Време на читање: 9 минути
(Последно освежено на: 25/02/2022)

Пријателски, може да се оди, и убави, овие 12 најдобри патници кои првпат патуваат’ локациите се најдобрите градови за посета во Европа. Директно од возот, до Лувр, или плоштадот Дам, овие градови привлекуваат милиони туристи во текот на целата година, затоа пакувајте ги куферите и придружете ни се на патување за да го откриете нивниот шарм.

 

1. Најдобри локации за првпат патници: Амстердам

Одлична дестинација за викендот, Амстердам е еден од 12 најдобри локации за патници кои првпат патуваат. Амстердам е прилично мал, што го олеснува движењето пешки, или со велосипед. во прилог, овој начин на патување е многу полесен за патниците кои првпат патуваат кои не се навикнати да поминуваат во странска земја или да комуницираат на странски јазици.

Така, само 3 денови можете да го истражите секој канал и агол во шармантната холандска престолнина. Куќи со ѓумбир во Демарк, Плоштад Дам, цветниот пазар, и скокнете на канал турнеја со брод, и куќата на Ана Франк, се само неколку од местата што можете да ги посетите. Иако ова звучи како долга листа, дизајнот на градот одговара на овие прекрасни локации, така што секој посетител може да ги посети сите за само краток одмор. Холанѓаните се пријателски расположени и многу добредојдени и со задоволство ќе ја споделат својата култура и град со вас.

Најдобро време за одење: мај, за познатиот цветен пазар.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Best First Time Traveler’s Locations: Amsterdam

 

2. Прага

Градот на прекрасните мостови, и пивски градини, Прага е одлична дестинација за патници кои првпат патуваат. Ако никогаш не сте биле во Прага, градот ќе ви биде забавен, импресивно, и жива. Покрај прекрасните цркви, и Плоштад на стариот град, Прага е одлична за кратка викенд пауза, со пабови, клубови, и пивски градини за една вечер половина литар.

Згора на тоа, градот може да се пофали со патници, така, ако патувате сами во Прага, секогаш можете да сретнете други патници. На овој начин може да се инспирирате да го планирате следното патување во Европа, до Виена или Париз, кои се а патување со воз далеку.

Најдобро време за одење: Падне.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

Prague

 

3. Класичен Лондон

Кога некој ќе помисли да патува за прв пат во Европа, Лондон неизбежно ми доаѓа на ум. Градот е неверојатен спој на култури: Англиско наследство и модерни трендовски населби, Лондонско око и Бакингемската палата. Иако можеби е предизвик да се види сè, Лондон има да понуди во текот на викендот, можно е патување во класичен Лондон.

Класичниот Лондон вклучува посета на Бакингемската палата, Кулата во Лондон, и Кенсингтон Гарденс, неколку од најдобрите знаменитости во Европа. во прилог, можете да уживате во мјузикл на Вест Енд, талкајќи низ Нотинг Хил, и секако дегустација на англиски појадок. Крајна линија, Лондон е прекрасна локација за оние кои првпат патуваат.

Најдобро време за одење: Пролет и лето, кога небото е сино, а времето е топло.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Classic London

 

4. Најдобри локации за првпат патници: Фиренца

Богата историја на уметност, прекрасни знаменитости, и палати, Фиренца е неверојатна локација за прв пат патување за љубителите на уметноста. Центарот на стариот град е најпопуларниот дел на Фиренца, со воодушевувачката галерија Дуомо и Уфици не многу далеку. Овие неверојатни локации се на непосредна близина една од друга, за да можете лесно да шетате низ прекрасните улици и плоштади во Фиренца.

Згора на тоа, ако не сакате да пешачите премногу, потоа искачувањето на Дуомо и камбанаријата Џото нуди фантастичен поглед на целиот град. Значи, можете лесно да го поминете вашиот одмор во Фиренца во центарот на стариот град, и поделете го вашето време помеѓу купување, уметност, и одлична италијанска храна.

Најдобро време за одење: Пролет и есен.

Римини за возови во Фиренца

Рим на возови во Фиренца

Пиза на возови во Фиренца

Венеција до возови во Фиренца

 

Best First Time Traveler’s Locations: Florence Viewpoint

 

5. Ница

Симболот на француската ривиера, Ница е прекрасен приморски град со прекрасни песочни плажи и неверојатна опуштена атмосфера. Ница е еден од најпопуларните градови во Франција, и за локалното население и за туристите. Иако ова може да ја направи Ница малку преполна во високите сезони, ова исто така го прави одлична локација за патници кои првпат патуваат.

Оние кои првпат патуваат во Ница можат да уживаат во неверојатното шеталиште du Paillon, до ридот на замокот или стариот град. Сончево, жив, и релаксирачки, Ница е совршена дестинација за одмор во Франција, дизајнирана да ја задоволи секоја потреба на патникот. Најважно, со 300 сончеви денови во годината, Ница е најдоброто место за одење во секое време од годината за да се опуштите покрај плажа. Сепак, ако сте заинтересирани за уметност и историја, Ница е дом на музеите Шагал и Матис, како и стариот кварт се разбира.

Да ги сумира нештата, подобро вежбајте го вашиот бонџур бидејќи Ница со задоволство ќе ве поздрави на вашето прво патување досега.

Најдобро време за одење: Лето секако.

Лион Ница возови

Париз до Ница возови

Возови од Кан до Париз

Возови од Кан до Лион

 

Nice Riviera

 

6. Најдобри локации за првпат патници: Виена

Полн со палати, цркви, и стари плоштади, Виена е една од најдобрите локации за патници кои првпат патуваат. Австрискиот главен град можете да го истражите целосно пеш, и ова ја прави Виена еден од најпогодните градови во Европа за пешаци. Од Внатрешниот Стад, можете да ги истражите многуте галерии, луксузни шопинг бутици, сето тоа е импресивно во барокен стил и ќе ви ја заврти главата.

Со други зборови, Виена има многу чудесни историски локалитети да посети, а архитектурата е извонредна. Ако сте љубител на историјата и ја цените богатата култура, ќе се заљубиш во Виена на прв поглед, а вашето прво патување во Виена ќе биде почеток на многу долги викенди во Австрија.

Најдобро време за одење: Виена е најубава во зима кога сè е снежно и магично.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

 

7. Париз

Романтичен, возбудлив, прекрасна, сите се заљубуваат во Париз на прв поглед, или да го кажеме првото патување. Француската престолнина е центар на уметноста, мода, историја, и гастрономија, нуди неверојатни работи за правење и места за посета, за секаков вкус и страст.

Сè што ќе направите во Париз за прв пат ќе ви биде најнезаборавно. Од првата прошетка по Елисејските полиња до пикник кај Ајфеловата кула и посета на Лувр, вашето прво патување во Париз ќе биде незаборавно. Дека Париз е крајната локација за патник кој првпат патува во Европа.

Најдобро време за одење: Цела година.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Louvre Museum, Paris

 

8. Најдобри локации за првпат патници: Рим

Шетање калдрма, до Колосеумот, а вкусното маритоцо за десерт е фантастично отворање на првиот ден во Рим. Покрај тоа што е историски центар на антички Рим, со знаменитости како што се Форумот и палатата на царевите, Рим е одличен град да се има Вино дел Каса и неверојатна италијанска пица.

Згора на тоа, Рим е многу романтичен и привлекува многу заљубени парови. Шпанските скали или фонтаната Треви се одлични места за романтични слики. Значи, ако не сте патувале далеку или воопшто не сте патувале во Италија, тогаш Рим е една од најдобрите локации за првпат патници.

Најдобро време за одење: Пролетта и есента се најдобро време за посета за патниците кои првпат ќе го посетат Рим. Италија е одлична вонсезонска дестинација во Европа, а април е најдобро време да се оди.

Милан во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Венеција во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

Best First Time Traveler’s Locations: Rome

 

9. Брисел

Ако имате само еден ден за уметноста на патување, Брисел е крајната дестинација. Вафли, чоколадо, вафли со чоколадо, и Големата палата, се три од најдобрите работи што треба да се направат во Брисел, се вклопуваат во само еднодневно патување.

сепак, ако сакате да видите малку повеќе, тогаш ќе бидете среќни да откриете дека Брисел е добро поврзан; трамваи, метро, и автобуси кои ќе ве однесат каде било. Уште една предност што го става Брисел во најдобар случај 12 Локациите на патниците кои првпат патуваат е дека градот е повеќејазичен. Со други зборови, ти можеш да зборуваш англиски, француската, Холандски или германски кога сте во Брисел и не грижете се дека ќе се изгубите во преводот.

Најдобро време за одење: Летото и зимата се најдобро време за посета на Брисел. Јунските фестивали создаваат одлична атмосфера во Брисел, додека декември е магијата на Божиќ.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Brussels

 

10. Најдобри локации за првпат патници: Искористени

Малите, шармантниот град Бриж е полн со канали, бутици, и средновековната архитектура. Необичниот белгиски град е одлична локација за викенд, со многу време за разгледување и релаксација. Покрај дегустациите на чоколадо на плоштадот Маркт, искачувањето на кулата Belfry Tower за епски поглед на градот е еден од најдобрите начини да го започнете денот во Бриж.

Можете да ги покриете знаменитостите во Бриж пеш, или во кочија, во еден викенд. дополнително, можете да го комбинирате патувањето до Бриж со други локации на патници кои првпат патуваат, како Брисел, и направете го целосно еднонеделно патување во Европа. Значи, целосно да уживате во вашето прво патување во Бриж, спакувајте удобни чевли, вкрстена торба, и камера за магични снимки.

Најдобро време за одење: Пролетта е најдобро време за посета на Бриж. Во овој период од годината, каналите и уличките се полни со расцутени цвеќиња, и бои.

Амстердам до Бриж возови

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Гент во Бриж возови

 

Best First Time Traveler’s Locations: Bruges

 

11. Келн

Воодушевувачката катедрала во Келн ќе ве остави без зборови. Историскиот центар на градот, градските светла во вечерните часови, и катедралата го плени секој патник кој првпат патува во овој фантастичен германски град. Келн е прекрасна дестинација за одмор во градот бидејќи можете да ги посетите сите важни знаменитости во 3 денови.

Во зима, градскиот плоштад е местото каде што можете да уживате во еден од најдобрите божиќни пазари во Европа. Во летото, можете да се упатите кон Рајнпарк за прекрасен поглед на катедралата и пикник покрај реката Рајна. Понатаму, можете да уживате во големи заштеди на неверојатни паркови, музеи, и повеќе со Келнска картичка.

Најдобро време за одење: Цела година, но најмногу во Божиќ и пролет.

Берлин во Ахен возови

Франкфурт во Келн возови

Возови од Дрезден до Келн

Ахен во Келн возови

 

Cologne At Night

 

12. Најдобри локации за првпат патници: Интерлакен

Алпски погледи, зелени ливади, и езера заедно со градските поволности, Интерлакен е прекрасна дестинација во Швајцарија. Близината на градот до Алпите заедно со удобноста на градскиот живот, сместување, и транспортот ја прават една од најдобрите локации за патници кои првпат патуваат.

Ако одберете да патувате во Интерлакен за прв пат, ќе имате незаборавно патување до една од најпосакуваните дестинации во светот. Без разлика дали сакате пешачење или пиете швајцарско какао наутро со поглед на алпските предели, Интерлакен има се.

Најдобро време за одење: во текот на годината.

Базел во Интерлакен Возови

Берн да Интерлакен Возови

Луцерн да Интерлакен Возови

Цирих Интерлакен Возови

Best First Time Traveler’s Locations: Interlaken

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство ќе ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор на овие 12 најдобри патници кои првпат патуваат’ локации со воз.

 

 

Дали сакате да ја вградите нашата објава на блог „12 најдобри локации за првпат патници“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fbest-first-time-travelers-locations%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.