Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/04/2021)

Covid-19. Се е за што се чини дека можеме да зборуваме, и за добра причина. Овој вирус го зафати светот и целосно се промени начинот на кој размислуваме за секојдневниот живот и секако воз патување. Воз Патување е начин на транспорт многу употреба не само за одмор задоволство, но за работа оддалечени како и.

 

така, Што е Советување Воз Патување индустрија за патување?

Ајде да разговараат за она што оваа индустрија воз прави да бидете безбедни. Повеќето железнички станици го интензивираат протоколот за чистење на возови и станици. Покрај интензивирање чистење, фреквенцијата на возови и станици исто така се зголеми. Чистењето се случува на час и вклучува употреба на средства за дезинфекција за бришење на оградите, doorknobs, рачки, и тоалети. Дополнителни антибактериски производи, вклучувајќи sanitizers и марамчиња, се обезбедуваат на станиците, на возови, и во работните области на вработените.

 

Воз Патување индустрија советуваат за Патување Совет 1: плаќање преку интернет

Препорачуваме да се случува 100% безконтактна ако можеш. Ако не сте го купиле вашиот билет за воз онлајн за било која причина, оди напред сите плаќања треба да биде безконтактна ако е можно. Зошто? Па, постојат некои мешани пораки. Тоа е она што вели дека Банката на Англија: "Како и секоја друга површина која голем број на луѓе кои доаѓаат во контакт со, белешки може да го носи бактерии или вируси. Сепак, на ризикот од ракување со полимер белешка не е поголема од допир на било кој друг заеднички површини како што се огради, doorknobs, или кредитни картички “. Претходно овој месец извештајот на весникот тврди Светската здравствена организација (СЗО) изјави дека банкнотите можат да бидат ширење на коронавирус, па луѓето треба да се обидат да се користи безконтактна исплати наместо. Но, тогаш тоа беше објавено дека на СЗО негираше дека го рече готово е пренесување на коронавирус, и дека тоа било "погрешно" - така одат фигура.

Сепак, ајде да се стави два и два, ќе ние? Повеќето банкноти и монети ќе претходно биле управувани од страна на голем број на луѓе , Значи, ако сте загрижени, плаќање со картичка безконтактна каде што е можно веројатно е начин да се оди.

Милан кон Рим од страна на Возовите

Фиренца во Рим од Возовите

Пиза до Рим од Возовите

Неапол кон Рим од страна на Возовите

 

Совет 2: социјално дистанцирање!

Социјално дистанцирање значи дека НЕ ​​чувствително под никакви околности. но,, она што за непополнет возови, цевки, и трамваи?

Секој кој редовно го користи воз патување ќе знаат дека тоа може да биде тешко да се остане неколку сантиметри е далеку од следниот патник, без оглед на препорачува 1M. во Милано, патниците се препорачува да седат спроти празно место, нешто на што патниците во повеќе зафатен градови обично може само да сонуваат.

Еден од најпрометните патувања со воз градовите е Лондон. На Транспорт за Лондон го претстави "подобрени режим чистење" да се подобри хигиената нивоа на главниот град јавен превоз, но ништо не се спроведе социјално дистанцирање. Тоа е до вас. Во крајна линија е дека треба да се обидете да избегнете допирање со други луѓе. Патување на помалку зафатен пати ако е можно, носат ракавици, ако не може да се избегне допирање шини, седиште, итн. Носете ја вашата сопствени средства за дезинфекција со вас. Не се потпираат на железнички станици да се обезбеди за вас во сите времиња. Подобро безбеден од жал!

Амстердам до Париз од страна на Возовите

Лондон до Париз од страна на Возовите

Ротердам кон Париз со Возови

Брисел до Париз со Возови

Воз Патување индустрија совети за тоа како да се зборува

 

Совет 3: Да не се користи повторно да се полнат првенства!

на Воз Патување индустрија советуваат за Патување вклучува водичи на Дали и да не и вашата омилена чаша Чај. Додека се во навика на носење и користење refillable чаши кога надвор и за, што беше поттикнато како еко-свесно потег, ние се плашиме тоа веќе не важи.

Многу големи кафетериите се има промислува како одговор на коронавирус појава, со Старбакс за привремена забрана за употреба на еднократно чаши - обично направени од пластика, стакло, или материјал од бамбус - за безбедноста и на клиентите и на персоналот. обично, добивате попуст за носење сопствена чаша, но не може да се добие истиот одговор сега! Ви се случува да мора да се откаже од таа мала попуст заради безбедноста.

Брисел до Амстердам со Возови

Лондон до Амстердам со Возови

Берлин до Амстердам со возови

Париз до Амстердам со Возови

 

 

Совет 4: Не допирајте!

Многу луѓе се прашуваат дали преземање на воз значи повеќе ризик од инфекција. На кратко одговорот е дека ако се седи на воз и во рамките на 1-2 метри на заразено лице која кашла, сте изложени на ризик од инфекција.

Но, она што мислиме дека е повеќе релевантни да се истакне дека поверојатно ризик е вирусот бавни за 48-72 часа на тврда површина, како што е парапет. Ова не се однесува само на возови иако. Тоа е било јавно место.

Ако треба да се допре шини, копчиња, Билети, и така натаму, се обиде да го направи тоа со само една рака или подобро, лактот! Чувајте телефони во други "чиста" рака и се мијат и веднаш штом ќе може да се во вашата дестинација.

Нирнберг до Прага со возови

Минхен до Прага со возови

Берлин до Прага со возови

Виена до Прага со возови

 

Don't Touch! Користете лактот да се каже здраво

 

Совет 5: Патување со воз!

Ако си оди за да патуваат, нека биде со воз. Ние сме повеќе гледање без наплата на воздушниот сообраќај, додека воз патување е пофлексибилен. Нормално применуваат одредбите и условите се чини дека се многу на одговорите на авиокомпаниите. "Во моментов не постои промена на совети за авиокомпании, па нашите летови работат нормално и стандардни услови на билети продолжат да се применуваат,", Вели easyJet.

Некои ривал авиокомпании се повеќе сместување. Бритиш ервејс се нудат на степен на флексибилност на летови до северна Италија, додека нејзината сестра авиокомпанија Aer Lingus се случува еден подобар со ветување: "Гости кои направија резервации на aerlingus.com и желба за промена на датумите или дестинации на претстојните нивните летови може да го стори тоа."

Франкфурт до Берлин од страна на Возови

Лајпциг во Берлин со Возови

Хановер до Берлин со возови

Хамбург до Берлин со возови

 

без наплата на воздушниот сообраќај

 

Совет 6: Пак свој Закуски!

Пак вашиот закуски ако сте патуваат со воз. Many trains have привремено ги затворија своите салони од прва класа и го отстраниа угостителството во одборот. така, Време е да се креативни со вашите lunchboxes! Се земе вашата освежување или купување од станицата храна трговците на мало, пред да се качат. Овие мерки, се разбира,, дизајнирана за да ви се заштити и да се намали ширењето на вирусот на COVID-19!

Милано до Венеција со возови

Падова до Венеција со возови

Болоња до Венеција со возови

Рим до Венеција со возови

 

Воз Патување индустрија Советување на храна

Знаеме дека ова е страшно време. но,, ние ве охрабруваме да останат смирени и логичен избор во поглед на здравјето и безбедноста при патување со воз или со други средства. на Зачувај воз ние сме посветени на обезбедување на сите наши клиенти и вработени се чуваат безбедно и се во тек со сите најнови процедури за безбедност и развој.

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Covid-19: Како советува Воз Патување индустрија за патување?” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcovid19-train-travel-industry-advise%2F%0A%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените pl да fr или де и на повеќе јазици на вашиот избор.