Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 15/07/2022)

Franca është e mbushur me pamje mahnitëse. Nëse po udhëtoni për herë të parë në Francë, le t'i hedhim një sy tonë 10 itinerari i ditëve të udhëtimit! Supozoni se dëshironi të shijoni vreshtat franceze në fshat dhe kopshtet romantike që rrethojnë vilat e pabesueshme. Në atë rast, duke ndjekur këtë itinerar mbulon vendet më të bukura të Francës.

ditë 1 I itinerarit tuaj të udhëtimit në Francë – Parisi

Ndërkohë që mund të kaloni lehtësisht një javë në Paris, vetëm nëse keni 10 ditë për të udhëtuar në Francë, atëherë të paktën dy ditë duhet të jetë në Paris. Një udhëtim 10-ditor në Francë duhet të fillojë me një piknik me pamje nga Kulla Eifel dhe të vazhdojë në Arc du Triumph. Këto janë vetëm dy vende për t'u vizituar në një turne klasik në Paris.

veç, Kalimi i ditës duke endur rrugëve është mënyra më e mirë për të kaluar një pasdite në Paris. Eksplorimi i butikëve dhe kafeneve të vogla ose ecja përgjatë Senës do të jenë disa gjëra unike që do ta bëjnë fillimin e udhëtimit tuaj në Francë të paharrueshëm..

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

10 Days France Travel Itinerary: Paris

 

ditë 2 – Qëndroni në Paris

Në ditën tuaj të dytë në Paris, ju mund të shijoni Katedralen Notre Dame, një shëtitje përgjatë Senës, dhe vizitoni Luvrin e pabesueshëm për të admiruar Mona Lizën. Për të zbuluar anën boheme të Parisit, një turne me guidë nëpër Montmartre dhe Bazilikën Sacre-Coeur është opsioni ideal. pas kësaj, nëse nuk keni kohë, falas turne në këmbë në qytet janë një mënyrë fantastike për të zbuluar më të mirat e Parisit.

Përveç të mësuarit për historinë dhe kulturën, ju mund të lidheni me të tjerët udhëtarët për herë të parë në Paris dhe madje të vazhdojnë të eksplorojnë Francën së bashku. për më tepër, udhërrëfyesi është një parizian vendas, kështu që ata do të kenë shumë këshilla dhe rekomandime të shkëlqyera për të shijuar Parisin si një vendas.

 

Montmartre Walking Tour

 

ditë 3 – Versaja dhe Giverny

Një orë me tren nga Parisi 2 fshatra simpatik, Versaja dhe Giverny. Shumica e njerëzve nuk e dinë që Versaja është një qytet i vogël dhe jo vetëm Pallati i famshëm i Versajës. veç, vetëm artdashësit do ta njohin emrin Giverny. Dikur shtëpia e piktorit impresionist francez Claude Monet, sot Giverny tërheq vizitorë që dëshirojnë të admirojnë kopshtin e famshëm dhe zambakët e ujit nga afër dhe personalisht.

kështu, do të kaloni një kohë të mrekullueshme duke eksploruar pallatin e mrekullueshëm të Versajës dhe kopshtet e tij. Kopshtet e Versajës janë të mëdha dhe perfekte për një ditë jashtë Parisit, dhe e njëjta gjë për Giverny. Qyteti është relativisht i vogël, dhe shtëpia e Monet është tërheqja kryesore në Giverny. Kështu që, ju mund të kombinoni lehtësisht një udhëtim të shkurtër në Giverny dhe të kaloni pjesën tjetër të ditës në Versajë, në mënyrë që të mund të eksploroni siç duhet pallatin dhe rrethinat..

Trenat nga Lioni në Versajë

Trenat nga Parisi në Versajë

Trenat nga Orleans në Versajë

Trenat nga Bordeaux në Versajë

 

The Palace Of Versailles

 

Ditët 4-6 të juaj Udhëtimi në Francë – Lugina e Loire dhe Bordeaux

Ndalesa tjetër në udhëtimin tuaj 10-ditor në Francë është në tokën e pabesueshme të verës, Bordo, dhe Lugina e Loire. Shtëpia e një vile përrallore franceze, kopshte romantike, dhe lumit Loire, Lugina e Loire do t'ju japë një shije të fshatit francez dhe stilit të jetesës. kështu, duke marrë me qira një biçikletë për çiklizëm rreth luginës është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar rajonin më të bukur të Francës dhe historinë e fshatrave të vegjël përreth.

Për më tepër, ndërsa në Paris, ju mund të kënaqeni me ëmbëlsirat e ëmbla dhe kuzhinën franceze në restorantet e shkëlqyera, në Bordo, ju do të kënaqeni provë verë. Rajoni i Bordo është i famshëm për vreshtat e tij të shkëlqyera, prandaj sigurohuni që të planifikoni turne hopping në vreshta edhe më parë, kështu që nuk ju mungon asgjë. Provat e verës janë një arsye e shkëlqyeshme për të kaluar natën në një Airbnb simpatik ose vilë në Loire ose Bordeaux.

Paris për Trenat Bordeaux

Trenat nga Marseille në Bordeaux

Nantes për Trenat Bordeaux

Trenat nga Kanë në Bordo

 

 

ditë 7-8 juaj Udhëtimi në Francë – Provence

Fushat e livandës me vilat në sfond janë disa nga pamjet më të famshme të Francës. prandaj, nëse planifikoni një pushim veror në Francë, Provence duhet të jetë destinacioni juaj i radhës në itinerarin dhjetëditor të udhëtimit nëpër Francë.

Mund ta kaloni natën në një vilë simpatike ose Airbnb në Aix-en-Provence sepse ky rajon ka fantastike qira pushimesh. Në këtë mënyrë ju mund të eksploroni qytetin simpatik dhe monumentet në zonë. Ne diten e dyte, ju mund të udhëtoni nga Provence në Gorge du Verdon, një nga mrekullitë natyrore të jashtëzakonshme të Francës.

Dijon për Trenat Provence

Paris për Trenat Provence

Lyon për Trenat Provence

Marseilles për Trenat Provence

 

10 Days France Travel Itinerary: Provence

 

ditë 9 – Riviera franceze

Në tuajin udhëtim nga Provence në Paris, ndalet në Nice. Këtu mund të shijoni pak rrezet e diellit dhe plazhet e arta të Rivierës Franceze. Me të vërtetë, i njohur botërisht për bregdetin e mahnitshëm dhe atmosferat verore, Nice është destinacioni përfundimtar në Francë për pushime buzë detit.

Përveç atmosferës së relaksuar, Nice ka restorante të shkëlqyera për të ngrënë një kafshatë për të ngrënë pas një noti në detin Mesdhe. Nice është një opsion i shkëlqyer nëse nuk keni kohë, por ju mund të zgjasni qëndrimin tuaj në rivierën franceze dhe të vizitoni plazhet e Saint Tropez. Megjithatë, kjo do të thotë që ju duhet të konsideroni shkurtimin e qëndrimit tuaj në Loire dhe Provence.

Trenat nga Parisi në Kanë

Trenat nga Lioni në Kanë

Trenat nga Kana në Paris

Trenat nga Kanë në Lyon

 

French Riviera In Summer

 

ditë 10 – Kthehu në Paris

Parisi është një fund i shkëlqyer për një udhëtim të paharrueshëm në Francë. Përveç monumenteve të famshme, Parisi ka shumë pika të fshehura, që vetëm vendasit e dinë. prandaj, nëse keni një ditë të plotë në Paris deri në fluturim, ju mund të eksploroni disa nga pikat më pak të njohura në Paris, si tregu i pleshtave për pak pazar, ose a piknikButtes Park- Chaumont.

më në fund, Franca është një destinacion i paharrueshëm në Evropë. Nga fushat e famshme të livandës në Provence në Montmartre në Paris, atje jane shumë vende për të zbuluar në Francë. kështu, a 10 itinerari ditor i udhëtimit në Francë mund të bëhet në dy javë të mrekullueshme.

Paris për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Londër

Trenat nga Lioni për në Bruksel

Trenat nga Lioni në Roterdam

 

Franca është një vend i mahnitshëm që çdo udhëtar duhet të përjetojë. A jeni gati për një 10 Ditët e udhëtimit në Francë? Rezervoni biletën tuaj të trenit me Ruaj një tren dhe lëre veten të rrëmbehet nga bukuria!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "Itinerari 10 ditësh i udhëtimit në Francë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu:

https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/sq/10-days-france-itinerary/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)