Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 12/03/2021)

Виена е популарна туристичка дестинација, главно затоа што е прекрасно и е град кој има што да понуди

Сепак, тоа е исто така, град опкружен со многу други интересни локации. Ако имате време за еден ден патување од Виена, каде што треба да го свртам вниманието? Имаме неколку предлози кои секако ќе бидат направете го вашиот одмор во Австрија повеќе разноврсна. Понатаму, можете да добиете за да ја видите некои места кои не може да се направи поинаку време за посета. Имаат на ум на листата на 5 Најдобра Ден патувања од Виена до Откријте Австрија, кој можеби би сакале!

 

1. Откријте Австрија – Халштат

Hallstatt е совршен за еден ден патување од Виена, бидејќи тоа не презема премногу долго за да се истражуваат, и тоа е апсолутно неверојатен. Сепак, ако сте преземање на воз да Hallstatt, се случува во раните утрински часови, така што ќе имаат доволно време. Таа е една од најдолгите патувања од Виена, и добро планирање е од суштинско значење. но,, Откако сте таму, има многу да уживаат. Излети, фотографирање, или во посета на пештери на мраз во зима се сите одлични избори.

Минхен во Hallstatt возови

Инсбрук до Hallstatt возови

Пасау да Hallstatt возови

Rosenheim да Hallstatt возови

 

 

2. Салцбург

Салцбург е лесно достапен со воз од Виена, и тоа е една од повеќето ангажирање ден патувања. На пример, во Салцбург, може да се истражуваат историски центарот на градот со своите прекрасни барокни згради. Потоа, тука е тврдина Hobensalzburg, која ќе ви овозможи со најдобар поглед на градот.

дополнително, можете да турнеја дома Моцарт, сега А музеј со многу работи да научат за познатиот композитор. дури и повеќе, можете да ја посетите катедралата Салцбург, каде што тој беше крстен.

Минхен во Салцбург возови

Виена во Салцбург возови

Грац во Салцбург возови

Линц во Салцбург возови

 

3. Еден ден во Lainzer парк за диви животни

Ако сте во потрага да се добие далеку од градот за еден ден патување, имаш многу опции. Еден од нив е Лајнцер Парк за диви животни, кои може да се најдат во Виена Вудс. Неговата убава природа со антички дабови и борови дрвја ќе направи да се чувствувате како да сте зачекори во бајката.

Во минатото, ова место беше омилено свратилиште лов на многу благородници. Денеска, не може да се ловат, но можете да уживате убава пешачки патеки како и поглед од опсерваторијата Hubertuswarte.

Нирнберг во Виена возови

Франкфурт во Виена возови

Инсбрук во Виена возови

Штутгарт во Виена возови

A Day Trip To Lainzer Wildlife Park

 

4. замокот Laxenburg

само 40 минутно патување од Виена, можете да најдете ова езеро дијамант - замокот Laxenburg. Локацијата беше еднаш еден пазар град, но сега тоа служи како живописен прилог на Viennas шарм. На пример, можете да уживате во еден од нејзините многу ресторани, сончевиот полиња, па дури и плови надвор кон езерото.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

5. Крст камен замокот

Во близина на Виена, постои величествен средновековен замок може да се истражуваат. Кројценштајн потсетува многу патници на магичен Хогвортс, бидејќи на своите кубиња и одбранбените. Што е повеќе, тој нуди исклучителни, воодушевувачки видено на Виена Вудс и Дунав. дополнително, селото Leobendorf е блиску, која може да биде добра за вас станица на вашиот ден патување.

Грац во Инсбрук возови

Виена во Келн возови

Виена, Цирих возови

Келн во Виена возови

Kreuzenstein Best Day Trips From Vienna

 

Подгответе се да види сè Виена има да понуди кога станува збор за ден патувања? Со било кој од нашите 5 Најдобра Ден патувања од Виена до Откријте Австрија, своето патување ќе биде достоен за тоа. Подгответе се да уживате во вашиот одмор и бидете сигурни дека за да се Книгата Вашиот Воз Билети на време!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Најдобра Ден патувања од Виена до Откријте Австрија” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-day-trips-from-vienna%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.