Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 22/11/2021)

У.Б. главниот град нуди многу задоволства за патниците и локалното население. Од Биг Бен и Лондонско око до Вестминстерската опатија и Бакингем палатата – има многу места за посета во Лондон. Потоа, тука е и живописната архитектура, забавен ноќен живот, и вкусна кујна. Сепак, она што повеќето луѓе често го забораваат е дека Лондон е исто така на камен од многубројните патувања патување со воз дестинации во О.К. и Европа.

Без разлика дали сакате да избегате од досадното време во Лондон и да се напиете малку сонце или да се потопите во рандеву со историјата, ќе најдете многу дестинации низ Лондон. Најдобриот дел е што дури и не мора да се борите со долги редици за проверка на безбедноста на аеродромот. наместо, можете едноставно да ја изберете вашата дестинација и да се качите на воз од една од многуте станици во Лондон. Еве ги 3 Најдобрите дестинации за патување со воз од Лондон.

 

Магичниот шарм на возењата со воз

Без разлика дали го посетувате Лондон на неколку дена или сте останале во градот онолку долго колку што можете да се сеќавате, земајќи а возење со воз може да ја промени вашата перспектива за градот. Надвор од урбаното олицетворение на метрополата, Лондон е опкружен со мноштво на живописни села, колеџ градови, плажи, и историски градови.

Сите овие дестинации се лесно достапни со воз од Лондон, и нема да ви требаат повеќе од неколку часа за да стигнете. Возењето со воз од Лондон е едно од најсуштинските англиски искуства на кои некогаш ќе бидете сведоци.

Но, најдобриот дел од овие патувања со воз од Лондон не е дестинацијата. Едночасовното патување ви дава поглед на класичното европско село преполно со рустикални замоци, слатководни извори, и тркалачки ридови.

Значи, без дополнително одложување, Дозволете ни да ги погледнеме нашите избори за најдобрите дестинации за патување со воз од Лондон.

 

1. Најдобри дестинации за патување со воз од Лондон: Брајтон

Ако размислувате за патување со воз од Лондон, Брајтон е веројатно првото место што ќе ви падне на ум. Со беспрекорна плажа со камчиња, хип кафулиња, кадифен ресторани, и тесни кривулести улици, Брајтон нуди добредојдена пауза од хаотичниот урбан живот.

Згора на тоа, идиличниот приморски град е дом на прекрасниот кралски павилјон, 200-годишна палата која некогаш била летно одморалиште на принцот од Велс. Познато како „Геј престолнина на Обединетото Кралство“, Брајтон е дом на импресивна низа квир-пријателски барови и извонреден годишен фестивал на геј гордоста.

По впивање на топлите сончеви зраци, прошетка по идиличните улици Брајтон ќе ви овозможи да откриете нова страна на градот. Тесните ленти се обложени со стари продавници за сувенири, продавници за винилни плочи, и волшебни уметнички галерии.

Не заборавајте да застанете на шолја кафе во едно од префинетите кафулиња низ овие улици. Или можете да уживате во освежителна пивца во една од пивските градини. Исто така, внимавајте на некои од најдобрите живи примероци на архитектурата од 16 век.

Други атракции во Брајтон вклучуваат Престон Парк Рокери, која е најголемата карпеста градина во ОК, како и раскошното пристаниште на палатата Брајтон. Тоа е исто толку задоволство за соло патници како што е за семејствата.

Без разлика дали барате брзо еднодневно патување или одмор викенд бегство од Лондон, Брајтон е одличен избор. Не заборавајте да прочитате повеќе за Најдобрите работи што треба да ги направите во Брајтон, Обединетото Кралство, за викенд додека го планирате вашиот пат.

Стигнување до Брајтон со воз

Добрата работа за Брајтон е што можете да стигнете до градот од Лондон за само околу еден час. Возовите за Брајтон тргнуваат секој 10 минути од различни станици, вклучувајќи ја и станицата Лондон Викторија и Лондон Св. Панкрас станица.

Амстердам до Лондон со воз

Париз до Лондон со воз

Берлин до Лондон со воз

Брисел до Лондон со воз

 

Day Trip From London to Brighton

 

2. Најдобри дестинации за патување со воз од Лондон: Стоунхенџ и Солсбери

Со својот средновековни замоци и кралски палати, Велика Британија нема недостаток на атракции за љубителите на историјата. Но, ако сакате да оживеете искуство од прва рака на гледање страници од историска книга, посета на Стоунхенџ е задолжителна.

Колосалната праисториска камена структура, се верува дека е повеќе од 5,000 години стар, продолжува да ги збунува и историчарите и археолозите. Посетителите не можат а да не се запрашаат како градителите успеале да ги одвлечат тие масивни камени блокови до нивните сегашни локации.

Се наоѓа помалку од 10 милји подалеку од Солсбери, Стоунхенџ е 90-минутно возење со воз далеку од О.К. капитал. Ќе најдете многу автобуси и такси на станицата Солсбери кои ќе ве одведат до праисториската локација.

Додека сте таму, не заборавајте да ги истражите другите атракции што може да ги понуди регионот. Тие го вклучуваат ѕвездениот дрвен круг на Вуденџ и остатоците од мистификационите ѕидови на Дарингтон.

Исто така, добра идеја е да поминете некое време во историскиот град Солсбери. Упатете се кон катедралата во Солсбери од 13 век и прошетајте по катедралата Затвори за поглед на Елизабетанската и Викторијанската архитектонски чуда. Не се препуштајте на шопинг екстраваганција на плоштадот на пазарот пред да се решите за половина литар пиво во чудно кафуле.

Стигнување до Стоунхенџ со воз

Земете воз до Солсбери од лондонската станица Ватерло. Откако ќе стигнете до станицата Солсбери, скокнете во приватно такси или автобус за да стигнете до Стоунхенџ. Погрижете се однапред да ја резервирате вашата турнеја на Стоунхенџ.

 

 

3. Најдобри дестинации за патување со воз од Лондон: Cotswolds

Знаете дека едно место вреди да се посети кога е назначено како „Површина со извонредна природна убавина“. Со своите бујни зелени ридови, негувани цветни градини, колиби со мед од камен, и идилични дворци, Котсволдс е слика на плукање на класичната англиска села што можеби сте ја виделе во филмовите.

Котсволдс е едно од оние места каде што не треба да правите многу за релаксирачки одмор од Лондон. Популарни атракции во регионот ја вклучуваат кулата Бродвеј, Бартон-на-вода, Библијата, и замокот Судели.

Стигнување до Котсволдс со воз

Областа Котсволдс е опкружена со корнукопија од железнички станици, вклучувајќи го и Банбери, бања, Челтенхем, и Мортен-ин-Марш. Најдобар начин да стигнете до Котсволдс од Лондон е да земете воз од станицата Лондон Падингтон до Мортен-ин-Марш.. 90-минутното возење со воз ве наградува со воодушевувачки видено на англиското село.

Следниот пат кога ќе се најдете дека посакувате релаксирачки одмор, не трошете премногу време планирајќи. наместо, качете се во воз од која било станица во Лондон и избегајте до една од овие совршени дестинации во Обединетото Кралство.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Train Trip From London to Cotswolds

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате патување до овие Топ 3 Најдобри дестинации за патување од Лондон.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „Топ 3 Најдобри дестинации за патување со воз од Лондон“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fbest-train-trip-destinations-london%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.