Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 28/08/2021)

Тоа е тешко да се избере само 5 Лесно Ден патувања од Милан со воз да го споделам со вас. Модниот главен град на Италија е прекрасен со опции за посета на туристи. Не само што е полна со модата, но тоа има неверојатна историја, архитектура, и убава глетка да пишувам дома за.

 

1. 5 Ден патувања од Милан со воз: езерото Комо

Нашиот прв лесен ден патување од Милан е на третото место по големина езеро во Италија во текот на денот со воз, и да се доживее луксузни крстарење низ неговите води. Што подобар начин да се доживее неверојатен алпска сценографијата од лак на брод, како и добивање на можност да се земе еден подлец ѕиркаат во убава крајбрежје својства на своите брегови.

Централното подрачје на Езерото Комо е најпосетено дел од езерото, и иако на север и југ области на езерото, исто така, имаат нивните места на интерес овие генерално се помалку импресивни: секако, има сите главни атракции доста блиску е исто така погоден за посетителите со ограничено време.

Имајте на ум дека понекогаш градови се блиску, но разделени од страна на езерото! Нема проблем, постојат редовни траекти низ езерото, така да патува околу е лесно (автомобил фериботи се поретки и помалку да работат од ферибот терминали од патнички фериботи).

Фиренца на Комо возови

Милан на Комо возови

Торино на Комо возови

Џенова Како да возови

Lake Como is the best Day Trips From Milan By Train

 

2. Св. Мориц, Швајцарија

Може да биде изненаден да научат дека Швајцарија е само еден ден патување далеку од главниот град на Италија. Хоп на Bernina Експрес од Tirano и ќе има само два и пол часа.

Самото патување е достоен за тоа: ова е најстрмните железнички патување во светот, растејќи од 429 метри до над 1800 во швајцарските планини. Зачудувачката алпска глетка прегледана од прозорецот на возот значи дека нема да сакате да го напуштите возот.

Ќе завршат во швајцарскиот град Сент. Мориц, еден од Швајцарија најпознатите планински центри. Ова е местото каде што богатите и славните го поминуваат својот одмор или поседуваат вила.

Св. Мориц не е типичен сценско алпски град. Сметаме дека луксузни е соодветен опис од прекрасна. Околината е убаво, иако и во комбинација со посебна атмосфера на градот, прекрасен одмор е апсолутно загарантирана.

Св. Мориц прави совршена основа да се истражуваат на југот на кантонот Graubünden. Тоа не е добра основа за ден патувања во други делови на Швајцарија, како што би се премногу времето на патување. Е, сепак, еден од нашите врвни 5 Ден патувања од Милан со воз, иако! За разлика од ноќниот живот во градот, главните активности овде се на отворено. Ако ви се допаѓа пешачење, велосипедизам, или зимски спортови, можете да уживаш со недели во овој прекрасен регион.

Цирих во Сент Мориц возови

Зермат во Сент Мориц возови

Возови од Базел до Сент Мориц

Бергамо да Tirano возови

 

 

3. 5 Ден патувања од Милан со воз: Бергамо

Посета на Бергамо е често во комбинација со посета на езерото Комо, но тоа е добро вреди да се своето место на нашата 5 Ден патувања од Милан со воз листа!

Со историски ѕидини протега на пет километри да се заокружи на стариот дел на градот, и обилен средновековната архитектура да се погледне, тоа има значајни интрига за туристи кои сакаат убаво место да го поминат денот.

Вози на жичницата од дното до врвот на градот, и да ги разгледаме во значајни споменици Бергамо е, како што се Свети. Катедралата Марија Маџоре и Colleoni капела.

минатата, но не и најмалку, не заборавајте да одвоите момент да ја цените неверојатната околина на Бергамо, со ридови се протега за милји, на целиот пат до далечните езерото Комо.

Милан на возови Бергамо

Мантуа да возови Бергамо

Како да возови Бергамо

Возови Кремона до Бергамо

Bergamo is one of the Day Trips From Milan By Train

 

4. Францијакорта

Регионот Franciacorta нуди некои спектакуларни, наградени вина за да ги примерите, во меѓу најпрекрасниот италијански сценографијата.

Добие шанса да се сретнат производители на вино се! Поставуваат прашања во врска со процесот на производство на вино, и она што го прави нивната одредена марка толку вкусни.

област Franciacorta DOCG е составена од околу 3,000 хектари лози кои опфаќаат прекрасно сценско превртувано подрачје јужно од езерото Исео во италијанскиот регион Ломбардија. Ова е во рамките плукање на далечина на многу други познати италијански вински региони, како Пиемонт на запад и Conegliano Valdobbiadene (домот на супер премиум Prosecco) на исток.

Оваа примарна локација прави Franciacorta совршена дестинација за романтичен одмор или во добро заслужена вино патување, само еден час патување од Милано, тој е достапен и убав во еднаква мерка.

На винарии на Franciacorta навистина не нудат нешто посебно, но шопинг е исто така одлично премногу! ѕидниот дизајн Franciacorta има многу поволни цени да понудат такт купувач, така погрижете се да ја добиете вашата раце на стоката тука.

Кремона на Бреша возови

Бергамо на Бреша возови

Милан на Бреша возови

Treviglio на Бреша возови

Franciacorta is one of the Day Trips From Milan By Train

 

5. 5 Ден патувања од Милан со воз: Венеција

Нашата листа на 5 Ден патувања од Милан со воз не би била комплетна без вклучувајќи Венеција! Што може да биде подобар од преземање на еден ден патување од Милан на еден од најпознатите ценети романтични градови во Италија, Венеција? Иако е тешко да се вклопат сите задоволства на Венеција во само еден ден, сигурно може да се обидете.

Талкаат неговите кул, калдрма. Имаат кафе во познатиот плоштадот Сан Марко. Можеби дури и се протега до возење гондола низ каналите за навистина посебно искуство.

Вие несомнено ќе биде соодветно шармираше со пенливи лагуна. Уживајте во фантастичната архитектура што ја карактеризира една од италијанските најпопуларните градови за туристите.

Ако сеуште имаш време, над главата на еден од Венеција околните острови. Мурано е симбол за стакло дува традиции, а можеби и купување на плаќаат бижу да се врати дома.

Милан во Венеција возови

Падова во Венеција возови

Болоња во Венеција возови

Рим во Венеција возови

Venice Italy

 

Подготвени да се доживее 5 Ден патувања од Милан со воз? Главата на над да Зачувај воз Сега! Без скриени трошоци, без проблеми!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “5 Лесно Ден патувања од Милан со воз” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/day-trips-milan-train/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / zh-cn да / FR / или де и на повеќе јазици.