Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/09/2022)

Me avancimin e teknologjisë, udhëtimi nuk ka qenë kurrë më i lehtë. Ka shumë mënyra për të udhëtuar këto ditë, por udhëtimi me tren është mënyra më e mirë për të udhëtuar. jemi mbledhur 10 përfitimet e udhëtimit me tren, kështu që nëse ende keni dyshime se si të lëvizni në Evropë, do t'ju duket shumë e dobishme.

  • transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Save një tren, Biletat më të lira të trenave në Evropë.

 

1. Udhëtim miqësor ndaj mjedisit

Udhëtimi me tren është një mënyrë udhëtimi miqësore me mjedisin. Udhëtarët e brezit Z, ose zmadhuesit, ndjehen shumë të fortë për përdorimin e transportit të gjelbër ndërsa eksplorojnë botën dhe zbulojnë kulturat. Udhëtimi me tren prodhon më pak karbon sesa makinat ose udhëtimet ajrore. veç, meqenëse trenat janë transport komunal, karburanti ndahet mes shumë pasagjerëve, në krahasim me udhëtimet individuale.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

10 Benefits Of Traveling By Train

 

2. Pamjet më të mira në botë

Disa nga pamjet më piktoreske në botë mund të shihen vetëm nga dritarja e një treni. Rrugët e trenit kalojnë nëpër vende fantastike ku makinat dhe as autobusët nuk do të kalojnë kurrë. Përfitimi i udhëtimit me tren është se ju mund t'i admironi këto pamje pa vozitur dhe në një vend të rehatshëm treni.

Përveç admirimit të pamjeve nga dritarja e trenit, udhëtimi është një mundësi për të dokumentoni udhëtimet tuaja. Udhëtimi me tren në krahasim me makinën ju lejon të bëni një pushim për të eksploruar dhe kujtuar të gjithë njerëzit që keni takuar dhe vendet që keni vizituar dhe t'i shkruani ato në një ditar, si dhe detaje nga peizazhi gjatë rrugës.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

Mountain Railway

 

3. Nuk ka vonesa të motit

Kur udhëtoni me avion, ka shumë shpesh vonesa ose, në skenarin më të keq, anulimet e fluturimeve. Ju mund të zgjidhni të udhëtoni me makinë, por nëse planifikoni një pushim dimëror, më pas rrugët e bllokuara për shkak të borës së madhe dhe madje edhe rrugët e rrëshqitshme mund të shkaktojnë vonesa në udhëtimin tuaj. Vonesa prej disa orësh mund të rezultojë në një zinxhir vonesash nëse keni një udhëtim të gjatë përpara.

Megjithatë, udhëtimi me tren është shumë më i lehtë dhe nuk pëson vonesa në ndryshimet ekstreme të motit. Trenat janë të famshëm për përpikmërinë dhe komoditetin dhe janë shumë të sigurt për të udhëtuar, sidomos në kushte të këqija atmosferike. Për shembull, e nga një skaj i botës në tjetrin është mënyra më e mirë për të udhëtuar nga Evropa në Rusi dhe Kinë kur moti jashtë është me dëborë dhe i ftohtë për pjesën më të madhe të vitit.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

10 Benefits Of Traveling By Train in a city

 

4. Përpikëri

Një nga gjërat më të këqija që mund të ndodhë në një udhëtim është kur një fluturim vonohet ose anulohet pa shpjegim. Trenat janë shumë të përpiktë dhe i përmbahen orarit. Vonesat e trenave janë të rralla dhe mezi ndodhin pa njoftim paraprak.

prandaj, një nga 10 përfitimet e udhëtimit me tren është përpikmëria. Nëse jeni duke udhëtuar në një orar të ngjeshur me mjete të shumta transporti, pastaj duke marrë një Udhëtimi me tren është mënyra ideale për të udhëtuar.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

5. Vendndodhjet e Stacionit Qendror

Përfitimi i udhëtimit me tren është se ju mund të hipni në një tren nga qendra e qytetit, në pjesën më të madhe të Evropës. Stacionet e trenit në Evropë janë të vendosura në vende qendrore, duke i bërë trenat të aksesueshëm dhe të rehatshëm për çdo lloj udhëtari.

Kështu që, në shumicën e rasteve, stacioni qendror i trenit do të jetë a 7 minuta më këmbë nga sheshi i qytetit. Prandaj, udhëtimi me tren nga aeroporti në hotel dhe kthimi është mënyra më komode për të udhëtuar në shumicën e qyteteve evropiane.

 

 

6. Përballueshmëria

Trenat janë të shpejtë, moderne, i rehatshëm, dhe kursim fantastik kohe për udhëtarët. Pavarësisht këtyre përfitimeve të mëdha, Udhëtimi me tren është një nga mënyrat më buxhetore të udhëtimit. Kompanitë hekurudhore kanë oferta të shkëlqyera për çdo udhëtar: familje, biznesmen, udhëtar solo, udhëtar i moshuar, edhe me shume.

për më tepër, ekzistojnë llojet e mia të lejeve hekurudhore për çdo lloj udhëtimi. kështu, në qoftë se ju jeni duke udhëtuar në Evropë me një buxhet, ose me dëshirën për të mburrur, janë të shkurtra në kohë, janë një udhëtar i vetëm, ose duke udhëtuar me një mik, atëherë udhëtimi me tren është mënyra më e përballueshme dhe më e rekomanduar e udhëtimit.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Train Station Wallpaper

7. Aftësia për të punuar

Ndryshe nga autobusët, trenat ofrojnë gjithmonë lidhje Wi-Fi, tabelat, dhe një mjedis të rehatshëm për punë ndërsa jeni në udhëtim. Ndërsa mund t'ju duhet të blini një 1rr bileta e klasës për të udhëtuar në klasën e biznesit ose për të marrë Wi-Fi falas, nëse jeni duke udhëtuar për punë, atëherë një tren ofron kushtet më të mira për të punuar gjatë rrugës.

kështu, treni është vendi i përsosur për të përfunduar një prezantim ose një raport nëse jeni udhëtojnë për biznes. veç, ju mund të bëni disa telefonata biznesi në internet duke përdorur kohën e fytyrës pa humbur kohë të çmuar. Zmadhoni ose Ekipet janë bërë sigurisht një mënyrë e pranueshme për të bërë takime biznesi, kudo që të jeni.

 

Man Working On Laptop In a Train

8. E përkryer për udhëtime në grup

Trenat janë një mënyrë e mrekullueshme për të udhëtuar së bashku me miqtë ose familjen. Ndryshe nga autobusët dhe avionët, në tren, i gjithë grupi mund të ulet së bashku rreth një tavoline ose të ndajnë një kabinë. Është tepër komode në trenat e gjumit dhe udhëtime të gjata, ku mund të rezervoni një kabinë për katër persona.

Një përfitim shtesë për grupet që udhëtojnë me tren është se disa kompani hekurudhore kanë oferta speciale për grupe. Për shembull, ju mund të merrni deri në 30% off nëse udhëtoni në një grup 3 te 9 pasagjerët, e cila mund të jetë një kursim i madh në udhëtimin tuaj. Kështu që, ju merrni një zbritje të madhe dhe ndani udhëtimin me njerëzit me të cilët ndiheni më rehat, garanton një gjumë të qetë dhe të këndshëm.

Trenat nga Lioni në Versajë

Trenat nga Parisi në Versajë

Trenat nga Orleans në Versajë

Trenat nga Bordeaux në Versajë

 

10 Benefits Of Traveling By Train

9. Udhëtime të gjata komode

Udhëtimi në distanca të gjata kërkon durim, kohë, dhe përgatitja. Trenat janë një mënyrë e shkëlqyer për të kaluar shumë kilometra në një kohë të shkurtër dhe me përpjekje minimale. Trenat ndërqytetës ose rajonal janë të pajisur me lehtësirat më të mira, gati për t'u kujdesur për pasagjerët’ çdo nevojë.

Udhëtarët nuk duhet të shqetësohen se ku është ndalesa tjetër për të kafshuar një kafshatë për të ngrënë, prishet banjo, apo edhe duke kaluar përmes kontrollit të pasaportës për të arritur në fluturimin e lidhjes. Trenat kanë një kafene në bord, mos kërkoni të zbrisni në pikën e kontrollit kufitar, dhe të kenë gjithçka që mund t'u nevojitet në një udhëtim 8-orësh me tren, disa hapa larg vendit.

Mynih për Trenat Insbruk

Salzburg për Trenat Insbruk

Oberstdorf për Trenat Insbruk

Graz të Trenat Insbruk

 

High Speed Rail waiting for departure

10. Planifikimi Paraprak

Një nga përfitimet kryesore të udhëtimit me tren dhe jo me autobus, makinë, ose aeroplan është që ju e dini saktësisht se kur niseni dhe kur arrini. Ky avantazh është i përsosur për udhëtarët e biznesit, të cilët nuk mund të rrezikojnë vonesa në itinerarin e tyre për shkak të bllokimit të trafikut ose çështjeve teknike. Për më tepër, Udhëtimi me tren do t'ju çojë pikërisht atje ku duhet të shkoni, në rast se keni tendencë të humbni ose të jeni keq në drejtime.

kështu, një mjet i besueshëm transporti është thelbësor për të udhëtuar, dhe aftësia për të planifikuar paraprakisht është ndër më të mirat 10 përfitimet e udhëtimit me tren. Thjesht rezervoni biletën tuaj të trenit në internet, dhe planifikoni pjesën tjetër të udhëtimit paraprakisht duke rezervuar hotelin, turne, dhe çdo aktivitet tjetër që dëshironi të bëni.

Trenat nga Vjena në Budapest

Trenat nga Praga në Budapest

Trenat nga Mynihu në Budapest

Trenat nga Graz në Budapest

 

Vintage Train Station

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni dhe të përfitoni nga një udhëtim i paharrueshëm me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “10 Përfitimet e Udhëtimit me Tren”Në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2F10-benefits-traveling-by-train%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)