Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

транспорт, во секоја форма, е 'рбет на секоја земја и нејзината економија. Тоа беше само преку патишта, железнички, и воздухот што можевме да го поврземе светот на начин што стана многу помал отколку што навистина е. Така, кога гледаме во главните индустрии ширум светот, транспортот е еден од најактивните, постојано се менува за подобрување на нашата иднина.

Неодамнешните трендови во индустријата за патувања и транспорт се насочени кон создавање позелени опции. Многу потребен потег за да се спаси нашата околина, Така, новите движења во транспортот веќе работат на овој принцип. Сепак, овие достигнувања ги кршат границите за тоа како патувавме во изминатиот век. И со тоа, тие нè водат кон иднина на патување што ќе биде побрзо, побезбедни, и буквално надвор од овој свет.

 

Иднината на патувањето: Вселенски туризам

Просторот е последната граница на човештвото најдолго време. Сепак, бидејќи стапнавме по Месечината пред неколку децении, немаше ништо суштинско за да ја возбуди заедничката јавност. Сега, секако, тековната трка е да се земат луѓето во вселената, за одмор. Вселенскиот туризам е следната голема работа, и додека може да биде скапо и ексклузивно, тоа е голем чекор кон иднината, што по секоја веројатност ќе вклучи колонизирање на Марс или правење на просторни станици за живеење каде што стотици лица можат да живеат заедно. Сепак, додека научниците можеби направиле чекор во вистинската насока, можеби ќе треба да почекаме неколку генерации пред да дојде до израз значаен напредок.

Билети од Дизелдорф до Минхен

Билети за Дрезден до Минхен

Билети за Париз до Минхен

Билети за Бон до Минхен

 

The Future Of Travel

 

Патување и транспортна индустрија: Возачки автомобили

Прашајте кое било лице за нивната идеја за транспорт во иднина, и тие се со поголема веројатност да спомнат автомобили без возење. Веќе има возови низ целиот свет кои работат на овој принцип. Згора на тоа, најдолго време, научници и лидери во индустријата работеа кон правење на патиштата побезбедни со вклучување на технологијата во нашите секојдневни возачко искуство. Она што ги прави автомобилите без возач вреди да се чека е дека таа целосно ќе ја револуционизира индустријата на многу начини. Од тоа да биде повеќе еколошки до безбедност на патиштата, луѓето ќе можат да покриваат подолги растојанија без напор да мора да се возат со часови.

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

Иднината на патувањето: Возови

Еден од најстарите форми на јавен превоз околу, возовите сè уште јасно имаат место во нашата иднина. Изненадувачки, можеби повеќе од кога било досега. Дури и кога се создаваат нови технологии за да се направат побезбедни железничките системи, побрзо, и поудобно, фундаменталната потреба за ваков систем ќе се зголеми истовремено. Возовите веќе се социјални еквилајзери бидејќи многу богатите често се возат заедно со најсиромашните од работни класи, но заради брзиот пораст на светската популација, особено во индустријализираните земји, ефикасни и достапни цени на возот ќе бидат клучни за борбата против метежот во сообраќајот. Ова исто така ќе биде големо влијание врз животната средина бидејќи возовите ќе можат ефикасно да работат на чиста енергија, а во исто време да однесат безброј автомобили со тешки гасови од патот и намалување на емисиите на CO2 на земјата.

Билети од Минхен до Цирих

Билети за Берлин до Цирих

Билети за Базел до Цирих

Билети за Виена до Цирих

 

sbb train

 

Хиперлоп

Хиперлопот се опишува како „првиот нов главен начин на транспорт во 100 години." Вклучува патување со суперсонична брзина во цевка, поврзување на една дестинација со друга. Hyperloop може да се користи за транспорт и товар и луѓе. Сепак, иако енигмата Елон Муск е во првите редови на оваа технологија, некои земји се скептични за Хиперлоп и ако навистина вреди да се инвестираат пари. Како и да е, патувањето преку оваа нова форма на транспорт е поблизу до реалноста отколку што очекувавме, со тестови и изградба на цевки веќе во тек во Калифорнија и евентуално Европа наскоро.

Билети за Хамбург до Копенхаген

Билети во Цирих до Хамбург

Билети за Хамбург до Берлин

Билети за Ротердам до Хамбург

 

 

Виртуелна реалност

Ова е специјално за патниците во фотелја, кои уживаат во посета на нови места, но претпочитаат да го сторат тоа од удобноста на нивните домови. Додека VR веќе тргна во реклама, доволно наскоро, ќе видиме интеграција помеѓу VR, ИР, и А.Р., да доведе до искуство што е можно поблизу до реалниот живот. Од посета на седумте чуда на светот па се до нуркање во Големиот корален гребен, оваа нова технологија ќе им помогне на луѓето да го видат светот како никогаш порано.

Билети за Милан до Рим

Билети за Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Билети за Неапол до Рим

 

Со задоволство ќе ви помогнеме да ги најдете најдобрите достапни опции за билети. Нарачајте го вашиот билет за воз со Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Иднината на патувањето” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/uture-of-travel/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените pl на fr или nl и повеќе јазици по ваш избор.