Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 22/10/2021)

Антички романтични градови, шармантни градини, прекрасни квадрати, привлекуваат милиони туристи во Европа секој ден. Патници од целиот свет ја посетуваат Европа за да ја истражат нејзината историја и шарм и да се соберат од паметни трикови во познатите европски знаменитости. Останете безбедни за време на вашето неверојатно патување следејќи ги овие совети за да избегнете џепчии во Европа.

 

1. Совети како да избегнете џебни кражби: Знајте ги опасните зони

Знаејќи каде одиш игра огромна улога во тоа да го поминеш најдоброто време од твојот живот. Значи, кога планирате одмор во Италија или Франција, треба да ги истражите местата што мора да се видат, како и опасните места. Нема причина да се грижите, нема да се најдете во битка со банди, но секоја дестинација има чувствителни локации, каде туристите треба да обрнат посебно внимание на своите работи и да внимаваат на џепчиите.

Општо, местата на кои треба да внимавате, се места како пазари за болви, зафатени популарни плоштади, и јавен превоз спотови. Заедничко за сите овие места е тоа што се многу преполни, па додека гледате во Ајфеловата кула или Миланската катедрала, џепчиите лесно може да се судрат со вас, и за неколку секунди вашиот паричник го нема. Да се ​​биде свесен за вашата околина и гужвата е врвен совет за да избегнете џепчии во Европа.

Фиренца до Милано со воз

Фиренца до Венеција со воз

Милан до Фиренца со воз

Венеција до Милано со воз

 

The front of milan cathedral

2. Истражувајте трикови за џепарење и измами

Прекрасниот странец или налет на трик се 2 од најчестите измами со џебни кражби во Европа. Исто како и секој град во Европа има свои магични и неверојатни знаменитости, исто со карактеристични трикови за џепарошки. Затоа, ако сакате да ги чувате вашите скапоцени работи, истражете однапред за вообичаени џебни измами во вашата дестинација.

Дополнителни примери за измами од џебни кражби се прекрасниот странец кој бара време или насоки. Додека ја проверувате вашата карта, или гледајте, се приближуваат и грабнуваат с anything што има во џебовите или торбата. Значи, бидете будни и не паѓајте на една од 12 големи измами за патувања во светот.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

beaware of Pickpocketing Tricks And Scams In London's Underground

3. Совети како да избегнете џебни кражби: Оставете вредни работи во хотелот

Напуштање на пасошот, кредитни картички, а накитот во сефот на хотелот е еден од врвните совети како да избегнете џепчии во Европа. Како што споменавме порано, џепчиите имаат талент да знаат точно каде да најдат скапоцени предмети без да ги забележат туристите. Згора на тоа, денес кога можете да имате копија од вашиот пасош во вашата е -пошта или телефон, или резервирајте билети за разгледување преку Интернет, нема причина да ги носите сите ваши готовина или кредитни картички.

Значи, пред да заминете за да талкате во една од најдобрите пазари за болви во Европа, земете само дел од готовината. Исто така, нема причина да ги носите сите ваши кредитни картички, но ако инсистирате, шири готовина и картички во различни внатрешни џебови или појаси за пари.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

An old Couple On A Bridge

4. Чувајте ги основните вредни работи во внатрешните џебови

Паричните појаси во летните денови или внатрешните џебови на јакната се одличен начин да ги чувате вашите скапоцености безбедни. Овој трик за патување е лесно да се направи кога носите слоеви, во текот на есента или зимата и може да биде непријатно кога времето е топло и влажно.

Можете да купите парични појаси во која било продавница за патувања или сувенири дома или за време на патувањето, на пример во централните железнички станици или аеродроми. Предноста да се чуваат работите во внатрешните џебови е очигледна, пикарите -џепари може да се судрат со вас, но никогаш нема да успее да достигне подалеку од џебовите на фармерките. На овој начин, можете среќно да продолжите да лутате и да ги истражувате прекрасните знаменитости во Европа.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Pickpocketing In Vienna central district

5. Донесете торба за меѓу-тело, Не ранец

Кога лутате по шармантните европски сокаци, или стоејќи во редот до Лувр треба да ви е удобно. Носењето удобни чевли е исто толку суштинско како и чантата со попречно тело кога патувате. Торба за меѓусебно тело значи патување без грижи, бидејќи не треба постојано да гледате преку рамото за да видите дали некој лебди над вас во преполни редици.

Згора на тоа, можете само да го земете шишето со вода или паричникот од чантата со попречно тело. Значи, носењето торба за меѓусебно тело е идеално за да се избегне џепарство во Европа, како и лесно и удобно разгледување на знаменитостите.

 

Brussel's City Square Pickpocket scams

 

6. Совети како да избегнете џебни кражби: Облечете се и дејствувајте како локален жител

Една од нештата што му даваат на туристот стручни џепчии е многу уникатна туристичка мода: торбички, спортска облека, и се однесува како турист. Катедралите, антички плоштади, и многу од знаменитостите во Европа се толку прекрасни што туристите најчесто застануваат и едноставно зјапаат, или направи стотици слики.

Најдобар совет за да избегнете џебни кражби во Европа е да се споите со локалната толпа. Затоа, исто како што проверувате пред најдобрите места за посета во вашата дестинација за патување, проверете ги локалните трендови и култура.

Лион до Geneенева со воз

Цирих до Geneенева со воз

Париз до Geneенева со воз

Берн до Geneенева со воз

 

Avoid Pickpockets By Dressing And Acting Like A Local

7. Совети како да избегнете џебни кражби: Имајте патничко осигурување

Добивање патничко осигурување пред патувањето е од суштинско значење. Денес можете да ги осигурате и вашите скапоцени работи и багаж, само во случај да се изгуби или во овој случај, украдени. Патничкото осигурување може да ве спаси ако ви го украдат паричникот и картичките, во странска земја во која нема кој да дојде на помош.

Во заклучок, патувањето е одличен начин за истражување на културите, земји и откријте неверојатни глетки. Повеќето искуства од патувањето се неверојатни и многу ретко се случува туристите да се сретнат со џепарници во Европа. Сепак, секогаш е најдобро да бидете подготвени и да преземете мерки на претпазливост, како да ги следите нашите совети за тоа како да избегнете џебни кражби во Европа.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате безбеден и незаборавен одмор до која било дестинација во Европа со воз.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот блог пост „Совети за да избегнете џебници во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/tips-avoid-pickpockets-europe/?lang=mk </s>avkanî– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / pl во / tr или / de и повеќе јазици.