Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 07/08/2021)

Подземни езера, скриени водопади, надвор од претепаниот пат необични градови, и убави погледи, светот е полн со неверојатни тајни места. Овие врвни 10 тајните места во светот се достапни за патниците, но многу често се пропуштаат. Значи, подгответе се за патешествие кое ќе ви го одземе умот до најскриените и места кои оставаат без здив во светот.

 

1. Најдобро тајно место во Германија: Берхтесгаден

250 км пешачки патеки, чиста тиркизна езерска вода, и прекрасни врвови, Берхтесгаден национален парк е една од најтаинствените дестинации во Германија.

Овој национален парк е веднаш до границата на Германија со Австрија и е дом на најубавите предели во Баварија. Додека повеќето туристи патуваат во Црна шума, швајцарските Алпи, или центарот на Европа, овој неверојатен национален парк е занемарен. Значи, би можел да бидеш од ретките патници, да се направи пикник од Езерото Конигси, обидете се да го достигнете врвот до Вацман - во 2,713 метри за воодушевувачки видено на долините, и недопрена дива природа.

Со воз до Салцбург до Берхтесгаден

Минхен до Берхтесгаден со воз

Линц до Берхтесгаден со воз

Инсбрук до Берхтесгаден со воз

 

A lake in Berchtesgaden

 

2. Најтајното место во Италија: Манастирот Санта Марија Дел Исола во Тропеа

Повеќето од туристите кои се сончаат на златните плажи на Тропеа не знаат за ова тајно место. Сепак, точно над нивните глави, седејќи на врвот на карпестиот рид, опкружен со Тиренското Море, е светилиштето на Санта Марија dell Isola.

Не е јасно дали манастирот го граделе бенедиктинците или василијците некаде во средниот век. Значи, можете да ја откриете историјата и убавината зад обновената фасада на манастирот. Несомнено, манастир кој преживеал 2 земјотреси, сигурно чува некои од најдобрите и најинтересните тајни на Калабрија.

Вибо Марина до Тропеа со воз

Катанзаро до Тропе со воз

Козенца до Тропеа со воз

Ламезија Терме до Тропеа со воз

Secret Place In Italy: The Monastery of Santa Maria Dell Isola

 

3. Најтајното место во Швајцарија: Водопад на Трумелбах

Во долината на 72 водопади, би помислиле дека нема откриено водопад во Швајцарија, но има. Едно од најтаинствените места во Европа се водопадите Трумелбах. Овој опсег на 10 водопади кои се хранат со глечери во Швајцарија, се храни со топење на вода од Ајгер и Јунгфрау.

Затоа, при посета и прошетка низ планина, восхитувајќи се на овие тајни водопади, бидете облечени во облека што ќе ве заштити од капнување на замрзнувачкиот водопад.

Луцерн до Лаутбруннен со воз

Eveенев до Лаутербрунен со воз

Луцерн до Интерлакен со воз

Цирих до Интерлакен со воз

 

The Secret Trummelbach Falls

 

4. Шегрета во Хинтербрул, Австрија

А патување со брод до најголемото подземно езеро во Австрија е незаборавно искуство. Овој огромен поглед Гроте во градот Хинтербрул, е систем на пештери, првично вештачки изработени за рударски цели, во Втора светска војна.

Сепак, подземното езеро тогаш беше напуштено. Денеска, Сегрот во Хинтербрул, трансформиран во еден од врвните 10 тајни места за посета во светот.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

A Secret underground lake in Hinterbruhl Austria

 

5. Најдобро тајно место во Кина: Планината Санкинг

3 врвови што воодушевуваат во облаците, Планината Санкинг е една од најсветите во кинеската култура. Погледот на планината Санкинг не е само еден од најпрекрасните погледи во кинескиот пејзаж, но и со свето значење во таоистичкото верување; на 3 самитите претставуваат 3 Чисти, највисоките богови.

Областа околу Санкинг нуди и неверојатни гледишта, патеки, и магични точки за откривање од 10 повеќето сценски места во областа. Затоа, резервирајте сами 2-дневно патување до планината Санкинг, за да можете целосно да уживате и да ги истражувате сите скриени места.

 

Sky High Mount Sanqing

 

6. Најдобри тајни места во Италија: Трентино

Убавината на италијанските Алпи не е најдобро чувана во светот тајна. Секој знае за планинскиот венец, пејзаж, алпски езера, и сценско ливади. Сепак, Трентино на северо-исток на Италија, помеѓу езерото Гарда и Доломитите, често се пропушта на маршрутата кон природни чуда споменати овде. Тука ќе најдете извонреден број на 297 езера за откривање.

во прилог, само тука можете да му се восхитувате на специјалниот светлосен ефект „алпенглоу“ на врвовите на Доломитите, на зајдисонце.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

Secret Places In Italy: Mountain Trentino

 

7. Најдобро тајно место во Полска: Кривата шума во Шчечин

Засадени во 30-тите години на минатиот век, Шумската шума е едно од најтајните места во светот. Ова се должи на причината поради која шумата е навлечена во Полска, во близина на градот Грифино. Од 400 борови дрвја засадени назад во 30-тите, денес ќе откриете дека останале само неколку, сè уште го прави ова место тотално вредно за посета.

Причината за уникатната форма е мистерија до ден-денес; многумина се обидоа да откријат дали е направено од човекот или е чудо на природата. Значи, ако одлучите да ја посетите, би можеле да ја истражите тајната на боровите дрвја’ бор единствена форма, и истражете една од најубавите шуми во Европа.

 

 

8. Најдобро тајно место во Унгарија: Таполца

Таполца е шармантно мало гратче во Унгарија, се наоѓа во близина на Балтанските планини природен резерват. Повеќето туристи патуваат во Унгарија на одмор во Будимпешта, но градот Таполца е најдобро чуваната тајна на Унгарија. Покрај неговата близина до огромен национален парк, градот има езеро во центарот, со прекрасен плоштад и кафулиња наоколу.

Така, ако сакате да ја вкусите унгарската кујна, восхитувајте се и откријте ја неверојатната природа на Унгарија, и езерска пештера, тогаш резервирајте го вашиот билет за Таполца.

Виена до Будимпешта со воз

Прага до Будимпешта со воз

Минхен до Будимпешта со воз

Грац до Будимпешта со воз

 

Tapolca is a charming little town in Hungary

 

9. Најдобро тајно место во Англија: Хунстантон, Норфолк

Кога ќе го посетите туристичкиот град Хунстантон во Норфолк, ќе изгледа како тивок празничен град покрај морето. Сепак, откако ќе одите до крајбрежјето и плажата со камчиња, ќе ги најдете најспектакуларните карпи. Старите карпи Хунстантон се слоеви на шарен песочник; 'рѓосан песочник од ѓумбир, црвен варовник на врвот со креда, опкружен со зелена алга и сино море.

Затоа, прекрасната плажа Хунстантон е апсолутно воодушевувачка, особено на зајдисонце. Во ова време од денот, карпите ги менуваат боите, на контрастот помеѓу морето и карпите е уште покарактеристичен. И покрај нејзината природна убавина, не многумина знаат за ова тајно место во Источна Англија. Значи, подобро да побрзате да резервирате билет за воз до плажите во Хунстантон, пред да дознае остатокот од светот.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

Secret beachline and Cliffs in Hunstanton, Norfolk

 

10. Полуостров Applecross во Шкотска

Ова чудо од Шкотска било достапно по пат само во 1975, со ликвидација и стрмен пат што го поминува полуостровот долж брегот. Значи, ако сакате да го посетите овој далечен скапоцен камен, мораше да се потпреш на патувањето со брод сам, како и останатите жители на овој остров.

Еплкрос е прекрасно мало село на полуостровскиот брег на Шкотска. Мали мали кабини и куќи се шират на раскошните зелени ридови, со поглед на море, ќе ти застане здивот.

Само со 544 жители, има многу малку причини да се патува до Еплкрос, но живописни и живописни погледи, тотално заработи место како едно од најдобрите 10 тајни места во светот. во прилог, Camusterrach и Ard-dhubh се уште две населени места кои не треба да ги пропуштите за истражување, бидејќи, исто така, едвај ги допира модернизацијата.

 

The Green Applecross Peninsula In Scotland

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да планирате незаборавно патување до врвот 10 најтајните места во светот со воз.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „Топ 10 Тајни места во светот “на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fsecret-places-world%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.