Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 27/08/2021)

Рим е згодна градот, но понекогаш еден патник копнее по малку различни. Оние кои престојуваат во Рим доволно долго за да истражуваат што може да сакаат да се погледне околу област, премногу. За среќа, тоа е она што се за ден патувања! Оглед на тоа колку добро поврзан Рим е со воз и со повеќето места, најголемиот предизвик е изборот каде да одат. Сепак, ние сме подготвени листа да ви помогне да го прават токму тоа. Еве ги 5 Дневни патувања од Рим за истражување на Италија тоа секој патник ќе ужива!

 

1. Еден ден во Ostia Antica

Остија Антица е древна населба околу 30 километри далеку од Рим. Во времето на антиката, овој град бил главен пристаниште на Рим и има многу што да се види. На пример, можете да ги разгледаме во јавни бањи со прекрасни мозаици.

Понатаму, таму е исто така на амфитеатарот и на главната улица. Урнатините содржи остатоците на неколку значајни храмови, како што е оној посветен на Херкулес.

Фиренца Милан возови

Фиренца во Венеција возови

Милан на возови во Фиренца

Венеција во Милано возови

5 Day Trips From Rome To Explore Italy, Ostia Antica

 

2. Тиволи во Италија

Уште еден ден патувања од Рим кои ги предлагам е Тиволи, миленикот на градот избега на римскиот император Адријан во вториот век од н.е.. тој изградил Hadrians Вила во оваа прекрасна блискиот град, кој на крајот заврши со вкусот повеќе од неговата резиденција во Рим.

Како врвен релаксација место, Hadrians Вила во Тиволи има градини и библиотеки, и тоа на крајот стана самиот град. Палати и храмови се интригантна дел од турнејата, кои ќе го направат вашиот ден патување до Тиволи достоен за тоа.

Рим до Тиволи возови

Тиволи во Рим возови

Перуџа на Тиволи возови

Orvieto да Тиволи возови

Tivoli Italy

 

3. Ден патувања од Рим во Bracciano

Хоп од возот по едночасовно возење од Рим, и ќе пристигнаа во Bracciano. ова прекрасно средновековниот град на брегот на езерото Bracciano има многу место на понудата. На пример, можете да турнеја на Orsini Odesalchi замокот, кој бил резиденција на многу благородници.

Што повеќе, оваа импозантна зградата исто така беше на местото каде што Кејти Холмс се оженил со Том Круз во 2006. дополнително, можете да ја обиколите Бракианос катедрала, која била изградена во текот на средниот век.

Рим за да Bracciano возови

Bracciano во Рим возови

Bracciano да Manziana возови

Santa Marinella да Bracciano возови

 

4. Неапол

Како град со големо историско значење, Неапол е задолжителна посета за секој што сака да го доживее Италија и да одите на Еднодневно патување од Рим. Поглед на планината Везув, прекрасна архитектура, и топло, пријателски локалното население се некои од главните карактеристики на градот. Сепак, Неапол е исто така познат како родното место на пица Маргарита. Што е повеќе, можете да ја посетите пицерија каде што тие го направија првиот пица - Антица Пицерија PortAlba.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

 

5. Фиренца

Нашиот финален предлог за ден патувања од Рим е Фиренца, што може да се чини да се биде малку премногу далеку за еден ден патување. Сепак, тоа е лесно и брзо достапни преку воз. и само гледање на историски, архитектонски волшебна центарот на Фиренца ќе го направат патувањето вреди. Дуомо ди Фиренца е познатиот Фиренца катедрала, која совршено се покажа стариот изглед на градот. Во посета на Фиренца на еден ден патување од Рим е одличен начин да се заврши на вашиот одмор.

Сите овие места во близина на Рим, вреди да се. Ако сте во потрага за совршен ден патување, Изберете ја вашата омилена и да си одат. Тоа е толку лесно!

Фиренца во Пиза возови

Фиренца во Рим возови

Бари на возови во Фиренца

Салерно на возови во Фиренца

Florence is the main Day Trips From Rome To Explore Italy

 

Подготвени за италијанската авантура? Спакуваат куферите, го планирате вашиот одмор активности, и Книгата Вашиот Воз Билети на време!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Ден патувања од Рим да се истражуваат на Италија” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fday-trips-rome-explore-italy%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / es да / де / или тоа и на повеќе јазици.