Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 02/09/2022)

Еден типичен патување патување е да патуваат во Европа со воз. Тоа е брзо да стане префериран еко-пријателски патување метод. Патува, во суштина, не само што се проширува нашите хоризонти, но се проширува нашата перспектива. Мислам на ул. плоден зборови Августин, "Светот е една книга и оние кои не патуваат, читаат само една страница ".

Во овој технолошки такт, врската со дигиталната ера е брза и бесна. со сите негови придобивки, ние губиме врска со најважниот дел од патувањето и живот, сегашниот момент. Воз патувања низ Европа INSPIRE, се удобни, и романтично.

За оние од нас кои не живеат во земја каде воз патување е познат, тоа може да биде мистериозна авантура. Уште еден голем вирвам на туристички воз Европа е дека, за разлика од аеродромите, Европскиот железнички станици се наоѓа во средината на градови. Тоа намалување на непотребните трошоци на нашите фино подесени буџети патување.

Со избирање на воз низ Европа, ние сме изборот на средство за патување, кој не само што ќе ни се вклучат, но ни овозможи да видиме многу повеќе отколку што обично би. Еден таков рутирање отвора дванаесет европски моменти и е направено во врска со 3 недели. Прочитајте за да дознаете како да се патува Европската Определување со воз 3 недели.

 

Европската Определување Со воз ден 1: Виена, Австрија

На патување со воз низ Европа почнува во Виена, главниот град на Австрија. Две славни дена на авантура чекаат. Барокна streetscapes и царските палати постави тонот за да покажат уметнички, архитектонски, културни, и музички ремек-дела. Ова е заедно со своите завидуваат кафе-куќа култура и живописни сцени дизајн.

mumok е-мора да се прави кога во Виена. Таа е позната по своите авангардни и понекогаш шокантни уметнички креации, кои вклучуваат дела на Пабло Пикасо и Енди Ворхол. Колекцијата во целост се состои од речиси 10,000 уметнички задоволства.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

Vienna is a stop on your European Highlights By Train

 

ден 2: Салцбург, Австрија

Воз низ Европа продолжува, поминал еден ден во град на Австрија Салцбург. Тоа е на границата на Германија и има спектакуларни погледи на источните Алпи. Тврдењето на Салцбург за слава е град со книги со приказни, кој некогаш бил дом на најголемиот светски композитор, Моцарт.

Ридовите се живи во Салцбург. Тоа беше еднаш користи како локација на снимањето за високо реномираните, “Звук на музика” и постои опипливо чувство за уметничко творештво. Тоа, исто така, зрачи со тивка ведрина.

Минхен во Салцбург возови

Виена во Салцбург возови

Грац во Салцбург возови

Линц во Салцбург возови

Salzburg, Austria

 

Европската Определување Денови 3: Минхен, Германија

Следните две постојки на воз низ Европа се Минхен и Штутгарт во Германија. Тоа ќе биде најдобро да поминат еден ден во секоја од овие познати дестинации.

Минхен и неговото баварско наследство се места каде пивото и традицијата на подготовка формираат составен дел од нивната култура, за речиси седум века. Октоберфест е на врвот на листата во Минхен. Се прославува од милиони луѓе кои посета од целиот свет, да се причестуваат во свеченостите.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

Visit Munich on your European Highlights By Train

 

ден 4: Штутгарт, Германија

Штутгарт има елегантен изглед, каде брзи автомобили и ексклузивните ресторани се создаде амбиент на модерниот живот, но има и нешто повеќе од само Штутгарт модерен. Штутгарт има вино таверни и градите орев засенчени пиво градини кои покажуваат лежерен, ослободат нозете наопаку.

Нирнберг Штутгарт возови

Минхен Штутгарт возови

Франкфурт на Штутгарт

Хајделберг во Штутгарт возови

 

 

Европската Определување Денови 5: Стразбур, Франција

Подрипнувајќи назад во возот, тоа е надвор во Франција! Поминат еден ден во Стразбур.

Стразбур балансира меѓу една средновековна минатото и прогресивната иднина. Нејзините готска катедрала е архитектонско чудо и скитањето низ извртените улички на стариот град и уживањето во храната во кафаната е многу препорачливо.

Париз во Стразбур возови

Луксембург во Стразбур возови

Ненси во Стразбур возови

Дижон во Стразбур возови

Strasbourg is on the European Highlights By Train

 

Денови 6 – 8: Париз, Франција

Париз треба малку вовед со своите исконски архитектура, вклучувајќи Ајфеловата кула, Триумфалната капија, и на Катедралата Нотр Дам. Зборот париски е синоним за стил и за добра причина. Очекувајте светска класа кујна, шопинг, и галерии кои се бескраен извор на инспирација и блаженство. Најдобар воз патувања во Европа секогаш ќе вклучуваат овој реномиран градот.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

Eiffel Tower Paris, France

 

Европската Определување Денови 9 & 10: Брисел, Белгија

Откако Париз ги намами со романтика, поминуваат следните два дена во Брисел, пред следниот воз нога. Два дена во Брисел ќе се состои од арт деко фасади и посета на плоштад Grand Palace. Тоа се наоѓа во срцето на градот, каде што 17ти минатиот век доаѓа на живот.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

Colorful Brussels, Belgium

 

Денови 11 – 13: Амстердам, Холандија

Амстердам е каде да крстарење по историски канали, која е вообичаена, и прошетка низ музеите и гроздобер исполнето продавници. пиење, јадење, и дизајнирајте сцени воодушевувачки и забавни. Амстердам е град на изненадување и е дом на Музејот на Ван Гог, како и мноштво на други богатства на екранот.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

Amsterdam, The Netherlands

 

Европската Определување Денови 14 – 17: Бремен & Берлин, Германија

Главата назад кон Германија и поминат пет дена на воз низ Европа во Бремен, Берлин, и Дрезден. Еден ден за Бремен (на сликата подолу), посета на многу музеи и галерии, како што се во странство музеј Бремен. Тоа е пристанишен град, Бремерхафен е каде да уживате во свежа морска храна и да учат за фасцинантна историја на пристаништето.

Берлин ќе треба три дена од денот на потопување. Берлин има репутација дека е “град кој никогаш не спие”. Искористете ги предностите на својата Енергија! Ноќите се за веселбата и денови се за културни настани.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Bremen and Berlin, Germany

 

ден 18: Дрезден, Германија

Дрезден треба само еден ден, чудо што својата голема купола и Версај инспирирани Цвингер палата куќи музеи. Градот бил основан во 1743 и мораше да биде повторно изграден по Првата светска војна 2. Тоа е прекарот "Фиренца на Елба’ благодарение на идилична локација.

Берлин до Дрезден возови

Хановер во Дрезден возови

Потсдам во Дрезден возови

Нирнберг во Дрезден возови

Dresden, Germany stop along European Highlights By Train

 

Европската Определување Денови 19 – 21: Прага, Чешка република

патување на воз во Европа завршува во Прага, по виорот на чудо. Прага е градот кубиња и често се споредува со убавината на Париз. Тоа е, исто така, опишани како што е дом на најдобрите пиво во Европа. Уживајте во спектаклот на 14ти век камен мост, замок на врвот на ридот, и мрзлива река. Тоа е совршен начин да се стави крај на патување со воз низ Европа.

Нирнберг во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

Prague, Czech Republic

 

Најдобар воз патувања во Европа ќе бидете сигурни дека сте удобно и одмори. Цениме предели по должината на патот, безбедноста на патувањето со воз, и стегајќи во што повеќе глетки. Не постои подобар начин да се патува. Резервирајте со Зачувај воз денес!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Европската Определување со воз 3 недели” на вашиот сајт? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/european-highlights-by-train/?lang=mk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / tr да / де / или es и на повеќе јазици.