Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/12/2021)

Afrika e Jugut është një tokë e eksitim, diversitet, dhe rëndësia e pasur kulturore. Është vlerësuar se në afërsi të 17 milion vizitorë udhëtoi për në Afrikën e Jugut vetëm vitin e kaluar, dhe ky është një numër që do të më shumë gjasa të rritet këtë vit. Është një vend i pamje të bukur, historia e rëndësishme, ushqim i mrekullueshëm, dhe një bollëk të gjëra për të parë dhe të bëjë si një turist.

Nëse jeni duke kërkuar për të vizituar këtë vend të pabesueshme, ju ndoshta dëshironi të dini se çfarë ka të bëjë. Ka ngarkesa e gjëra që luajnë një rol në të paturit e mirë përvojë, sidomos si ka kaq shumë aktiv Pika turistike, por ndonjëherë është e këndshme për të largohu i rrahuri gjurmoni pak. Këto janë pesë nga vendet më interesante në Afrikën e Jugut që ju nuk mund të jetë njohur me të.

 

1. Tembe Elephant Park

Shumica e njerëzve i drejtohen në Afrikën e Jugut për një aventurë safari do të më shumë gjasa të jetë në kërkim për të shkuar në Kruger Park kombetar. Dhe nuk ka dyshim se kjo është një nga më të rëndësishme, vende të bukura në të gjithë vendin. por, Afrika e Jugut ofron kaq shumë përvoja unike dhe të lë pa frymë safari, dhe shkon në Tembe Elephant park është një nga mënyrat më të mira të parë elefantët deri afër dhe personale!

 

2. rrugë 72

rrugë 72 është i vendosur në Eastern Cape dhe është rruga bregdetare që lidh Port Elizabeth me East London. Kjo është një nga më të piktoresk ngarje rrugët në të gjithë Afrikën e Jugut, dhe padyshim një vend që ju duhet të jenë të interesuar në. Ka shumë gjëra për të parë dhe përvojën në këtë rrugë - të përpiqet të marrë të gjitha në sa më shumë që të jetë e mundur. Sigurohuni që ju të sjellë aparatin tuaj së bashku me ju, shumë!

 

3. Pretoria

Pretoria është një unik, Qyteti Underrated në provincën Gauteng Afrikës së Jugut. Ka shumë për të shqyrtuar këtu, të tilla si ndërtesat bashkimit, Square Church, dhe Pretoria Kopshtin zoologjik.

Megjithatë, një nga pjesët më mbresëlënëse në lidhje Pretoria është udhëtimi Pretoria në Cape Town tren. Ajo shkon për 1,600 km dhe merr 27 orë për të përfunduar - dhe pjesa më e mirë është që ju të merrni për të udhëtuar në portreti kompanisë Blue Train. Me menynë e tyre Cordon Bleu, kompania ofron disa nga ushqimet më të mira në mbarë botën e trenit. Ky është i fundit jashtë rrahur (hekurudhor) Përvoja udhë që do t'ju ndihmojë të shihni Afrikën e Jugut në një dritë krejtësisht të re.

 

4. Malet Amatola

Malet Amatola mbetet një nga vendet më mahnitëse në të gjithë Afrikën e Jugut. Ka aq shumë bukuri natyrore për të marrë në se ky qytet i vogël nestled në malet është si shkelën në një botë krejtësisht të re.

Ka shumë gjëra për të bërë këtu, të tilla si hiking dhe shtigje në këmbë. Amatola pyll në Hogsback pretendohet të ketë qenë frymëzimi për Mirkwood nga J.R.R. mirënjohur klasik fëmijë Tolkien fantazi The Hobbit! Kjo është përvoja e përkryer për udhëtarët solo, çiftet, dhe familjet ashtu. Kush nuk do të duan për udhëtim nëpër Mirkwood?

 

https://c1.staticflickr.com/4/3078/2417712865_8efff11b36_b.jpg

5. Sun City Resort

Sun City Resort është i njohur si Mbretëria e Pleasure në rajon dhe mund të arrihet me një makinë dy orësh nga Joburg. Ky luks Resort dhe Kazino është vendi i përsosur për askënd që është në kërkim për një grimë e pasuri me aventurën e tyre Afrikës së Jugut. Ka disa hotele bukuroshe këtu, si dhe dy kurse golfi fituese të çmimeve, dhe një shenjtërore 7000-të fortë krokodili.

Siç mund ta shikoni, Ka shumë të përvojave të mrekullueshme që do të kishte të gjithë në të gjithë Afrikën e Jugut. Kështu që shumë njerëz vizitojnë pjesë të mirë-njohur, por këto janë disa nga më e pazakontë. Në qoftë se ju mund të mendoni ndonjë kemi humbur, ju lutem na bjerë një linjë në seksionin e komenteve.

 

Ju lutem na vizitoni në Saveatrain.com nëse ndonjëherë ju duhet bileta treni.

 

A doni të embed blog post tonë në faqen tuaj, pastaj kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-spots-of-interest-you-may-not-know-about-in-south-africa%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)