Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/08/2021)

Është e vështirë për të zgjedhur vetëm 5 Dita Easy Udhëtime nga Milano me tren për të ndarë me ju. Kryeqyteti i modës i Italisë është i shkëlqyer me mundësi për të vizituar turistë. Jo vetëm që është e mbushur me të modës, por ajo ka një histori të pabesueshme, arkitekturë, dhe peizazh i bukur në shtëpi shkruani në lidhje me.

 

1. 5 Udhëtime ditore nga Milano me tren: Liqeni i Como

Trip ynë i parë Day Easy Nga Milano është për liqenin e tretë më të madhe të Italisë për ditën me tren, dhe të përjetojnë një dalje në det luksoze përreth ujërat e saj. Çfarë mënyrë më të mirë për të përjetuar mahnitëse pamje alpine nga harkun e varkë, si dhe marrjen mundësinë për të marrë një vjedhës përgjim në pronat e bukur bregdet në brigjet e saj.

Zona qendrore e Liqeni i Como është më i vizituar pjesë e liqenit, dhe edhe pse zonat veri dhe jug të liqenit gjithashtu kanë vendet e tyre të interesit këto janë në përgjithësi më pak mbresëlënëse: sigurisht, që të gjitha tërheqjet kryesore mjaft të ngushtë së bashku është gjithashtu i përshtatshëm për vizitorët me kohë të kufizuar.

Vini re se ndonjëherë qytetet janë afër së bashku, por të ndara nga liqeni! Nuk ka problem, ka tragete të rregullta në të gjithë liqenin kështu udhëtojnë përreth është e lehtë (anijet e makinave janë më pak të shpeshta dhe për të operuar nga terminalet më pak traget se anijet e pasagjerëve).

Florence për Trenat Como

Milani për Trenat Como

Turin për Trenat Como

Genoa Si të Trenat

Lake Como is the best Day Trips From Milan By Train

 

2. St. Moritz, Zvicra

Ju mund të jetë i befasuar për të mësuar se Zvicra është vetëm një ditë udhëtim larg nga kryeqyteti i Italisë. Hop në Bernina Express nga Tirano dhe ju do të jetë atje në vetëm dy orë e gjysmë.

Vetë Udhëtimi është e vlefshme: Ky është udhëtimi steepest hekurudhor në botë, ngjitje nga 429 metra deri në mbi 1800 në malet zvicerane. pamje mahnitëse alpine shihet nga dritarja e trenit do të thotë që ju nuk do të duan të largohen nga treni.

Ju do të përfundojë deri në qytetin zviceran të St. Moritz, një nga vendpushimet më të Zvicrës famshme malore. Kjo është ajo ku pasur dhe të famshëm kalojnë pushimet e tyre ose vetë një shtëpi.

St. Moritz nuk është qytet tipik alpin skenik. Ne mendojmë se luksoz është një përshkrim më i përshtatshëm se e bukur. Zona përreth është e bukur dhe pse kombinuar me atmosferë të veçantë të qytetit, një pushim të mrekullueshëm është e garantuar absolutisht.

St. Moritz bën një bazë të përsosur për të eksploruar në jug të kantonit të Graubünden. Kjo nuk është një bazë e mirë për udhëtime ditore në pjesë të tjera të Zvicrës, si ai që do të marrë shumë Koha e udhetimit. Eshte, megjithatë, një nga krye tonë 5 Udhëtime ditore nga Milano me tren pse! Përveç natës në qytet, aktivitetet kryesore këtu janë jashtë. Nëse ju pëlqen hiking, çiklizmit, ose sportet e dimrit, ju mund të gëzojnë veten për javë të tëra në këtë rajon mahnitëse.

Zurich për Trenat St Moritz

Zermatt për Trenat St Moritz

Basel për Trenat St Moritz

Bergamo për Trenat Tirano

 

 

3. 5 Udhëtime ditore nga Milano me tren: Bergamo

Një vizitë në Bergamo është e kombinuar shpesh me një udhëtim në liqenit të Komos, por ajo është edhe vlerë vendi i vet në tonë 5 Udhëtime ditore nga lista Milano me tren!

Me muret historike që shtrihen për pesë kilometra për të rrethojnë qytetin e vjetër, dhe arkitekturës plentiful mesjetare për të parë, ajo mban intrigën rëndësishëm për turistët që duan një vend të bukur për të shpenzuar ditë.

Ride me litar nga fundi në krye të qytetit, dhe për të marrë një vështrim në të monumenteve të Bergamo-së, të tilla si St. Maria Maggiore Katedralja dhe Colleoni Chapel.

i fundit, por jo më pak, mos harroni të merrni një moment për të vlerësuar mjedisin e jashtëzakonshëm të Bergamos, me kodrat shtrihen për milje, të gjithë rrugën poshtë për të largët liqenit të Komos.

Milani për Trenat Bergamo

Mantua për Trenat Bergamo

Si të Trenat Bergamo

Trenat Kremones në Bergamo

Bergamo is one of the Day Trips From Milan By Train

 

4. Franciacorta

Rajoni Franciacorta ofron disa spektakolare, verëra fituese të çmimeve që ju të provoni, në mesin pamje të shkëlqyer italiane.

Merrni shans për të përmbushur prodhuesit e verës vetë! Pyetni pyetje në lidhje me procesin e verës, dhe ajo që e bën markë e tyre të veçantë në mënyrë të shijshme.

Zona Franciacorta DOCG është i përbërë nga rreth 3,000 hektarë vreshta që mbulojnë një territor të mrekullueshëm piktoresk të rrokullisjes vetëm në jug të Liqenit Iseo në rajonin e Lombardisë të Italisë. Kjo është brenda pështypje distancë prej të shumta të tjera të famshme italiane rajonet verë, të tilla si Piedmont në perëndim dhe Conegliano Valdobbiadene (shtëpia e super premium Prosecco) në lindje.

Ky vend qendror bën Franciacorta një destinacion i përsosur për një ikje romantike ose një udhëtim të merituar verës, vetëm një orë udhëtim nga Milano, ajo është e arritshme dhe e bukur në masë të barabartë.

Wineries Boutique e Franciacorta vërtetë të ofrojnë diçka të veçantë, por pazar është gjithashtu shumë e madhe! Dizajni Prizë Franciacorta ka shumë pazaret për të ofruar një blerës tru, prandaj sigurohuni që të marrë në duart tuaja mbi mallrat këtu.

Cremona për Trenat Brescia

Bergamo për Trenat Brescia

Milani për Trenat Brescia

Treviglio për Trenat Brescia

Franciacorta is one of the Day Trips From Milan By Train

 

5. 5 Udhëtime ditore nga Milano me tren: Venediku

Lista e jonë e 5 Udhëtime ditore nga Milano me tren nuk do të jetë i plotë pa përfshirë Venecias! Çfarë mund të jetë më mirë se duke marrë një ditë udhëtim nga Milano në një nga qytetet më të çmuar romantike të Italisë, Venediku? Edhe pse është e vështirë të përshtatësh të gjitha kënaqësitë e Venecias në vetëm një ditë, ju me siguri mund të provoni.

Wander ftohtë e saj, rrugët me kalldrëm. Keni një kafe në e famshme Piazza San Marco. Ndoshta edhe të shtrihet për të hipur në një gondolë përmes kanaleve për një eksperiencë me të vërtetë të veçantë.

Ju pa dyshim do të jetë magjepsur përshtatshme nga ana e lagunës gaz. Shijoni arkitekturën fantastike që karakterizon një nga ato të Italisë qytetet më të njohura për turistët.

Nëse ju ende keni kohë, kokë e njërit prej Venedikut pranë ishujve. Murano është e njohur për traditat qelqi defekt, dhe ndoshta të blerë një xhingël për të marrë në shtëpi prapa.

Milani për Trenat Venecia

Padua për Trenat Venecia

Bologna për Trenat Venecia

Roma për Trenat Venecia

Venice Italy

 

Gati për të përjetuar 5 Udhëtime ditore nga Milano me tren? Me kokë mbi të Ruaj një tren Tani! Nuk ka tarifa të fshehura, nuk ka sherr!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Dita Easy Udhëtime nga Milano me tren” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/day-trips-milan-train/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)