Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/08/2021)

Hostele kanë pasur një rap keq për të qenë të pista, i zbehtë, dhe stinky. Por a e dini se bujtinat tani janë modernizuar? Për ata që nuk e di se çfarë hostele janë, ne thjesht nuk shkruajmë gabim drejtshkrimin e hotelit dhe vrapuam me të. Hostele janë strehim të lirë që do të ju ndihmojë të shtrihet buxhetin tuaj të udhëtimit.

 

Nëse ju jeni një udhëtar solo ose të udhëtonte me familjen tuaj, ose të tjera të rëndësishme, hostele kanë një lloj strehim vetëm për ju. Hostels zakonisht kanë ndarë dhoma. Një dhomë e përbashkët mund të ketë 8 në 10 njerëzit në të gjithë bunking bashku. Disa kanë dhoma që mund të kenë 3 ose 4 njerëzit për ndarjen e një dhomë. Nëse preferoni hapësirën tuaj, shumë vende ofrojnë dhoma private ose dhoma familjare, në qoftë se ju jeni udhëtonte me familjen.

Bruksel për Trenat e Parisit

London për Trenat Paris

Marseille për Trenat Paris

Amsterdam për Trenat Paris

 

në rrugën për Hostel akomodimit tonë

 

Cfare te presesh

Bujtinat nuk mund të ketë frills që hotele ofroj. Pra, nuk mund të ketë aparat kafeje brenda dhomës tuaj, pa sapunë falas, ose frigoriferin tuaj. Ju nuk do të të marrë peshqir falas. Por disa hostele në fakt të shesë sapun dhe nevoja të tjera me një çmim të lirë. dhe i sigurt, ju ndoshta nuk do të ketë bufe tuaj ose dollap në dhoma të përbashkëta, por ata nuk kanë dollapët ku ju mund të ruajë gjërat tuaja. Ju mund të keni për të sjellë dry tuaj edhe pse. Nëse qese juaj është tepër i madh dhe pas arkë, ju ende i doni të bëni disa të minutës së fundit vizitë, ju mund të lënë çantën tuaj në dyqan bagazhit.

Përveçse të keni një vend të pastër për të fjetur dhe a dollap të sigurt për të ruajtur gjërat tuaja, disa nga këto vende ofrojnë pajisje të tjera, si dhe. Disa vende do të ketë gjëra të tilla si qasje në pishinë, mëngjes të lirë, kafe të lirë, aktivitetet e komunitetit. Disa madje kanë sauna dhe dushe masazh dhe restorante shtëpie.

Mirë, i sigurt, ju ndoshta nuk do të merrni të njëjtën privatësinë ju do të në një hotel. Ka zona komunale si banjo, kuzhina, zona rri kot, dhe stacionet e punës. megjithatë, Kjo është një mënyrë e mirë për të të takohet me njerëz. Nëse ju rri në zonat komunale ju mund të takohen udhëtarë nga e gjithë bota. Dhe madje edhe të fillojë miqësi kuptimplotë me njerëzit që të takohen në tuaj udhëton dhe kanë miqtë e reja të udhëtimit të ardhmen, shumë! Njerëzit që punojnë në hostele janë njerëz zakonisht të fun dhe i shoqërueshëm, kështu që është e mirë për të shoqërohem dhe të bashkëveprojnë me ta, gjithashtu.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Ku për të gjetur ato

Disa hostele janë në qendrat e qytetit ose në vende që përndryshe nuk do të zbuloni edhe. skic Miami, një hotel në Florida, është vetëm dy blloqe larg nga plazhi dhe ofron kafe të lirë ftohtë të miqve të saj. Dhe një hotel zviceran spa nisur nga një qëllim fitimi quajtur Hostelling International ka një restorant shtëpie që mbikëqyr Alpet zvicerane.

Bremen për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

 

Se sa ata zakonisht të kushtojë

Nëse ju jeni një udhëtar i buxhetit, kjo është shumë e mundshme që ju do të jetë shumë i interesuar për të qëndruar në një hotel. Çmimet mund të fillojnë nga aq pak sa disa cent $100 për dhoma të përbashkëta, varësisht nga cila pjesë e botës që ju jeni në, por kjo është shumë e rrallë për çmime për të shkuar më e lartë se. Edhe hotel që mbikëqyr Alpe shkon përreth $64 për një natë.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Informacioni i fundit ne duam të ju jap është, Mënyra më e mirë për të marrë në hotel juaj është nga udhëtimi i trenit me Save A Train dhe arsyeja për këtë është se trenat gjithmonë arrijnë në zemër të qytetit dhe se është vendi ku strehim hotel janë, gëzojnë të udhëtimit dhe trenit të udhëtimit.

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fenjoying-a-guilt-free-trip-hostel-accommodation%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)