Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 21/10/2022)

Pasi planifikoni pushimet tuaja në Evropë për muaj të tërë, gjëja më e keqe që mund të ndodhë është vonesa dhe, në skenarin më të keq, anulimet e udhëtimit. Grevat e trenit, aeroportet e mbipopulluara, dhe trenat dhe fluturimet e anuluara ndodhin ndonjëherë në industrinë e turizmit. Këtu në këtë artikull, ne do të këshillojmë se çfarë të bëjmë në rast të një greve treni në Evropë dhe në Mbretërinë e Bashkuar.

 

Grevat e trenave në Evropë & Britani e Madhe:

Deri tani, 2022 do të mbahet mend si viti që industria e udhëtimeve lulëzoi për shkak të relaksimit të Covid-19, por atëherë gjithmonë kishte disa greva për shkak të mbingarkesës në këtë industri. Ne korrik 2022, u njoftua se punëtorët dhe stafi hekurudhor ishin në grevë për herë të parë në 25 vjet. si pasojë, kjo ndikoi Eurostar, trenat ndërqytetës, metro, shërbim autobusi, dhe trafiku në të gjithë Britaninë.

Megjithatë, Anglia nuk është e vetme në këtë kaos. Punëtorët hekurudhor në Holandë, dhe Italia protestuan në gusht dhe shtator 2022. kështu, trenat rajonalë nga Amsterdami në Roterdam, milan, dhe trenat e tjerë rajonalë ndaluan shërbimin e tyre ndërmjet 1 ditë për të 3 ditë.

 

Pse ka goditje treni në Evropë?

Arsyet e grevave të trenave në Evropë ndryshojnë. Megjithatë, Arsyet kryesore për grevat e trenave janë pagat e ulëta, dhuna ndaj personelit hekurudhor, inflacioni, dhe kostoja në rritje e jetesës. Për shembull, Grevat e trenave kanë ndodhur në Itali për shkak të dhunës ndaj stafit, kështu që punëtorët hekurudhor kërkuan mbrojtje shtesë të sigurisë. Ne anen tjeter, inflacioni ishte arsyeja kryesore për grevat e trenave në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe Skoci.

 

Qëndroni të përditësuar

Është e lehtë të harrosh gjithçka gjatë pushimeve, dhe kontrollimi i lajmeve nuk është në planet e askujt për pushime. Megjithatë, duke mbajtur veshët hapur, duke biseduar me vendasit, apo edhe me turistë të tjerë mund të jetë shumë e dobishme dhe informuese. veç. kontrollimi i lajmeve lokale në internet në destinacionin tuaj të udhëtimit mund t'ju kursejë shqetësimet, dhe ndryshime të papritura në itinerarin tuaj.

për shembull, hekurudha kombëtare ka postuar njoftime në faqen e saj në lidhje me veprimet industriale. Datat specifike të grevës u renditën me udhëzime për pasagjerët. Kështu që, kontrollimi i lajmeve mund të luajë një rol të madh kur duke planifikuar një udhëtim evropian.

Frankfurt për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

 

Rezervimi i biletave të trenit: Lexoni Shtypjen e Vogël

Prenotim një biletë treni nuk ka qenë kurrë më e lehtë. Për më tepër, sot ti rezervoni biletën e trenit në internet dhe nuk keni nevojë ta printoni, Mjafton të paraqisni biletën elektronike në celularin tuaj kur hipni në tren. Megjithatë, shumica e njerëzve nuk shqetësohen të lexojnë politikën hekurudhore ose shkronjat e vogla përpara se të përfundojnë rezervimin. Kjo mënyrë, pasagjerët humbasin lehtësisht udhëzime të veçanta në lidhje me ndryshimet e orarit, vonesat, dhe në situata ekstreme - goditjet e trenave.

veç, nëse po llogarisni të pyesni në stacionin e trenit, atëherë mund të habiteni. Ndonjëherë stafi i stacionit bashkohet me punëtorët e hekurudhave në shenjë proteste, kështu, biletat mbyllen edhe për grevën. prandaj, gjithmonë duhet të lexoni shkronjat e vogla gjatë rezervimit të biletave dhe në njoftimet për datën e grevës në internet.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Train strikes in Europe and UK

 

Shkarkoni aplikacionet e udhëtimit

Po shkarkohet aplikacione të dobishme përpara se të udhëtoni është bërë një nga gjërat thelbësore për të pasur një udhëtim fantastik. Ruaj një aplikacion treni në celularin tuaj e bën udhëtimin me tren më të sigurt dhe komod. Aplikacioni ju ndihmon të merrni biletat më të mira me çmimet më të mira dhe të qëndroni të përditësuar në udhëtimin tuaj.

Gjëja më e mirë në lidhje me aplikacionet është se ju do të merrni përditësime të menjëhershme në udhëtimin tuaj me tren kudo që të jeni. për shembull, nëse ka vonesa ose ndryshime në orën e nisjes së trenit, ju merrni një njoftim, e cila është veçanërisht e dobishme në rast të goditjeve të trenave në Evropë.

 

FAQ: Çfarë duhet të bëni në rast të një goditjeje treni?

Çfarë duhet të bëni në rast se treni im origjinal anulohet?

Kontrolloni faqen e internetit të kompanisë hekurudhore për oraret alternative të trenave ose kontaktoni agjentin hekurudhor nga i cili keni blerë biletën. Më shpesh, shërbimi i trenit zvogëlohet, kështu që ju mund të merrni një tren më të hershëm ose të mëvonshëm. Kjo mënyrë, ju ende udhëtoni me tren, e cila është e shpejtë dhe më e rehatshme në krahasim me marrjen e autobusit ose marrjen me qira të një makine.

Çfarë duhet të bëni nëse mbërrini në stacionin e trenit dhe mësoni për anulimin e trenit?

Nëse arrini në stacionin e trenit dhe kuptoni se treni është anuluar, kontrolloni fillimisht kur është treni tjetër. Nëse orari i propozuar i trenave është i pamjaftueshëm, dhe mund të mbërrini vonë për destinacionin tuaj, ju mund të konsideroni të merrni një taksi. Ju mund të merrni një rimbursim për biletën tuaj të trenit duke kontaktuar zyrën e stacionit hekurudhor ose në internet nëse keni rezervuar biletën e trenit në internet.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

What To Do In Case Of A Train Strike?

 

A mund të marr një rimbursim për biletën time të trenit në rast të një greve treni?

Në rast të grevës së trenit, ju mund të merrni një rimbursim për biletën tuaj të trenit pas kohës së nisjes së trenit tuaj origjinal. Me fjale te tjera, ju nuk mund të kërkoni një rimbursim përpara kohës së udhëtimit tuaj origjinal. Megjithatë, duhet të kontrolloni me rezervimin e biletës së trenit në faqen e internetit të kompanisë hekurudhore për politikën e tyre të rimbursimit në rast të grevave të trenit, vonesat, dhe anulimet.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Përgatitja për pushime kërkon më shumë sesa zgjedhjen e datës dhe rezervimin e fluturimeve, akomodimi, dhe një biletë hekurudhore. Një udhëtim i shkëlqyeshëm fillon me gjetjen e biletave më të mira të trenit. Ne në Ruaj një tren do të jetë i kënaqur t'ju ndihmojë të përgatiteni për një udhëtim me tren, gjeni biletat më të mira të trenit me çmimet më të mira, dhe t'ju udhëzojë gjatë udhëtimit me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "Çfarë duhet të bëni në rast të një goditjeje treni në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/what-to-do-train-strike-europe/ - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)