Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 16/12/2022)

Овие се моите размислувања за најдобар локални јадења што некогаш сум го диктираше, за време на мојот престој во Австрија. Бев таму во лето 2016 за мојата 4-месеци стаж на мали локални невладини организации. искуство за практикантска работа беше толку голема, што имав можност да се сретнат талентирани млади лица, кого го задржи во допир со до сега, и сум бил во можност да се спроведе вештини предавал во мојата пракса во мојата актуелна улога во Сингапур.

Храната е исто така добар во Австрија. Иако тоа не е лесно за мене да се реплицираат во вкусот на Австрија во Сингапур поради повисоките трошоци состојка (овде, поголемиот дел од храната се увезува од странство, како Сингапур произведува многу малку поради своите мали димензии земјиште), понекогаш тоа е добро да се потсетиме само за стари австриски дена да се направи себе си среќен во мојот бурните секојдневниот живот во Сингапур. Оние добри спомени се уште се свежи во мојот ум.

Пред скокање право во специфична храна и приказни ми за тоа, Јас би сакал да кажам малку на backstory на храната. Како Хабсбуршката империја владеела со поширок регион (сега денешна Италија, Чешка република, Словачка, Романија, Украина, Полска, Словенија, Хрватска, и Босна) во Европа, модерната австриската кујна има многу влијание од поранешните делови на Империјата и локализирани увезените јадења по мерка на локалните Австријците. Се надевам дека ќе се истражува оваа калеидоскоп на јадења и ги доживува начинот на кој се користи за да се јаде за време на моето време во Австрија.

 

Kasespatzle (домашна австриски тестенини гарниран со топено сирење)

Потеклото на овие јадења е многу дискутабилно - некои тврдат дека ова потекнува од регионот Швабија, и некои други наведуваат дека најстариот запис на Kasespatzle датираат од рачно напишани готвачот во почетокот на 17-от век. Името може да се дојде од движењето месење doughs во залак големина парче, но не постои историски доказ за тоа. Во модерните времиња, ова јадење е позната по еден дел од удобност храна по долго Крстоносните во свежи алпски воздух. Инаку, можете да го најдете во повеќето локални ресторани. Служел во многу делови на земјите од германско говорно подрачје, на Форарлберг Kasespatzle (Форарлберг е во западниот дел на Австрија,) е мошне популарна во Австрија. Тестенини е направен од пченично брашно,, како што е споменато во потеклото на името, заврши во мали каснувања потонат во сирење на скара. Текстурата е вистински небесен, топи во устата. Пржени кромид и младиот кромид додадете зачини со овој крем небото јадење (тие всушност се направи одлична работа!).

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Цирих, Виена возови

Прага во Виена возови

 

käsespätzle

 

Начин нафора пакети

Земи ме врати во Австрија - Јас секогаш извика кога јас се најдат на овој во бонбони империја места (Сингапур водечките увозници за меѓународни кондиторски, ова е единственото место каде што можат да се купат Начин производи). Начин е традиционален австриски семејство деловна единица која е основана во доцните 19-ти век. Наоружан со строга контрола на квалитетот, внимателно избрани состојки, и иконски розови пакети, овој бренд е познат по тоа што еден и ист потпис на сувенири во Австрија. Mannerschnitten (пакет на лешник чоколадо оспорува) е мора да се обиде; не е толку слатка ниту толку невкусни, тоа никогаш не чини да успее да ги импресионираат мојот слатко. На лешник секогаш ме транспортира назад во мојот брилијантен дена во Виена. Во моментов, секогаш ги пробувам чоколадните обланди за време на ужина или секогаш кога сум желна за тоа. Јас мислев дека начинот е достапна во продавниците само во Централна Европа. Сепак, Јас сум очигледно погрешно Манар слатки се достапни во Сингапур премногу.

Грац во Инсбрук возови

Виена во Грац возови

Виена во Салцбург возови

 

начин нафора пакетот

 

Schlutzkrapfen (тестенини со полумесечина исполнети со сирење рикота и спанаќ)

Со ова јадење се сретнав кога го истражував Инсбрук во Западна Австрија, позната по својата обележје, Златен покрив. Рипнав во едно кафуле и е во потрага по нешто вегетаријанец. Читање на менито, тестенини со зеленчук пломби звучеше убаво за мене, па јас го нареди. Јас мислев на долго тестенини со сецкан зеленчук, но се покажа дека тоа беше покосен тестенини со нешто во него и се украсени со посипување на сирење и сецкани пролетта кромид. Стопен путер работел еден тон да се направи ова јадење лизгава во мојата уста. Уште поважно, Јас уште се сеќавам келнерка доаѓа до мојата маса и се прашуваат дали тоа е добро. Реков дека тоа е толку вкусна - Бев толку трогнат од нејзината грижа за клиентите задоволство и моето срце се исполни со топлина. Потекнува од Јужна Tirol (сега дел на Италија), тоа е претежно заеднички храна во соседните Тирол, како и. А огромна сума на трудот е се вклучени за да се направи ова и покрај фактот дека тоа изгледа толку лесно да се направи.

Нирнберг во Виена возови

Лајпциг во Виена возови

Инсбрук во Виена возови

Штутгарт во Виена возови

 

половина месечина тестенини

 

Sachertorte (a bitter chocolate cake with an apricot jam base)

Еден од „мора да се јаде“ во Виена, Австрија. Тоа е навистина локален специјалитет создадена на крајот на периодот Хабсбург. Дали сте знаеле дека постои апсурдна, но важна борбата зад оваа торта? две виенски тесто гиганти, Demel и Сахер бил во "слатка" војна против државата за долго време, дури и доведе до смешна судски случај; кои треба да се нарекуваат "оригиналниот Sachertorte"? Колку кајсија треба да се користи за да се совршена торта? Што е соодветна температура за течна чоколада? сериозно, тие тврдат сето ова во државниот суд, не е во класа на готвење или било која од вид. На крајот, Сахер доби битката и сега се гордее со тоа што "оригинален Сахер Torte". Освен историјата, Јас лично склопот на Demel еден како што е повеќе слатки и меки од онаа на Сахер. Која е разликата помеѓу Сахер "Сахер Torte" и колега Demel? Поранешниот доби малку повисоки цени и повеќе торта слоеви и зголемување на кајсија во внатрешноста на торта. Последново е малку поевтино и многу creamier.

Франкфурт во Салцбург возови

Берлин со Салцбург возови

Келн во Салцбург возови

Дрезден во Салцбург возови

 

sachertorte во Австрија

 

falafel

Претставник на космополитизмот Виена. во Виена, има носивост на пазарите на продажба на "егзотични" 'состојки кои доаѓаат од речиси сите делови на светот. Можете да најдете кујни и состојки од Русија, Турција, Јапонија, Индија, и повеќе. По потекло од Блискиот Исток, ова е една од виенските опции за храна со прсти кои се наоѓаат на меѓународните пазари. Направени од пире од наут, топки Falafel може да се јаде во форма на Falafel обвива или придружба со изедначување леб. Како и да е, Falafel доаѓа со еден куп на намалување на зеленчук и јогурт во внатрешноста на целиот овесни фолија или пита леб. Да се ​​биде совршен вегетаријанска сечени, ова е јадење моите пријатели се користат да ми понуди како што знаеше јас само имаат ограничен избор на храна како вегетаријанец. Има еден тон на Falafel тезги целиот Виена, но моите омилени Falafel штандот е онаа во Brunnenmarkt. Познат како луд евтини пазар, каде што секој може да се добие поширок спектар на состојки во неверојатно пониски цени, овој пазар нуди дел од Falafel фолија, кој исто така чини помалку од USD 1 или така, што го прави веројатно најевтиниот во градот. Непотребно е да се каже, вкусот на обвивката е добар како оној на кој било друг виенски пазар.

Цирих во Инсбрук возови

Салцбург во Инсбрук возови

Виена во Инсбрук возови

Келн во Инсбрук возови

 

фалафел

 

Штрудла со јаболка

Мој омилен десерт Австрија! Пециво со путер и неколку парчиња јаболко и еден куп суво грозје прават магија и прават да се чувствувам небесно. Легендата вели дека Австрија увезени слатка баклава десерт од Блискиот Исток. Баклава е направен од меки тесто и шеќер и сируп, што значи дека е тоне тесто во сируп. Да се ​​биде на поовошната страна, Apfelstrudel е локализирана верзија на Baklava- ова е добар пример за австриски јадења, како што многу од нив може да се следат трага од поранешната австриска империја регион кои биле увезени од. Постојат безброј Apfelstrudel рецепти онлајн, а некои од авторите на рецептите се доволно дарежливи го делат своето семејство рецепти со светот. Сепак, универзална правило е дека тестото треба да биде толку тенок што готвач тестото може да се чита весник низ него.

За авторот: Mami работи во Сингапур со полно работно време за околу 2 години. Таа доаѓа во различни делови на светот и со значително апсолутно сака истражување на ново место, таа никогаш не го видел. Иако не работат или патуваат, таа штеди своето слободно време играјќи спорт змеј брод или учење на странски јазик.

 

apfelstrudel во Австрија

 

подготвени да се истражуваат Австрија и ужива во нејзината храна задоволства Дали сте? најдобрите веб-сајт да се Цел возови билети е Зачувај воз

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк на овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F6-must-try-austrian-dishes%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / tr да / де / или тоа и на повеќе јазици.