Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 10/09/2021)

Соло патување во своите најдобри е неизменет самозадоволување и спонтаност. Тоа е слобода да доаѓаат и си одат како што сакаш, останете на едно место подолго по каприц, и прескокнете ги комерцијализираните страници; ако не може да се пречи. Единствениот компромиси што треба да направите е да се. Меѓу многу од растечката глобална туристички трендови, соло патувања се одвиваат на врвот на самото место, но со голема соло патувања се голема одговорност. Знаеш што велат, таму се добрите и лошите страни на секоја ситуација. Вашата желба да се оди сам средства мора да биде напред-размислување и подготвени. Спротивставувањето запира со вас. Кога работите одат малку во облик на круша, треба да имаат доверба и чувство за да го средиме. Еве неколку од нашите најдобри совети за тоа како да планирате соло патување.

 

Патување Соло патување: Патување со воз

Еден од најпопуларните начини на транспорт за соло патници е да се патување со воз. Патувањето со воз отвора голем број на дестинации кои може да се притисне во неколку недели. Исто така постои и социјалниот елемент, тоа е одличен начин за да се поврзете со колеги авантуристи во безбедна средина. Соло патување со воз е исто така одличен начин за да се биде во можност да се види дестинации и пејзажи како ќе помине преку нив. Исто така постои и гласина дека возот проводници се совршен луѓето да се прашуваат за воз фотографија, Пробајте го ова за вашиот следен совршен Instagram приказна.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Travel By Train is the best

 

Избор на код & резервација на сместување

Кога ќе изберете дестинација за вашиот соло патува – проверете оф-сезона, која може да помогне да се водат вашиот буџет малку понатаму. На целото патување е твое, но толку е цената. Имајќи го тоа на ум, провери времето! Некои дестинации за време на оф-сезона се едноставно грозни и тоа ќе биде добра идеја да се има предвид големите настани и празници што може да испрати цените до небо. Не постои недостиг на сместување, каде и да одлучите да патуваат, хотели, Б&Б, и изобилува Airbnb е. Трансферот на оној кој е во право за вас и вашиот буџет.

Марсеј во Лион возови

Париз до Лион возови

Лион во Париз возови

Лион во Авињон возови

Use Trains On Your Solo Travel Trip

 

Патување Соло патување: Планирање на вашиот итинерар

Спонтаноста е еден од најдобрите бакшиш на соло патување, но, да се започне со, Обидете се да имате детални маршрутата. Тоа е одлична појдовна точка. Идентификувајте ги клучните моменти на дестинација што сте ги избрале и го постави временска рамка. Убавината на се има детални маршрутата е дека тоа може да ве упати, а во исто време ќе ви овозможи да се промени како што одат заедно.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

Take Photos During Your Travels

 

Останете безбедни

Безбедноста на прво место никогаш не била apter. Ако патувате на некое ново и непозната за вас, да се сетат на локалните криминални жаришта и го вашето истражување! Кога сте надвор и за, задржи вашите вредности од обична глетка и не се обидуваат да се шетаат гледајќи надолу на вашиот телефон. Носете го вашиот хотел името и адресата со вас, за секој случај. Обидете се и да се запознаете со некои локални итни броеви и додека сте истражување безбедносни информации за вашиот одредена дестинација, се направи малку истражување на културните етика, како и. Еден од најдобрите безбедносни мерки на претпазливост е споделување на вашиот итинерар со некој пријател или член на семејството. Ајде луѓе знаат каде сте и што вашите планови се. надградба на нив на било какви промени може да се направи на патот.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

How To Plan A Solo Travel Trip

 

Патување Соло патување: Да се ​​дружат на патот

Додека соло патување е одлична, може да се оди со денови без да се зборува за некој. Мирот може да биде една од причините се патува соло, но на крајот може да се земе за патарина. за среќа, кога сте во движење, тоа е сосема лесно да запознавам нови луѓе и започнат неколку разговори. бидете сигурни. Чувајте ги ушите отворени за познат акцент на своја и се сеќавам дека размена на искуства се совршен ледоразбивач за да се поврзете со колеги патници.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

Make Friends Along Your Travels

 

Пак светлината

Кога ќе патуваат соло, што треба да бидете сигурни дека ќе може да го носи сето сами. Една рачна, куфер, или ранец треба да биде совршена количина на багаж без разлика дали патувате една недела или три. Пак за дестинација, се облекуваат за времето, кои треба да просветвам вашиот товар. Ќе бидете изненадени од тоа колку добро се чувствува да се спакуваат само најважен и да ја напушти неред зад себе. Вашиот фотоапарат е секогаш неопходност, соло патување и фотографија одат рака под рака.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

 

Патување Соло патување: Вечера за еден

Ако сте доволно храбри да филијала во соло патување, вие сте доволно храбри да се јаде сам. Во многу земји, појадок и ручек, имаат тенденција да бидат повеќе на повик страна, па ако се плашат од маса за едно сценарио, Започнете со овие времиња оброк. Земи некоја книга или списание со вас и ако јадење сам навистина не е нешто, Погледнете во локалните Meetup групи. Можете да се поврзете со луѓе кои уживаат во foodie излети и ако сакате навистина да сакате да се избегне толпата, за сместување изглед кој нуди кујна и готви свој бура.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

Eating on a Solo Travel Trip

 

Обидете се Пристигнување во текот на денот

Кога сте планирање вашиот итинерар, обидете се да се планираат да пристигнат во текот на денот. Тоа е сосема тешка задача да се најде на вашиот пат низ еден непознат град во мракот, па дури и повеќе, па кога тоа го прават соло. Планирање ќе биде сложена дел од вашиот соло мисија патување, да се започне со, и можете да одлив и прилив како да се движат заедно, но овие мали детали да направи огромна разлика.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

Solo Travel Trip Photos

 

Ти си го прави вистинскиот избор да се направи некои патуваат на своја и има Соло патување. Ќе биде многу повеќе перцептивните и отворени за она што се случува околу вас. Секогаш му верувате на вашиот стомакот инстинкт кога патуваат и употреба Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Како да се планираат Патување Соло патување?” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/solo-travel-trip/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / tr / или es и на повеќе јазици.