Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 31/03/2021)

Bernina Express is one of the most beautiful патувања со воз во светот. Најпрво, On the Rauma линија од Dombås да Åndalsnes (Норвешка), можете да уживате во поглед на високите врвови. Понатаму, можете да видите планински падини и висорамнини како што поминувате покрај реката Rauma. дополнително, исто така можете да го видите највисокото карпесто лице во Европа, Тролвегген, and the gorgeous пилешко мост.

 

Where the Bernina Express Train journey beginsИталија

Cinque Terre Италија
Одлична слика на Cinque Terre во Италија.

 

On the Пет земји меѓу Levanto и Ла Специја (Италија), ви минуваат слика-совршен села, маслинови градини, лозови насади, and the unforgettable turquoise лигурскиот море. На Централна Железничка Рајна помеѓу Бинген и Кобленц (Германија) е како нешто надвор од бајката со древните замоци над водата.

Можеби повеќето убава и волшебна сценско железнички возење во Европа е Бернина експрес. Of all the сценско Швајцарија возења со воз, Bernina е најубавата. Овој воз вози понуди Панорама од Стави & Сент Мориц во источниот дел на Швајцарија, на југ кон Tirano во северниот дел на Италија. Ова возење со воз Потребни се отприлика 4 часа како ќе се покрие 90 милји од мразот на Швајцарија до сонцето на Италија. Ова патување повлекува 55 тунели и над 196 мостови. На железничката беше е над 120 години и е Светско наследство на УНЕСКО. На Bernina Експрес дели согласност со Глечер Експрес и ја покрива целата Landwasser Мијо. Во близина на Pontresina, возот се искачува на Bernina Лозинка, потоа на Morteratsch Глечер. Највисоката точка на возот е на хоспис Bernina кој седи над 7000 стапки над нивото на морето.

На другата страна на оваа планина, возот минува од масите на дрвјата пред запирање на живописното село Poschiavo. Возот потоа продолжува кон еп Brusio спирала Мијо. Речиси сите фотографии на ова патување се случуваат таму.

Келн со Кобленц возови

Бон во Кобленц возови

Есен во Кобленц возови

Трир да Кобленц возови

 

 

клучни информации

Еве неколку клучни информации за патување ако размислувате да го возот Бернина експрес;

  • Ако сте патуваат во зима, движел кон север пат претежно патувања кога е темно, па ќе го пропушти многу на убава глетка.
  • дополнително, втората класа е многу добра во овој воз со сите исти услуги како прва класа, па нема потреба да плаќаат екстра пари, освен ако не сакате малку помалку гужва седење.
  • On the движел возот, сакате да се седи на десната рака на возот. Since the Швајцарија сценографијата може да се гледа од оваа страна. и на возот движел кон север, сакате да седат на левата рака.
  • Големиот панорамски прозорци не се отвори. Постојат мали отвори во близина на вратата на возот. Можете да ги вашите фотографии од нив (без да има одраз).

Цирих Зермат возови

Женева за Зермат возови

Берн да Зермат возови

Луцерн на Зермат возови

 

Book Tickets For Bernina Express

Дали планирате патување на Bernina Експрес? Зошто да не се 3 минути и да се најде поевтини билети на www.saveatrain.com. Пополнете го датумот и времето што би сакале да патуваат, и ние ќе ви овозможи со најдобра цена за вашето патување, што може да се плати на повеќе начини вклучувајќи Paypal и Bitcoin.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-bernina-express%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ja_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ja да / неа или / tr и на повеќе јазици.