Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 02/09/2022)

Со напредокот на технологијата, патувањето никогаш не било полесно. Има толку многу начини на патување овие денови, но патувањето со воз е најдобриот начин за патување. Се собравме 10 придобивките од патувањето со воз, па ако сè уште се сомневате како да се движите низ Европа, ќе ви биде многу корисно.

  • Железничкиот транспорт е на повеќето еколошки начин да се патува. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз Патување и беше направен од страна Зачувај воз, Најевтините билети за воз во Европа.

 

1. Еко-пријателски патувања

Патувањето со воз е еколошки начин на патување. Патници од генерацијата Z, или зумери, се чувствуваат многу силно за користење зелен транспорт додека го истражуваат светот и откриваат култури. Патувањето со воз произведува помалку јаглерод од автомобилите или воздушниот сообраќај. во прилог, бидејќи возовите се комунален превоз, горивото се дели меѓу многу патници, во споредба со патувањето поединечно.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

10 Benefits Of Traveling By Train

 

2. Најдобрите погледи во светот

Некои од најпрекрасните глетки во светот може да се видат само од прозорецот на возот. Железничките рути минуваат низ фантастични места каде никогаш нема да поминат автомобили ниту автобуси. Придобивката од патувањето со воз е што можете да се восхитувате на овие глетки без возење и на удобно седиште во возот.

Во прилог на восхитување на погледите од прозорецот на возот, патувањето е можност да документирајте ги вашите патувања. Патувањето со воз за разлика од возењето ви овозможува да направите пауза за да ги истражувате и запомните сите луѓе што сте ги сретнале и местата што сте ги посетиле и да ги запишете во дневник, како и детали од сценографијата на патот.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Mountain Railway

 

3. Нема временски одложувања

Кога патувате со авион, многу често има одложувања или, во најлошото сценарио, откажувања на летови. Можете да изберете да патувате со автомобил, но доколку планирате зимски одмор, потоа блокираните патишта поради обилниот снег, па дури и лизгавите патишта може да предизвикаат одложување на вашето патување. Доцнењата од неколку часа може да резултираат со синџир на одложувања ако имате долго патување пред вас.

Сепак, патувањето со воз е многу полесно и нема одложувања при екстремни временски промени. Возовите се познати по точноста и удобноста и се многу безбедни за патување, особено во лоши временски услови. На пример, на Овој еко-пријателски начин на патување е многу тренди денес бидејќи патниците сакаат повторно да се поврзат со природата и да придонесат за различни заедници е најдобриот начин за патување од Европа до Русија и Кина кога времето надвор е снежно и студено во поголемиот дел од годината.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

10 Benefits Of Traveling By Train in a city

 

4. Точност

Една од најлошите работи што може да се случи на патување е кога летот е одложен или откажан без објаснување. Возовите се многу точни и се држат до возен ред. Одложувањата на возот се ретки и едвај се случуваат без претходна најава.

Затоа, еден од 10 придобивките од патувањето со воз е точноста. Ако патувате по густ распоред со повеќе превозни средства, потоа земајќи патувањето со воз е идеален начин за патување.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

5. Локации на централната станица

Придобивката од патувањето со воз е тоа што можете да се качите на воз од центарот на градот, во поголемиот дел од Европа. Железничките станици во Европа се наоѓаат на централни локации, правејќи ги возовите достапни и удобни за секој тип на патници.

Значи, во повеќето случаи, централната железничка станица ќе биде а 7 минути пешачење од градскиот плоштад. Затоа патувањето со воз од аеродромот до хотелот и назад е најудобниот начин за патување во повеќето европски градови.

 

 

6. Достапност

Возовите се брзи, модерен, удобно, и фантастични заштедувачи на време за патниците. И покрај овие големи придобивки, патувањето со воз е еден од најекономичните начини на патување. Железничките компании имаат одлични понуди за секој патник: семејство, бизнисмен, соло патник, постар патник, и уште повеќе.

Згора на тоа, има мои типови на железнички карти за секаков вид патување. Така, ако сте патување во Европа со буџет, или со желба за перча, се кратко време, се соло патник, или патување со пријател, тогаш патувањето со воз е најприфатливиот и препорачаниот начин на патување.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Train Station Wallpaper

7. Способност за работа

За разлика од автобусите, возовите секогаш нудат Wi-Fi конекции, табели, и удобен амбиент за работа додека сте на патување. Додека можеби ќе треба да купите а 1ул билет за класа за да патувате во бизнис класа или да добиете бесплатен Wi-Fi, ако патувате поради работа, тогаш возот нуди најдобри услови за работа додека сте на пат.

Така, возот е совршено место за завршување на презентација или извештај доколку сте патуваат за бизнис. во прилог, можете да остварите некои деловни повици преку Интернет користејќи време за лице без да изгубите драгоцено време. Зумирајте или Тимовите секако станаа прифатлив начин за правење деловни состаноци, каде и да си.

 

Man Working On Laptop In a Train

8. Совршено за групно патување

Возовите се одличен начин за патување заедно со пријателите или семејството. Спротивно на автобусите и авионите, во возот, целата група може да седи заедно околу маса или да дели кабина. На него е неверојатно удобно возови за спиење и долги патувања, каде што можете да резервирате кабина за четири лица.

Дополнителна придобивка за групите кои патуваат со воз е тоа што некои железнички компании имаат специјални понуди за групи. На пример, може да се добијат до 30% исклучете ако патувате во група на 3 до 9 патници, што може да биде огромна заштеда на вашето патување. Значи, добивате голем попуст и го споделувате патувањето со луѓето со кои се чувствувате најпријатно, гарантира здрав и пријатен сон.

Возови од Лион до Версај

Возови од Париз до Версај

Возови од Орлеанс до Версај

Возови од Бордо до Версај

 

10 Benefits Of Traveling By Train

9. Удобни долги патувања

Патувањето на долги растојанија бара трпение, време, и подготовка. Возовите се одличен начин да поминете многу милји за кратко време и со минимален напор. Меѓуградските или регионалните возови се опремени со најдобри капацитети, подготвен да ги задоволи патниците’ секоја потреба.

Патниците не треба да се грижат каде е следната станица за залак за јадење, паузи за бања, или дури и поминување низ пасошката контрола за да стигнете до летот за поврзување. Возовите имаат кафуле, не барајте симнување на граничниот контролен пункт, и имаат се што може да им треба на 8-часовно патување со воз на неколку чекори подалеку од седиштето.

Минхен во Инсбрук возови

Салцбург во Инсбрук возови

Оберсдорф во Инсбрук возови

Грац во Инсбрук возови

 

High Speed Rail waiting for departure

10. Планирање однапред

Една од главните придобивки од патувањето со воз наместо со автобус, автомобил, или авион е тоа што точно знаете кога заминувате и кога пристигнувате. Оваа предност е совршена за деловни патници, кои не можат да ризикуваат доцнење на нивната маршрута поради сообраќаен метеж или технички проблеми. Понатаму, патувањето со воз ќе ве однесе точно каде што треба да одите, во случај да имате тенденција да се изгубите или да се лоши во насоките.

Така, сигурно превозно средство е од суштинско значење за патување, а способноста за однапред планирање е меѓу врвните 10 придобивките од патувањето со воз. Едноставно резервирајте го вашиот билет за воз преку Интернет, а остатокот од патувањето испланирајте го однапред со резервирање на хотелот, тури, и сите други активности што сакате да ги правите.

Возови од Виена до Будимпешта

Возови од Прага до Будимпешта

Возови од Минхен до Будимпешта

Возови од Грац до Будимпешта

 

Vintage Train Station

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да планирате и да имате корист од незаборавното патување со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 придобивки од патувањето со воз”На вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2F10-benefits-traveling-by-train%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Во внатрешноста, ги имате нашите врски за целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените /es во /fr или /tr и повеќе јазици.