Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 09/07/2021)

песочни плажи, глетки на карпа, чисти сини води, и неверојатни заедници за сурфање, овие 1o повеќето епски дестинации за сурфање во Европа се совршени за сурфери на сите нивоа. Од италијанските брегови до далечната Данска, и Португалија, here are the top beaches for surfing in all of Europe.

 

1. Плажа Годреви, Англија

Кога е вистинското време, може да возите некои епски долги wallидни левици и права тука. Да, Плажата Годреви покрај Атлантикот е една од најепските дестинации за сурфање во Европа. Се наоѓа во Корнвел, еден од најшармантните крајбрежни градови во Европа, оваа плажа е апсолутен фаворит во заедницата за сурфања.

Плажата Годреви е дел од заливот Свети Ивс, и во лето, тука ќе најдете многу локални жители на нивните летен одмор. Најчесто сончање, градење замоци на сонце, или восхитувајќи се на светилникот, не знаејќи дека Годреви нуди некои од најдобрите отоци во Европа.

Кога: пролет, Април за чисти бранови.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Плажа Годреви, Англија е одлична локација за сурфање

 

2. Најмногу епски сурфачки дестинации во Европа: Пениче Португалија

Еден час од аеродромот во Лисабон, втората по епска дестинација за сурфање во Европа ве чека во Португалија. Пениче е всушност полуостров на бреговите на Португалија, што создава одлични услови за легендарните бранови во текот на целата година. Згора на тоа, Плажите на Португалија се некои од најсонувачките плажи во Европа.

Возбудливи паузи за поени, гребени од песок, покрај неверојатните долги плажи, направи Пениче да сурфа во рајот. Додека Пениче е полуостров, постојат повеќе од 30 места за сурфање покрај нејзините брегови, и многу места за изнајмување опрема за сурфање. Едно нешто што треба да го имате на ум е дека ви треба облека за облека во текот на целата година, поради температурата на студената вода.

Кога: Септември до октомври

Каде: Foz do Arelho е неверојатен дел од песок северно од Пениче за почетници и добрите, благодарение на пристапноста во составот. Плажата со сино знаме Супертубос е местото каде што ќе се возите на најпознатиот бран во Европа, брзи и бесни. така, освен ако не сте искусен сурфер, овој бран ќе ве однесе силно.

Бран: 80 см до 2.6 m.

 

Сурфање дестинација во Португалија

 

3. Бундоран, Ирска

На крајбрежјето на светот што го одзема здивот, со неверојатен поглед на карпа и брегови за одење заедно, Округот Донегал е еден од најживописните региони во Ирска. Градот Бундоран во Ирска има едно од најдобрите места за сурфање во Европа за супер-напредниот сурфер.

Bundoran is home to the most famous waves, врвот. Врвот е совршена левица, посилно и пократко. така, по возењето на совршен бран, можете да земете пивце во локалната паб, со локалните сурфери.

Кога: зима.

на: напредни сурфери.

Бран: o.50 до 2.7 m.

 

Неверојатна локација за сурфање во Бундоран, Ирска

 

4. Најмногу епски сурфачки дестинации во Европа: Клитмолер, Данска

Рибарски чамци, сурфери, а песочната плажа што се среќава со високото Северно Море е амбиентот што ќе го видите во Клитмолер. Оваа рамка и временските услови се она што му го донесе на малиот град Клитмолер името на „Студениот Хаваи”.

Покрај сурфањето, Клитмолер е едно од најдобрите места за сурфање на ветер во Северна Европа. така, можете да сурфате возејќи ги брановите цела година. Друга неверојатна работа во врска со Клитмолер е нејзината близина со твојата национален парк и нејзините музеи, каде што можете да се инспирирате од викиншките приказни, пред да го фати совршениот бран.

Кога: во текот на годината.

Зошто: совршени временски услови, за сите сурфери, цела година.

Хамбург до Копенхаген со воз

Цирих до Хамбург со воз

Хамбург до Берлин со воз

Ротердам до Хамбург со воз

Клитмолер, Данска луда сурфање за дестинација во Европа

 

5. Бран Ла Гравие, Бијариц Франција

Плажите во Бијариц се едни од најсонуваните плажи во Франција, а камоли Европа. Затоа, не е изненадување што Бијариц е легендарна дестинација за сурфање во Европа. Бранот Ла Гравие привлекува сурфери од целиот свет на Атлантик Пирине во потрагата по совршениот бран.

Додека Хосегор најмногу ги привлекува посетителите за одмор покрај морето, заедницата за сурфање тука е една од најдобрите во Европа. така, можете да добиете увид во совршениот бран над кафето и кроасаните од про сурферите во Франција. во прилог, Хосегор е домаќин годишната светска турнеја во WSL настан.

на: сурфери на сите нивоа и на сите видови табли.

Зошто: Дебела пауза за плажа во буриња.

Кога: Есен до пролет, од средината на октомври градот се исклучува, и брановите се издигнуваат до епското ла Грејв. така, можете да го испланирате патувањето до оваа епска дестинација за сурфање, и престој во хотели или изнајмен караван покрај плажа.

Големина на бран: 0.5 до 2.5 m.

 

 

6. Најмногу епски сурфачки дестинации во Европа: Остров Луис, Шкотска

Таму каде што отекувањата на Север го исполнуваат Атлантикот, бесни бранови и жестоки ветрови, создадете го најепското место за сурфање во Шкотска. Островот Луис на меѓусебно поврзаните острови Хебридски Атлантик е еден од најпознатите живописната места во Шкотска.

Затоа, Островот Луис е рај за сурфање, но само за најнапредните сурфери. Theестоките бранови не се за почетници кои сè уште се борат да веслаат и да влегуваат во левицата и правата.

Кога: есен и зима.

 

Фаќање на бранот на островот Луис, Шкотска

 

7. Scheveningen The Hague, Холандија

Сурфање на ветер, сурфање со авион, или права на сурфање, Хаг е одлична дестинација за празници за сурфање, само а патување со воз далеку од Амстердам. И покрај тоа што може да изгледа како времето да е сиво и да не е добредојдено, но за сурфери, создава совршени услови за возење на совршен бран.

Можете да фатите отоци по должината на 11-километарскиот брег, особено на плажата Шевенинген. тука, ќе најдете сурфери на сите нивоа и најдобрите продавници за сурфање и објекти.

Да заклучи, Хаг е познат по својата политичка улога во светот, таа е една од најепските дестинации за сурфање во Европа.

Брисел до Амстердам со воз

Лондон до Амстердам со воз

Берлин до Амстердам со воз

Париз до Амстердам со воз

 

Сурфање во Шевенинген, Хаг, Холандија

 

8. Најмногу епски сурфачки дестинации во Европа: Сан Себастијан, Шпанија

На границата меѓу Франција и Шпанија, во Баскија, Сан Себастијан е страшен приморски град, со епски места за сурфање. тука, ќе скокате од бран до предјадења, а потоа се релаксира на песочната плажа во еден од најубавите шпански градови.

Кантабриа има неколку неверојатни плажи и локации за сурфање, како плажата Зуриола, крајната плажа за сурфање во Сан Себастијан. Таа е идеална за почетници и средни сурфери. Сепак, за прекрасни погледи, проверете ги брановите на плажата Ла Конха.

Зошто: брзи леви на отворен залив.

Бран: убаво отекување на северозапад.

Кога: Ноември до декември.

 

Уникатна крајбрежна линија во Сан Себастијан, Шпанија

9. Вотергејт Беј Англија, Сенен Коув

Заливот Вотергејт е местото за сурфање во Велика Британија, и стотици сурфери кои присуствуваат на англиските национални шампионати во сурфање, ќе се согласат. Сурфање на ветер и сурфање со бранови се многу популарни овде, правејќи го заливот Вотергејт еден од 10 најепски дестинации за сурфање во Европа.

Сенен Коув во Корнвел е уште едно место што го одзема здивот и сурфање. Sennen Cove и Praa Sands се фантастични места за сурфање со неверојатни плажи.

Зошто: ветровите и отвореноста се совршени за сурфери на сите нивоа.

 

Сурфер во заливот Вотергејт Англија, Сенен Коув

10. Најмногу епски сурфачки дестинации во Европа: Сардинија, Италија

Прекрасниот италијански остров Сардинија го затвора 10 повеќето епски дестинации за сурфање во списокот на Европа, со Средоземното Море и песочната плажа. тука, може да фатите мали до средни бранови, или силни бранови во западниот дел. Згора на тоа, со 300 совршени денови, Сардинија е рај за сурфање.

Сепак, ако сакате да возите епски отоци, тогаш испланирајте го одморот за сурфање на Сардинија, од ноември до јануари. Коста Верде, Буџеро во Сан Николо, и Порто Феро во Алгеро се 3 of the beautiful and best beaches for surfing.

Кога: Септември до ноември, или март до мај.

Бран: 3-4 m.

Милан до Неапол со воз

Фиренца до Неапол со воз

Венеција до Неапол со воз

Пиза до Неапол со воз

 

Поглед на дронови на сурфање на Сардинија Италија

 

на Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да испланираме неверојатен одмор за сурфање до 10 најепски дестинации за сурфање во Европа. Патување со воз до дестинацијата и сон дома далеку од дома е најбрзиот и достапен начин на патување.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 најепски дестинации за сурфање во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fmost-epic-surf-destinations-europe%2F - (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / FR до / ES / или де и на повеќе јазици.