Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 13/05/2021)

Барате најспектакуларните универзитети во Европа? Потоа ги чита натаму! Знаеме дека изборот на универзитет е важен избор. Секако, мора да се земе во предвид на настава и учење објекти кои една од Универзитетот нуди при изборот кој да присуствуваат на. Сепак, понекогаш стомакот чувство е добро да се оди на премногу. овде, во Зачувај воз ние сме го направиле некои од ова истражување за вас и составил листа на Најспектакуларните универзитети. сите тие се фалат спектакуларен архитектура. Некои од нив имаат неверојатна историја, но некои од новоформираните универзитети, исто така, се вклучени во оваа листа. Тие нудат повеќе современи естетски со модернистички објекти и art карактеристики. Дозволете ни да знам што е вашиот омилен!

 

Универзитетот во Болоња, Италија

Болоњскиот универзитет е еден од најспектакуларните универзитети во Европа

на Универзитетот во Болоња во Италија се смета за најстариот универзитет во светот, откако беше основана во 1088. Оваа листа е од Најспектакуларните универзитети во Европа, Но, ова може да се смета еден од најспектакуларните универзитети во светот. На сликата подолу е Палацо Poggi, една од главните згради на универзитетот. Во него се сместени три од универзитетот музеи со изложби на природната историја, анатомија, акушерство, физика, и хемија. Да, ќе прочитате тоа право. Тие имаат свои музеи!

Но, тие не се единствените објекти треба да се посетат, кога надвор од опсегот Најспектакуларните универзитети. Постојат многу објекти во рамките на универзитетот, кој треба да се стави на Вашата листа мора да се посети. Тие вклучуваат на Колеџот на Шпанија, розова, затвараат зграда со вклучување на готски и ренесансен елементи во неговиот дизајн. Како и исклучителна архитектура, Универзитетот е дом на 2-хектар ботаничката градина.

Како да одам таму со воз?

Поради нејзината централна локација и географија, Болоња е развиена во една од главни железнички транспорт центри на северна Италија. Тоа е многу добро поврзан со други големи италијански центри.

страна на белешка: При полагањето на обука на југ од Милано, не заборавајте да се фати поглед на Дуомо стои над Болоња во јужниот. Е особено интересно на зајдисонце.

Венеција во Болоња возови

Фиренца во Болоња возови

Рим во Болоња возови

Милан за Болоња возови

 

Универзитетот во Росток, Германија

на Универзитетот во Росток не е само најстариот универзитет во регионот на Балтичко Море; тоа е исто така најбогатите во традицијата. И се разбира, еден од најспектакуларните универзитети во Европа. Како што беше основана во 1419, тоа наскоро ќе го прослави својот 600-годишнината. Тоа ќе се погледне назад на долга традиција на едукација студентите и прават истражувања. Готски-стилизирана згради, во комбинација со дрво обложената авении и паркови се направи за еден прекрасен амбиент. Во центарот на универзитетот е главната зграда на око-фаќање која ни привлече на почетокот на додавање на оваа на Најспектакуларните универзитети. Е сместен наспроти А. парк и фонтана, совршено место за студенти и посетители да поминат некое време се восхитував на богата надворешноста на зградата.

На Универзитетот во Росток се состои од девет традиционални факултети и една централна интердисциплинарни факултет во кој научниците и студентите од сите факултети соработуваме со цел да се направи истражување во четири главни области:

  1. живот, светлина, и материјата
  2. поморски системи
  3. Стареење на поединците и општеството
  4. знаење – култура – трансформација

На Универзитетот во Росток е еден од германските универзитети со многу широк спектар на теми. Таа нуди повеќе од 100 курсеви: 34 финиш со ерген, 56 со магистратура, 37 (вклучувајќи и наставници) со државен преглед, и 3 со д-р. Исто така, центарот за обука на наставници и Едукативно Истражувањето не спроведува само едукативно истражување, туку работи и на подобрување на квалитетот на обуката на наставниците.

Како да одам таму со воз?

Сакате да знаете како да се дојде до еден од Најспектакуларните универзитети во Европа? Без разлика кој правец ќе се патување од (e.g. Росток или Schwerin, Берлин и Хамбург), земе возот додека не се постигне железничката станица Wismar. Од тука, ти можеш фати автобус со автобус-стоп во Ј-Р-Becher-Strasse со користење на линии 4 или G (кон Ostseeblick) или B-D (кон Seebad Wendorf). Од оваа автобуска станица е преку само една минута пешачење паркинг на глобално ниво.

(За планот мрежа на градот автобуските линии, распоред и цени, Ве молиме посетете ја веб-страница на ханзеатски град Wismar.

Берлин до Росток возови

Хамбург во Росток возови

Шверин во Росток возови

Wismar во Росток возови

Универзитетот во Архус, Данска е нашата последна Спектакуларни универзитети во Европа

Спектакуларни Универзитетот во Архус

Универзитетот во Архус се наоѓа во вториот по големина град во Данска (Архус е исто така градско име) и се карактеризира со својот зелен кампус, полн со езеро. Универзитетот е совршен пример за тоа како вештачки структури и природна околина можат да работат во совршена хармонија. Докажано од страна на главната зграда, совршено. Многу од зградите беа дизајнирани од данскиот архитект C.F. Молер во модернистички дизајн кој се одразува на младите на универзитетот. Молер и неговите партнери Кеј Fisker и Povl Stegmann се одговорни за жолти тули згради. Тие се единствени, како и карактеристични за универзитетот. Главната зграда оттогаш се смета за еден од 12 најзначајните архитектонски дела во историјата на Данска. Една од многуте причини таа е една од најпознатите спектакуларни универзитети.

со повеќе 44,000 студентите, Универзитетот Архус е втор по големина универзитет во земјата. Се состои од четири факултети во уметноста, Наука и технологија, здравје, и бизнис и општествени науки.

глобално ориентирани, Универзитетот има програми за размена во место со над 50 институции во светот. Ова ја вклучува и Универзитетот на Арктикот, Утрехт мрежа, нордискиот центар Фудан, и нордискиот центар Индија.

Како да одам таму со воз?

Архус се наоѓа во еден од најважните железнички крстосници во Данска. Постојат час заминувања на север, јужно, и запад. Од Јужна и Централна Европа, конекции се преку Хамбург / Фленсбург. Време на патување од Хамбург во Архус е околу пет часа. Од источноевропските земји воз врски со Архуската одат преку Полска и во Копенхаген. Архуската час услуги до и од Копенхаген. Отворањето на тунел под Great Belt го скрати патување од страна на еден час. патувањето сега зема часови по три и пол. Постојат неколку дневни врски со Шведска, Германија, а остатокот на Европа.

Возови врзани за железничката станица Архус ја напушти аеродромот во Копенхаген час. Цената е околу DKK 410 за еднонасочен билет (вклучувајќи резервација седиште).

 

Подготвена да започне разгледување на опциите? Резервира билет за воз сега, додека топлото време трае, со помош на Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Најспектакуларните универзитети во Европа” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fspectacular-universities-europe%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.