Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 15/07/2022)

Франција е преполна со глетки кои го одземаат здивот. Ако патувате во Франција за прв пат, да ги погледнеме нашите 10 маршрута за патување со денови! Да претпоставиме дека сакате да уживате во француските лозја на село и во романтичните градини околу неверојатните замоци. Во тој случај, следејќи ја оваа маршрута ги опфаќа најдоброто од најубавите места во Франција.

ден 1 Од вашата маршрута за патување во Франција – Париз

Додека лесно можете да поминете една недела во Париз, само ако имате 10 денови за патување во Франција, тогаш најмалку два дена треба да биде во Париз. 10-дневното патување во Франција мора да започне со пикник со поглед на Ајфеловата кула и да продолжи до Триумфната капија. Ова се само две места за посета на класичната тура во Париз.

во прилог, поминување на денот талкајќи по улиците е најдобриот начин да поминете попладне во Париз. Истражувањето на малите бутици и кафулиња или шетањето покрај Сена ќе бидат неколку уникатни работи кои ќе го направат почетокот на вашето патување во Франција незаборавен.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

10 Days France Travel Itinerary: Paris

 

ден 2 – Останете во Париз

На вашиот втор ден во Париз, можете да уживате во катедралата Нотр Дам, прошетка покрај Сена, и посетете го неверојатниот Лувр за да и се восхитувате на Мона Лиза. Да се ​​открие боемската страна на Париз, турнеја со водич низ Монмартр и базиликата Sacre-Coeur е идеална опција. После тоа, ако имате кратко време, слободен градски пешачки тури се фантастичен начин да се открие најдоброто од Париз.

Покрај учењето за историјата и културата, можете да се поврзете со други патници за прв пат во Париз, па дури и продолжи да ја истражува Франција заедно. Згора на тоа, водичот е локален парижанец, па тие ќе имаат многу одлични совети и препораки за да уживаат во Париз како локален жител.

 

Montmartre Walking Tour

 

ден 3 – Версај и Живерни

Еден час со воз од Париз 2 шармантни села, Версај и Живерни. Повеќето луѓе не знаат дека Версај е мал град, а не само познатата палата Версај. во прилог, само на љубителите на уметноста ќе им биде познато името Гиверни. Некогаш дом на францускиот импресионистички сликар Клод Моне, денес Гиверни привлекува посетители кои сакаат да се восхитуваат на познатата градина и водни лилјани одблиску и лично.

Така, ќе имате неверојатно време истражувајќи ја прекрасната палата на Версај и нејзините градини. Градините во Версај се огромни и совршени за еден ден надвор од Париз, а истото и за Гиверни. Градот е релативно мал, а домот на Моне е главната атракција во Живерни. Значи, лесно можете да комбинирате кратко патување до Гиверни и да го поминете остатокот од денот во Версај за да можете правилно да ја истражите палатата и околината.

Возови од Лион до Версај

Возови од Париз до Версај

Возови од Орлеанс до Версај

Возови од Бордо до Версај

 

The Palace Of Versailles

 

Денови 4-6 На вашиот Патување во Франција – Долината на Лоара и Бордо

Следната станица во вашето 10-дневно патување во Франција е во неверојатната земја на виното, Бордо, и долината на Лоара. Дом на прекрасен француски замок, романтични градини, и реката Лоара, долината Лоара ќе ви даде вкус на француското село и начинот на живот. Така, изнајмување велосипед за возење велосипед околу долината е одличен начин да се истражи најубавиот регион на Франција и историјата на малите села наоколу.

Понатаму, додека во Париз, можете да се занесете во слаткарницата и француската кујна во одличните ресторани, во Бордо, ќе се препуштите пробување на вино. Регионот Бордо е познат по своите одлични лозја, затоа не заборавајте да го испланирате вашиот лозје подрипнувајќи турнеја добро однапред, за да не пропуштите ништо. Дегустациите на вино се одлична причина да ја поминете ноќта во шармантна Airbnb или замок во Лоара или Бордо.

Париз во Бордо возови

Возови од Марсеј до Бордо

Нант во Бордо возови

Возови од Кан до Бордо

 

 

ден 7-8 На вашиот Патување во Франција – Прованса

Полињата со лаванда со замоци во позадина се едни од најпознатите глетки на Франција. Затоа, ако планирате летен одмор во Франција, Прованса треба да биде вашата следна дестинација на десетдневната маршрута за патување низ Франција.

Можете да ја поминете ноќта во шармантен замок или Airbnb во Екс-ан-Прованс бидејќи овој регион има фантастични изнајмувања за годишни одмори. На овој начин можете да го истражите шармантниот град и знаменитостите во областа. На вториот ден, можете да патувате од Прованса до Горџ ду Вердон, едно од неверојатните природни чуда на Франција.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

10 Days France Travel Itinerary: Provence

 

ден 9 – француската ривиера

На твоето патување назад од Прованса во Париз, застанете во Ница. Овде можете да уживате малку во сончевите зраци и златните плажи на француската ривиера. Навистина, светски познат по своето неверојатно крајбрежје и летните вибрации, Ница е крајната дестинација во Франција за одмор покрај море.

Покрај опуштената атмосфера, Ница има одлични ресторани за да јадете по пливање во Средоземното Море. Ница е одлична опција ако немате време, но можете да го продолжите престојот на француската ривиера и да ги посетите плажите на Сен Тропе. Сепак, тоа значи дека треба да размислите да го скратите вашиот престој во Лоара и Прованса.

Возови од Париз до Кан

Возови од Лион до Кан

Возови од Кан до Париз

Возови од Кан до Лион

 

French Riviera In Summer

 

ден 10 – Назад во Париз

Париз е одличен крај на едно незаборавно патување во Франција. Во прилог на познатите знаменитости, Париз има многу скриени места, за кои знаат само локалните жители. Затоа, ако имате цел ден во Париз до летот, можете да истражите неколку од помалку познатите места во Париз, како битпазарот за малку пазарење, или а пикник во Батс Парк- Шомон.

конечно, Франција е незаборавна дестинација во Европа. Од познатите полиња со лаванда во Прованса до Монмартр во Париз, има многу места за откривање во Франција. Така, а 10 дена патување маршрутата во Франција може да стане во прекрасни две недели.

Париз до Амстердам возови

Париз во Лондон возови

Возови од Лион до Брисел

Возовите од Лион до Ротердам

 

Франција е неверојатна земја што секој патник треба да ја доживее. подготвени за Дали сте 10 Денови на патување во Франција? Резервирајте го вашиот билет за воз со Зачувај воз и дозволете се да ве понесе убавината!

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 дневен план за патување во Франција“ на вашата страница? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука:

https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/mk/10-days-france-itinerary/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или тоа и на повеќе јазици.