Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 16/12/2022)

Да останете во форма додека патувате е без сомнение предизвик. Искушувачката храна е секогаш понудена. Ова во комбинација со пауза во вашата вообичаена рутина за вежбање, која честопати води кон паѓање на фитнес вагонот. Па, како некој одговара, додека патува? Не е толку тешко како што мислите. Само придржувајте се до неколку едноставни правила, вежба некоја волја, и ќе можете да се вратите дома со истото одлично здравје со кое започна вашиот одмор.

 

Одете колку што можете повеќе за да останете фит

иако користење на јавен превоз може да звучи како најлесниот план, обидете се да одиме наместо тоа. Кратките растојанија се одлични за оние кои не се многу погодни, иако колку повеќе правите, толку повеќе вашата фитнес додека патувате ќе се зголеми. Долгата брза прошетка може да направи секаква разлика кога ќе останете во форма додека патувате за оние кои веќе се доста фит. Размислете да се симнете од вашиот автобус или такси неколку блока пред тоа, за да можете да го шетате остатокот. Возови се, секако, исто така одличен начин да се заобиколите не само од земја до земја, но град до град, па дури и во градовите. Скокни од возот a неколку застанувања почетокот, и земете ги страниците и звуците на вашата дестинација за одмор за да ја зголемите вашата можност да останете во форма додека патувате.

Билети за Милан до Рим

Билети за Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Билети за Неапол до Рим

 

staying in shape while traveling a bike

 

Пакувајте ги правиот материјал

Ако планирате да останете во форма додека патувате, тогаш подгответе се да продолжите со трчање, или пешачење, па дури и возење велосипед треба да бидете сигурни дека имате соодветна опрема. Имајте го ова на ум додека се пакувате. Ако треба да изберете помеѓу друг пар паметни чевли или пар патики, спакувајте ги патиките. Нема да има ништо полошо отколку да стигнете до убава дестинација, сфаќајќи дека РЕАЛНИ сакате да имате бегство, и да не бидете во можност затоа што ја оставивте вистинската опрема дома. Будењето рано и одењето на џогирање е еден од најдобрите начини на разгледување. Пред сите останати се надвор од кревет, светот е тивок и убав. Не можете да го направите ова во фармерки и чизми.

Билети во Цирих до Берн

Билети во Genенева до Берн

Влезници на Интерлакен до Берн

Билети во Цирих до Хамбург

 

Стави на страна 15 Минути за да останете во форма додека патувате

Останување во форма додека патувате е сè за вежбање. Не можете да очекувате да ја одржите мускулната маса и фитнесот додека патувате ако јадете многу храна, пијте многу пијалоци, и не правете вежби. Вие само треба 15 минути секое утро за да добиете мини тренинг. Ако сте во природна област како што е плажа, излези пред да стане премногу зафатен, и направете јога или тренинг со сила на песок. Кардио може да се постигне со бегство, планинари, или брзо пливање. YouTube има многу одлични видеа со кратки идеи, вежби засновани на одмор за одржување и подобрување на фитнесот додека патувате. Обидете се да не претерувате во вечерните часови, бидејќи тоа ќе влијае на вашите утрински вежби и на крај колку добро останувате во форма додека патувате.

Билети за Брисел до Бриж

Билети за Антверпен до Бриж

Билети за Брисел до Виена

Билети за Гент до Бриж

 

 

Останете во форма додека патувате здраво да јадете храна

Вкусно, кроасани од месар и други добра може да ве повикаат од стаклените табли, но секогаш е добра идеја да се одржи умерена количина на волја. Јадете третира, со сите средства, но немој да се качуваш. Добијте овошје за појадок, и салата за ручек да ви помогне да останете во форма додека патувате. На тој начин сте ги задржале калориите доволно ниски за да можете малку да се препуштите на вечерата.

Билети за Амстердам до Лондон

Билети во Париз до Лондон

Билети во Берлин до Лондон

Билети за Брисел до Лондон

 

eat well to stay in shape while traveling

 

Останувајќи во форма додека патувате Со преземање на скалите

Ако престојувате во хотел со многу спрата, имате совршена можност! Наместо да го земете лифтот, земи скалите! Оваа едноставна промена на навиката ќе внесе многу кардио во вашиот секој ден, и да ве постави за многу поздраво и построго патување. Ако немате скали или само еден лет, најдете некои во вашата непосредна близина и трчајте нагоре и надолу неколку пати за да помогнете во одржувањето на формата додека патувате.

Билети од Дизелдорф до Минхен

Билети за Дрезден до Минхен

Билети за Париз до Минхен

Билети за Бон до Минхен

 

use the stairs to stay in shape while traveling

 

Возете велосипед за да останете во форма додека патувате

На ист начин што ви предложивме да пешачите наместо да го понесете автобусот, обидете се да ангажирате велосипед наместо да фатите транспорт. Многу земји ќе имаат велосипеди достапни за изнајмување. Фатете воз до вашата дестинација, а потоа тргнете со велосипед со остатокот од патот. Кога сакате да се вратите, едноставно циклус назад кон железничка станица и оставете го вашиот велосипед таму каде што го најдовте, одлично да останете во форма додека патувате!

Билети за Франкфурт до Берлин

Билети за Копенхаген до Берлин

Билети за Хановер до Берлин

Билети за Хамбург до Берлин

 

Проверете ги локалните активности и останете во форма додека патувате

Многу земји имаат планирано локално извршување во градовите. Јога или калиhenhenics во паркови или организирано скокање често се достапни. Придружете се во овие активности за да останете во форма додека патувате. CrossFit е уште еден светски феномен што го подобрува фитнесот, затоа одвојте малку време од вашиот распоред за да се приклучите на час, или внатре или надвор. Вашиот локален водич или консиерж треба да може да ве насочи во вистинската насока за овие.

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

nature hiking

 

Користете железнички станици и аеродроми како патеки за одење

Колку е забавно колку и патувањето со воз, нема толку многу можности за вежбање додека вие всушност се движите. Истото важи и за авионите. Додека чекате за вашиот лет или воз, искористете ја можноста да приклучите некои слушалки и да направите брза прошетка низ терминалот за да ви помогне да останете во форма додека патувате. Бидете сигурни дека вашиот багаж прво е безбеден, сепак! Секогаш оставајте ја вашата носивост со некој на кого му верувате. Додека одите, инкорпорирајте неколку lunges во прошетка. Можеби изгледате смешно, но вашето тело ќе ви се заблагодариме подоцна. Останување во форма додека патувате вклучува и искористување на секоја можност што се претставува. Резервирајте го вашиот билет за воз преку Интернет сега, и дајте си дополнително време да го користите продуктивно да останете во форма!

Билети за Милан до Венеција

Билети за Падова до Венеција

Билети за Болоња до Венеција

Билети Рим до Венеција

 

Use Train Stations And Airports As Walking Tracks

 

Пакувајте ги вашите фитнес опции за да останете во форма додека патувате

Вежбите за вежбање се лесни, лесен за носење и одличен начин да останете трим додека патувате. Можете да ги поставите во вашата соба, и да се создаде мини-теретана коло во најзгодниот простор. Одвојте време секој ден да направите круг или пет од вашето коло, и нема да се чувствувате толку лошо кога ќе ги јадете сите вкусни колачи.

Билети за Салцбург до Виена

Билети од Минхен до Виена

Билети за Грац до Виена

Билети во Прага до Виена

 

equipment to staying in shape while traveling

 

Ограничете го алкохолот

Имајќи го тој коктел покрај базенот, или ледениот пиво во пабот е секогаш убаво. Претерувањето ќе резултира со пад на вашата кондиција. Не само поради шеќерот, туку и недостатокот на мотивација следниот ден. Имајте необичен пијалок ако сакате, но обидете се да ги задржите на минимум. Запомнете дека шеќерните слатки коктели се многу високи во калории, како што се пивото, па дури и белото вино. Да се ​​работи за да им помогнете да останете во форма додека патувате, ќе ви ги отежнат планираните вежби.

Билети во Нирнберг до Прага

Билети од Минхен до Прага

Билети во Берлин до Прага

Билети за Виена до Прага

 

Limit Your Alcohol while traveling

 

Патувањето е многу забавно во повеќето случаи. Може, сепак, биди многу нарушен за секој режим на фитнес. Престојот во форма додека патувате се состои од лепење на здрава програма за исхрана и вежбање колку што можете повеќе. Не заборавајте да ги ограничувате шеќерните алкохолни пијалоци. Изберете Зачувај воз, би сакале да ви помогнеме да уживате во вашето патување!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Совети да останете во форма додека патувате” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/tips-staying-shape-traveling/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените основите на fr или nl и повеќе јазици по ваш избор.