Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 13/05/2022)

Ka shumë qytete të mahnitshme për t'u vizituar në Evropë. Çdo qytet dhe rrugë ka karakterin dhe hijeshinë e vet. E gjallë, plot kafene të mrekullueshme, butiqe, Art rruge, galeritë e sofistikuara të artit, dhe eko-miqësore, nëse nuk keni qenë në këto 12 lagjet më interesante në Evropë, këtu janë disa arsye për të përcaktuar listën tuaj të kovës.

 

1. Lagjet më të lezetshme në Evropë: Neukölln, Berlini

Larg nga kryesore Pika turistike në Berlin, lagja Neukolln është një institut më vete. Lagja e ftohtë është një përzierje midis së vjetrës dhe të resë, kulturave, urbanizmi, dhe hapësira të gjelbra rekreative.

Kabapët, Galeritë e artit, dhe bare në çati pranë parqeve të gjelbërta e bëjnë lagjen Neukolln një nga më të lezetshmet në Evropë. Pas një dite të mrekullueshme jashtë, Tempelhofer Feld i madh, ose Britzer Garden mund të vazhdoni në fshatin idilik Richardplatz ose parkun e makinave në Klunkeranich të kthyer në tavanë.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Gardens in Neukolln, Berlin Germany

 

2. Holesovice, Pragë

Parqe jeshile, kopshte birre me pamje nga lumi, dhe bashkëkohoren Muzeu i arteve janë vetëm disa nga gurët e çmuar të fshehur në lagjen më të lezetshme Holesovice të Pragës. Holesovice është shtëpia e artistëve çekë dhe familjeve të reja, të cilët kalojnë kohën e lirë në Letna Park dhe darkojnë në bistrot e shumta përreth.

Zona dikur industriale në Pragë është shndërruar sot në një hapësirë ​​krijuese për dizajnerët dhe mendjet krijuese. Kështu që, nuk është për t'u habitur që një nga lagjet më të lezetshme në Evropë ka kafene të çuditshme, dyqane projektimi, dhe qendrat e artit.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Landscape of Holesovice, Prague

 

3. Lagjet më të lezetshme në Evropë: Ostiense, Romën

Ostiense nuk është një lagje tipike italiane, por kjo është pikërisht ajo që e vendos atë në 10 lagjet më interesante në Evropë. A ish -fabrika u shndërrua në një muze arti, arti i rrugës në vend të shatërvanëve, kafene të modës, dhe 1 varrezat jo-katolike ku poetët romantikë Keats dhe Shelley gjetën vendin e tyre të gjumit të përjetshëm Ostiense nuk është si asnjë kapuç tjetër.

Pika dikur gri në kryeqytetin italian është shndërruar pak nga pak në një vend me ngjyra të gjalla dhe kreativitet. për më tepër, këtu mund të vizitoni Piramidën e jashtëzakonshme të Caius Cestius dhe të admironi afresket e saj, në rrugën tuaj për në Eataly për ushqim italian. Nëse dëshironi të jetoni si një vendas, akomodimi në Ostiense të modës është shumë më lirë sesa në rrethet turistike të mbushura me njerëz në Romë.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

4. Lagjja e Jugut Pigalle Paris

Duke shëtitur poshtë SoPi, tek Rue des Martirët, shtëpi për mbi 200 kafene, çokollata, dhe bare, Pigalle e Jugut është vendi i saj në Paris. Përveç Pigallës së Jugut që është një parajsë ushqimore, Lagja e ftohtë është ajo ku mund të zbuloni muzetë dhe artin mahnitës. Një nga muzetë më të veçantë është muzeu i Jetës Romantike. Në Musee de La Vie Romantique ju mund të zgjeroni njohuritë tuaja rreth periudhës romantike në historinë franceze.

Për një pushim nga jeta e mirë, ju mund të shkoni në fushën e basketbollit shumëngjyrësh të Pigalle. Fusha e basketbollit në Pigalle është rinovuar, projektuar me ngjyra të gjalla, për ndeshjen më të mirë të basketbollit ndonjëherë. Parisi është i madh destinacion pushimesh dhe një nga më të shumtët vende pushimesh fantastike me fusha të mëdha basketbolli në Evropë.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

atmosphere in South Pigalle Neighborhood In Paris

 

5. Lagjet më të lezetshme në Evropë: Arbat, Moska

Lagjja shumëngjyrëshe dhe e gjallë Arbat është një ajër i freskët në qendrën e mbushur me njerëz të Moskës. Arbatin do ta gjeni plot sharm, me ndërtesat shumëngjyrëshe, kafene, dhe arti në rrugë. Ndërsa ecni përgjatë Arbat, do të zbuloni shpirtin e qytetit kozmopolit. Rruga e famshme e Vjetër Arbat është në Lagjen historike Arbat në Moskë ruajti rëndësinë e saj si një qendër tregtare, nga shekulli i 15 -të.

Në ditët e sotme, lagja Arbat është plot me butikë elegant, dyqane suveniresh, zanate, dhe shumë thesare të tjera. veç, ndërsa kjo zonë është shumë turistike, do ta gjeni të shtyrë, dhe skenik. Për të shijuar më të mirën e Arbat, tregoni disa ditë në udhëtimin tuaj në Moskë, të paktën. Kjo mënyrë, ju mund të eksploroni më të mirat e Moskës dhe bukurinë e njërit prej tyre vendet më të mahnitshme për t'u vizituar në Rusi.

 

 

6. 7Rrethi i Budapestit

Të rinj dhe argëtues, Rrethi i 7 -të në Budapest është një vend mrekullish për udhëtarët. Me bare të shkëlqyera, dhomat më të mira të arratisjes në Budapest, një treg mbrëmjeje, dhe ngjarje kulturore, kjo lagje gumëzhmon gjithmonë, ne nje rruge te mire. Kjo lagje e ftohtë është gjithashtu lagja hebraike në Budapest, kështu që ju gjithashtu mund të vizitoni sinagogën e madhe, një pikë referimi më vete.

për më tepër, rrugët e vjetra janë bërë një terren pjellor për përtëritje të kulturës hungareze. Përveç restoranteve dhe dyqaneve, tërheqja kryesore në 7rrethi th është bare rrënojat. Duke festuar mikun tuaj më të mirë dasma, ose festa e ditëlindjes në një bar të vjetër të çuditshëm është një përvojë e veçantë vetëm për lagjen më të lezetshme të Budapestit.

Vjena në Budapest me një tren

Praga në Budapest me një tren

Mynihu në Budapest me një tren

Graz në Budapest me një tren

 

Bar in the 7th District of Budapest

 

7. Lagjet më të lezetshme në Evropë: Langstrasse Cyrih

Përkthyer si rruga më e gjatë, Lagjja Langstrasse në Cyrih thyen gjithçka që dini për vendin e përpiktë. Langstrasse është djali i keq i Cyrihut, vithe, aventurier, me drita neoni të ndritshme dhe gjithmonë gati për festë. Langtrasse ka njëvendet e ushqimit të zhurmshëm, bare, dhe klube për një kapak nate, thjesht merrni zgjedhjen tuaj.

për më tepër, lagja më e lezetshme është një nga destinacionet më miqësore LGBT në Evropë. Këtu mund të filloni me brazdën tuaj në bar/pica Les Garcons miqësore me LGBT, për shembull. Për të përfunduar, kjo lagje e mahnitshme rrallë fle dhe do t'ju kujdeset në restorantet e saj të shumtë etnikë, partitë, dhe natyrisht pas festave.

Interlaken në Cyrih me një tren

Lucern për në Cyrih me një tren

Bernë në Cyrih me një tren

Gjeneva në Cyrih me një tren

surreal picture in a Coolest Neighborhood in Langstrasse Zurich

 

8. Amsterdam Veri

Me hapësira të gjelbra të gjera, Arkitektura e bukur, dhe fshati i vogël simpatik, Amsterdam-Noord i ka të gjitha. Lagjja e lezetshme është pikërisht përtej lumit IJ, kështu që Noords ofron mahnitëse vendet për piknik dhe lokacione të koncerteve me muzikë live. Përveç të gjitha këtyre hijeshive, Amsterdam-Noord është shtëpia e lëkundjes më të lartë në Evropë, për adhuruesit e adrenalinës.

Megjithatë, nëse planifikoni më shumë pushime aktive atëherë lumi është perfekt për Aktivitetet në natyrë. Çiklizëm, duke vrapuar, madje edhe lundrimi me varkë, Lumi IJ është perfekt. Përfundimi është se Amsterdam-Noord është një botë e vogël holandeze brenda qytetit të bukur Amsterdam. Opsionet janë të pafundme, dhe atmosfera është fantastike, udhëtarët nuk janë për t'u habitur që vazhdojnë të kthehen në një nga lagjet më të lezetshme në Evropë.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

Tulips By the canal in Amsterdam-Noord

 

9. Lagjet më të lezetshme në Evropë: Shoreditch Londër

Shumica e udhëtarëve e dinë Shoreditch falë tregut fantastik Brick Lane. Megjithatë, Shoreditch është vendi më i mirë për të bërë pazar për copa të veçanta në butikët e mëdhenj të pavarur. Ky është vetëm një shembull i anëve unike të lagjes së pikturuar me grafite. Shoreditch mund të mos jetë e përsosur për fotografinë, por definitivisht ka një shpirt të vetin.

Pikërisht sepse Shoreditch nuk është lagje tipike klasike angleze, është bërë një shtëpi për artistët vendas. veç, kjo lagje urbane është vendi më i mirë për të provuar ushqimin në rrugë në treg ose pop-ups, kapni një film në kinemanë e tavanit dhe kërkoni artin e fshehur të murit rreth qoshe. Për të përfunduar, Karakteri i veçantë i Shoreditch e bën atë lagjen më të lezetshme në Londër.

Amsterdam në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Nga Berlini në Londër me një Tren

Brukseli në Londër me një tren

 

Coolest graffiti in Neighborhoods In Europe: Shoreditch London

 

10. Findhorn, Skoci

Në bregdetin e bukur skocez me pamje nga oqeani Atlantik, Findhorn është magjike. Ndërsa ndodhet në Morayshire, disa e quajnë një zgjidhje, sesa një lagje në aspektin e qytetit. Findhorn është një destinacion fantastik i pushimeve, veçanërisht një destinacion pushimesh bregdetare. këtu, do të gjeni mundësi të mëdha për argëtim në sporte ujore ose pushim në plazh.

për më tepër, Findhorn ka një eko-fshat të mahnitshëm, dhe udhëtimet rekreative janë shumë të modës në ditët e sotme. Kjo anë e gjelbër shton një atmosferë të modës në zonën e relaksuar, së bashku me peizazhin dhe atmosferën e madhe.

 

Findhorn seaside, Scotland

 

11. Lagjet më të lezetshme në Evropë: Vesterbro, Kopenhagen

Çdokush që qëndron në Vesterbro do të thotë se kjo lagje e lezetshme ka disa lagje të vogla shumë të ndryshme në të. Njëri është i ri, joshëse, dhe një herë distrikti i dritave të kuqe të Kopenhagenit dhe tjetri ka një elegancë franceze në lidhje me të. Vesterbro është plot kontrast, kështu që kushdo që viziton Kopenhagenin për herë të parë do të gjejë diçka të madhe sipas dëshirës së tij.

Me fjale te tjera, Vesterbro është një nga lagjet më të lezetshme në Evropë sepse ka diçka të mahnitshme për t'u ofruar të gjithëve. Nga hapësirat e gjelbra tek restorantet e bukura, butiqe elegant, dhe shtëpia e komunitetit Absalon ku mund të darkoni me vendasit, Komuniteti i Vesterbro është shumë mikpritës dhe i sjellshëm. prandaj, nuk është çudi që Vestrbro është në krye 10 lagjet më interesante në Evropë çdo vit.

 

Coolest Neighborhoods In Northern Europe: Vesterbro, Copenhagen

 

12. Porta Venezia, milan

Lagjja më në modë në Milano, Porta Venezia pret Javën e Modës në Milano dhe mbyllet me një zhurmë në majë 12 lagjet më interesante në Evropë. art, Ushqim Italian, në qoshe nga pikat më të mira tregtare në Milano, por Porta Venezia e qetë është Italia e vogël, larg qendrës turistike të mbushur me njerëz.

Port Venezia krenohet me vila të shndërruara në galeri arti, kafene, dhe kopshte, si Giardini Publici mahnitës. Ambienti i madh i Porta Venezia tërheq vendasit, mërgimtarët, dhe udhëtarët për t'u shoqëruar, përzihem, dhe festa gjatë paradës së homoseksualëve në Milano, dhe çdo ditë deri atëherë. Kështu që, nëse planifikoni një largim fundjava në Milano, më mirë bëjeni një javë të gjatë, të paktën.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Porta Venezia, Milan

 

Ne në Ruaj një tren do të jetë i lumtur t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në 12 lagjet më interesante në Evropë.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë në blog "12 Lagjet më të lezetshme në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fcoolest-neighborhoods-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)