Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 12/03/2021)

Vjena është një popullor destinacion udhëtimi, kryesisht sepse është i mrekullueshëm dhe është një qytet që ka shumë për të ofruar

Megjithatë, ajo është gjithashtu një qytet i rrethuar nga shumë vende të tjera interesante. Nëse keni kohë për një ditë udhëtim nga Vjena, ku duhet të kthehet vëmendjen tuaj? Ne kemi disa sugjerime që sigurisht që do bëni pushimet tuaja në Austri më të gjithanshëm. Për më tepër, ju mund të merrni për të parë disa vende që ju nuk mund të ndryshe të bëjë kohë për të vizituar. Keni një sy në listën tonë të 5 Udhëtime mirë Dita nga Vjena në Zbuloni Austrinë që ju mund të dëshironi!

 

1. Zbuloni Austrinë – Hallstatt

Hallstatt është e përkryer për një ditë udhëtim nga Vjena për shkak se ajo nuk ka marrë shumë kohë për të shqyrtuar, dhe kjo është absolutisht mahnitëse. Megjithatë, në qoftë se ju jeni duke marrë një tren të Hallstatt, merrni duke shkuar herët në mëngjes, kështu që ju do të keni kohë të mjaftueshme. Kjo është një nga udhëtimet më të gjata ditore nga Vjena, dhe planifikimi i mirë është thelbësor. por, një herë ju jeni atje, ka shumë për të shijuar. rritjet, të marrë fotografi, ose duke vizituar shpella akulli në dimër janë të gjitha zgjedhje të shkëlqyera.

Mynih për Trenat Hallstatt

Innsbruck për Trenat Hallstatt

Passau për Trenat Hallstatt

Rosenheim për Trenat Hallstatt

 

 

2. Salzburgu

Salzburg është e lehtë të arritshme me tren nga Vjena, dhe kjo është një nga udhëtimet më të angazhohen ditore. për shembull, në Salzburg, ju mund të eksploruar qendrën historike të qytetit me ndërtesat e tij të mrekullueshëm barok. Pastaj nuk është Hobensalzburg Kalaja, e cila do t'ju ofrojë pamje më të mirë të qytetit.

Për më tepër, ju mund turne home Mozartit, tani një muze me shumë gjëra për të mësuar në lidhje me kompozitorit të famshëm. Edhe me shume, ju mund të vizitoni katedralen Salzburg, ku u pagëzua.

Mynih për Trenat Salzburgut

Vjenë për Trenat Salzburgut

Graz të Trenat Salzburgut

Linz për Trenat Salzburgut

 

3. Një udhëtim ditor në parkun e kafshëve të egra Lainzer

Nëse jeni duke kërkuar për të marrë larg nga qyteti për një ditë udhëtim, ju keni shumë opsione. Një prej tyre është Lainzer Parku i jetës së egër, të cilat ju mund të gjeni në Woods Vjenës. Natyra e saj e bukur me lisi dhe thupër lashtë pemë do të bëjë që ju të ndjeheni si ju kanë rritur në një përrallë.

Ne te shkuaren, ky vend ishte një fantazmë e preferuar gjuetia e shumë fisnikëve. Sot, ju nuk mund të gjej, por ju mund të gëzojnë Shtigje hiking bukur si dhe pamje nga observatori Hubertuswarte.

Nuremberg për Trenat e Vjenës

Frankfurt për Trenat e Vjenës

Innsbruck për Trenat e Vjenës

Stuttgart për Trenat e Vjenës

A Day Trip To Lainzer Wildlife Park

 

4. Kalaja e Laksenburgut

vetëm një 40 minuta udhëtim nga Vjena, ju mund të gjeni këtë perlë të liqenit - Kalaja e Laksenburgut. Vendndodhja dikur ishte një qytet i tregut, por tani ajo shërben si një shtesë piktoresk në Viennas bukuri. për shembull, ju mund të gëzojnë një nga të saj shumë restorante, Fushat i ndriçuar nga dielli dhe madje lundrojnë nga mbi liqen.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

5. Cross Stone Castle

Në afërsi të Vjenës, ka një madhështor Kalaja mesjetare ju mund të eksplorojnë. Kreuzenstein kujton shumë udhëtarët e Hogwarts magjike, për shkak të spires dhe turrets saj. Cka eshte me shume, ajo ofron pashembullt, pamje të lë pa frymë e Vjenës Woods dhe Danubit. Për më tepër, fshati Leobendorf është afër, e cila mund të jetë një stacion i mirë për ju në udhëtimin tuaj ditor.

Graz të Trenat Insbruk

Vjenë për Trenat Cologne

Vjenë për Trenat Cyrih

Cologne për Trenat e Vjenës

Kreuzenstein Best Day Trips From Vienna

 

Gatshme për të parë çdo gjë në Vjenë ka për të ofruar kur është fjala për udhëtime ditore? Me ndonjë prej tonë 5 Udhëtime mirë Dita nga Vjena në Zbuloni Austria, Udhëtimi juaj do të jetë e vlefshme. Përgatitja për të shijuar pushimet tuaja dhe sigurohuni që të Librin Tuaj Të Bileta Treni ne kohe!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Udhëtime mirë Dita nga Vjena në Zbuloni Austria” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-day-trips-from-vienna%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)