхаген, Данска

И покрај тоа што Данска е мал, легенди на своите најдобри локални слатки патуваат далеку и широко. Данскиот тесто отпатува во Данска со група на австриската пекарите. Секако, тие изменета на рецепт во текот на годините, и многу скандинавските имигранти го донесе на Америка. Сепак, ќе уживам во тоа најмногу во земјата каде што посветен пекарите тоа совршенство.

Оваа локална Дански сладок е еден од најлесните работи што ќе вкус. Пекарите тоа надвор со мармалад, сирење, или крем да кисна дека совршен скандинавските талент. Дури и покрај тоа што е богата со вкус и калории, По денот на истражување Копенхаген во снегот, ќе уживате и двете од овие квалитети.

 

 

5. Кубердон, Белгија

Cuberdon is among the Best Local Sweets to Try in Europe

Кубердон е еден од најдобрите и најпознатите непознати локални слатки во Европа. Тоа е хет-форма, често виолетова, и исполнет со фил од малина. Кога ќе залак во еден, забите потоне во мекото средината пополнување со леснотија. Тие често го нарекуваат Белгија најдобро чувана тајна. Поради тоа што е тешко да се зачува по неколку недели, тие не го извезуваат често. Сепак, за туристичка кој сака да се обиде нешто уникатно и го донесе дома, на cuberdon е совршен.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Дали сакате да додадете малку шеќер и зачин во вашиот живот и да се воз турнеја храна низ Европа? Книга влезници Денес!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најдобри локални Слатки да се обиде во Европа” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-best-local-sweets-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.