Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 03/09/2021)

Патувањето со воз е најчестиот начин на патуваат во Европа. Затоа, некои од најпрометните железнички станици во светот се наоѓаат во Европа и на моменти, во светот.

И покрај тоа што е преполн во врвните часови, врвот 5 најпрометните железнички станици во Европа се дизајнирани да обезбедат сè што ви треба во вашите патувања.

Следете го нашето патување во Европа и откријте која железничка станица е најпрометната во Европа. Aboutе откриете каде можете да го слушате Вивалди и на која железничка станица можете да почекате покрај реката за возот да замине за Италија.

 

1. Железничка станица Гаре Ду Норд, Париз

Гаре ду Норд во Париз (Значајно значење на зборот на француски е железничка станица, Норд на француски е Северна) е најпрометната железничка станица во Европа. Има близу до 700,000 патници кои секојдневно минуваат низ железничката станица. Stationелезничката станица се наоѓа близу до 10та arrondissement на северот на Париз, па повеќето од патниците се Парижани. само 3% од патниците на возот се туристи кои пристигнуваат од или до Велика Британија од Еуростар воз.

Вградена е најпрометната железничка станица во Европа 3 години, меѓу 1861 и 1864. Архитектот дизајнираше 9 извонредни статуи кои ја красат железничката станица внатре и 23 статуи украсуваат на фасадата на станицата. Статуите ги претставуваат главните европски градови што возот го поврзува со Париз.

Забележителната железничка станица беше проширена двапати со текот на годините и се очекува повторно да биде проширена поради зголемениот број патници и железничките линии.

Објекти

Париз-Норд е железничката станица за патување во Северна Франција и меѓународни дестинации, на пример, Германија, Лондон, и Амстердам. Така, оваа зафатена железничка станица ќе ви ги обезбеди сите неопходни патувања за вашите празници во Франција. Постојат продавници, туристички информативен центар, кафулиња, и шкафови за багаж ако сакате комотно да го истражите Париз неколку часа пред да замине вашиот воз.

Билети за Амстердам до Париз

Билети од Лондон до Париз

Билети од Ротердам до Париз

Билети за Брисел до Париз

 

Gare du Nord, Париз е најтрофејниот воз стар во Европа

 

2. Централна станица Хамбург, Германија

Повеќе од 500,000 патниците минуваат низ Хамбург Хбф (Hbf е краткиот збор за Hauptbahnhof што се преведува на Централна станица) железничка станица во Германија. Така, таа е втора најпрометна железничка станица во Европа.

Вграден е железничката станица 4 години и го дизајнираа архитектите Хајнрих Рајнхард и Георг Субнгут. Trainелезничката станица беше отворена во 1906 и во 1991 трговски центар е додаден на северниот мост, каде има ресторани, киосци, аптека, и сервисни центри.

Ако планирате да воз патување до Германија, може да уживате во класична музика. така, додека пазарувате за сувенири од последен момент, најважни патувања, и грабање залак за јадење, вие сте добредојдени да ги слушате и уживате во Четирите сезони на Вивалди.

Билети за Хамбург до Копенхаген

Билети во Цирих до Хамбург

Билети за Хамбург до Берлин

Билети за Ротердам до Хамбург

 

Зафатена железничка станица во Европа

 

3. Централна железничка станица Цирих ХБ, Швајцарија

Најголемата железничка станица во Швајцарија е во Цирих. Цирих ХБ (HB е како Hbf и значи Hauptbahnhof = Централна станица) железничката станица е една од најпрометните железнички станици во Европа. Зафатената железничка станица во Швајцарија ја поврзува Швајцарија со градовите низ целата земја и со соседните земји. Има 13 платформи и 2,915 возови заминуваат за Германија, Италија, Франција, и Австрија секој ден. Затоа, железничката станица во Цирих е една од најпрометните железнички станици во светот.

Друга работа што ја прави оваа железничка станица најпрометна во Европа е дека таму всушност има гужва & раздвижениот градски живот во рамките на станицата. на пример, во зависност од времето на патување, ти можеш уживајте во божиќните пазари и улични паради.

Trainелезничката станица Цирих се наоѓа во Стариот град Цирих. на Река Сихл минува низ станицата, ова значи дека има железнички пруги над и под него.

исто така,, железничката станица во Цирих ја поврзува Швајцарија со Франција, Германија, Италија, Чешка република, и Австрија.

Објекти

Слично на другите меѓународни железнички станици на нашата листа, има менувачница, билет канцеларија, складирање на багаж, туристички информативен центар, и Wi-Fi интернет во железничката станица во Цирих. така, во случај да сте заборавиле да спакувате нешто за вашето одмор во Швајцарија, нема грижи затоа што на станицата можете да најдете сè.

Билети од Минхен до Цирих

Берлин до Цирих билети за воз

Билети за Базел до Цирих;

Виена до Цирих билети за воз

 

Цирих Х.Б., Швајцарија е една од најдобрите 5 Најпрометните железнички станици во Европа

 

4. Рим Термини железничка станица, Италија

Romeелезничката станица Рим го карактеризира нашиот врв 5 најпрометните железнички станици во Европа се наведуваат поради извонредниот годишен број на патници што им служат. До 150 милиони патници пристигнуваат и заминуваат од зафатената железничка станица секоја година.

Romeелезничката станица Рим го поврзува Рим Термини со другите градови во Италија преку Trenitalia. во прилог, железничката станица ја поврзува Италија со соседните земји преку 29 платформи. на пример, од Рим Термини, можете да патувате во Genенева во Швајцарија, Минхен во Германија, и Виена во Австрија.

Објекти

Римската железничка станица има сè што на патникот можеби ќе му треба за да тренира патувања во Европа или Италија. Затоа, во влезната сала, ќе најдете канцеларија за размена на валути, ресторани, такси услуги, и капацитети за багаж. Сè е испланирано и дизајнирано да ги направи вашите патувања да одат што е можно порамномерно.

Билети за Милан до Рим

Билети за Фиренца до Рим

Билети за Пиза до Рим

Билети за Неапол до Рим

 

 

5. Munелезничка станица Минхен Хауптбанхоф, Германија

Денес има 32 платформи во една од најпрометните железнички станици во Европа. во прилог, има услуги за воз меѓуградски и евроцент за повеќето од Германија, и Италија, Франција, Швајцарија, и Австрија. Од железничката станица Мунчен Хауптбанхоф може да патувате за Берлин, Франкфурт, Виена во Германија или однесете воз за Венеција и Рим во Италија, Париз, и Цирих.

околу 127 милиони патници годишно ја посетуваат железничката станица во Минхен. Оваа извонредна бројка ја прави станицата една од најпрометните железнички станици во Европа.

Објекти

Слично на другите железнички станици споменати погоре, железничката станица во Минхен нуди многу објекти и услуги на патниците. на пример, можете да најдете продавници за храна, продавници за подароци, па дури и деца & младински музеј во железничката станица.

Надвор од станицата, ќе го најдете подземното метро У-Бан, такси услуги, и трамвајски линии што ќе ве однесат насекаде во Минхен.

Билети од Дизелдорф до Минхен

Билети за Дрезден до Минхен

Билети за Париз до Минхен

Билети за Бон до Минхен

 

храна застане на железничката станица „Зафатен“ во Европа

 

Без разлика дали барате регионален или меѓународен воз за патување низ цела Европа, нарачајте билет за воз со Зачувај воз. Со задоволство ќе ви помогнеме да ги најдете најдобрите опции за билети достапни по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Врв 5 Најпрометните железнички станици во Европа” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/busiest-train-stations-europe/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ги замените pl на fr или nl и повеќе јазици по ваш избор.