Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/02/2022)

Supozoni se po planifikoni të vizitoni Bashkimin Evropian së shpejti. Në atë rast, ekziston një seri këshillash dhe udhëtimi vendimtar informacion që do të ndihmojë për ta bërë përvojën tuaj shumë më të këndshme. Dikush mund të mendojë se nuk mund të ketë një ndryshim vërtet të madh në konsideratat e nevojshme për të udhëtuar në Evropë në krahasim me çdo vend tjetër në botë. ende, brenda shtrirjes së gjerë të saj, ka një seri dokumentesh ligjore që mund t'ju duhen për të hyrë në Evropë si turist. Gjithashtu, klimat shumë të ndryshme, çuditë, dhe veçoritë kulturore janë thelbësore për t'u mbajtur parasysh atje.

 

1. Udhëtimi për në Evropë: Kap Ahold të Pasaportës Tënde

Pasaporta është shqetësimi kryesor pasi do të jetë karta juaj e prezantimit dhe çelësi për vendin tuaj pritës. Së pari do të kujdesemi për pasaportën. Qeveria juaj e përparësisë përcakton se në cilat vende do të jeni në gjendje të futeni pa pasur nevojë të përpunoni asnjë lloj dokumentacioni të veçantë. Alwaysshtë gjithmonë më së miri të kontrolloni nëse ambasadat tuaja të shtëpisë dhe destinacionit kanë marrëdhënie të qëndrueshme diplomatike ose një traktat në kohën që udhëtoni. Shumica e vendeve nga Amerika dhe Azia Juglindore kanë qasje të pakontrolluar në shumicën e vendeve në Evropë.

Duke thënë këtë, nëse nuk është kështu; merrni një këshilltar ligjor të udhëtimit që mund t'ju udhëzojë gjatë përpunimit të lejeve tuaja të udhëtimit. Ju gjithashtu mund të keni nevojë për çertifikata shëndetësore dhe të tilla për t'u dhënë hyrje. Nëse ju pëlqen të vozisni kur jeni jashtë vendit, do t'ju duhet gjithashtu një leja e shoferit ndërkombëtar. Nëse keni ndërmend të bëni biznes, mund të ketë shumë leje të tjera ndërkombëtare të kërkuara për të udhëtuar. Ju mund të kontrolloni se cilat dokumente janë të nevojshme sipas qëllimit tuaj të udhëtimit në faqen e internetit të qeverisë së vendit pritës.

Lyon për në Toulouse Me Një Tren

Parisi në Tuluzë me një tren

Bukur në Tuluzë me një tren

Bordo në Tuluzë me një tren

 

Bring Valid Passport When Traveling In Europe

 

2. Mësoni të Paketoni në përputhje me rrethanat

Evropa është një kontinent i madh dhe i larmishëm, nga plazhet me diell të Andalucisë në Spanjë deri në Tundrën me dëborë lindore. Criticalshtë thelbësore që të paketoheni me klimën në mendje dhe aktivitetet që do të planifikoni të bëni jashtë. Mos harroni se nuk po bëni paketat për t'u larguar nga vendi juaj, mos merrni shumë ose pak; kjo do të bëjë që të humbni më pak kohë për të mbledhur rrobat, ju ndihmojmë gjatë rrugës për në aeroport, dhe madje ju kursejnë para nga duke shmangur një tarifë mbipeshë. Bestshtë më mirë të organizoni stilin tuaj të çantës së udhëtimit ose ushtrisë së valixheve, rrotullon pantallonat, këmisha, çorape, dhe të brendshme si një briosh dhe i vendosni të gjitha të trasha kundër njëri-tjetrit. Kjo shmang sherr e palosjes së rrobave tuaja dhe ju kursen hapësirë ​​për të përshtatur produkte higjienike ose elektronike. Kjo këshillë është gjithashtu e dobishme nëse kërkoni të sillni rroba që keni blerë gjatë udhëtimit. Një këshillë tjetër e mirë është të paketoni një çantë shtesë për dhuratën tuaj ose objektet e pazarit.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Pack Accordingly When Traveling To Europe

 

3. Udhëtimi për në Evropë: Njoftojini bankat tuaja se do të jeni jashtë vendit dhe do të shpenzoni

Inat i piraterisë së kartave të kreditit që ndodhi disa vjet më parë i bëri bankat shumë të kujdesshme ndaj rrezikut. Kjo i bëri ata të krijojnë një bllok së pari të pyesin më vonë politikën kur shohin se një kartë krediti po përdoret në një vend të rastësishëm. Duhet të paraqiteni personalisht në bankën tuaj ose t'i telefononi, pasi njoftimet në internet ndonjëherë nuk merren parasysh. Marrja e kësaj dispozite do të shmangë përvojat e dëmshme dhe të turpshme gjatë blerjeve. Nëse shkoni në bankë është gjithashtu një ide e mirë të merrni një monedhë vendase ndërsa jeni atje. Tarifat e këmbimit janë fryrë në mënyrë absurde për turistët në shumicën e dyqaneve të Evropës dhe shkëmbejnë pikë.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Let Your Banks and credit card companies Know You Will Be Abroad And Spending

 

4. Udhëtimi për në Evropë: Duke përmbledhur

Nëse do të shkoni në "Kontinentin e Vjetër,”Mos harroni të sillni dokumentacionin tuaj me ju dhe të paguani për çdo lloj leje ndërkombëtare të kërkuar. Kjo lloj shkrese është thelbësore nëse planifikoni të vizitoni vende të ndryshme brenda legjislacioni evropian. Nëse po planifikoni një udhëtim rrugor, është e nevojshme të keni një leje ndërkombëtare të shoferit dhe të shmangni rezervimet. Gjithashtu, mos harroni të paketo lehtë dhe për të marrë parasysh klimën dhe aktivitetet që do të duroni jashtë vendit. Gjithmonë raportoni se në cilat vende planifikoni të shpenzoni para dhe të bëni shkëmbime valutash vetëm me subjekte të autorizuara. së fundi, ju jeni duke kontaktuar me njerëz të ndryshëm, ushqime, kulturave, mos harroni të argëtoheni dhe të shijoni përvojën.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

 

Tani ju dini gjithçka që duhet të dini, ne ne Ruaj një tren, janë të gatshëm t'ju ndihmojnë me të gjitha nevojat tuaja të tjera për tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "Gjithçka që Duhet të Dihet Për Udhëtimet në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Feverything-know-traveling-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)